VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1091
EURO18.2174
ALTIN1016.7
reader

KARADENİZ–AKDENİZ YOLU TİCARETİ ARTIRACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KARADENİZ–AKDENİZ YOLU TİCARETİ ARTIRACAK
Abone ol
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Şanlıurfa’da bir araya gelerek, Karadeniz Akdeniz yolu ile birlikte iki il arasında ticareti artırmayı hedeflerken “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerine düzenlediği Güneydoğu İstişare ve İş Gezisi kapsamında Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile Şanlıurfa’da bir araya geldi.

ORDU’NUN DEĞERİ AYRI 

Şanlıurfa ili ekonomisinden bahseden ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek; “Ordu’nun biz Şanlıurfalılar için çok de değerli bir yeri var. Biz sizleri gördüğümüzde memleketlimizi görmüş gibi oluyoruz. Bizim Ordu ile bağlarımız Urfa olarak çok çok güçlü. Bildiğiniz gibi Şanlıurfa Türkiye’de stratejik bir bölgede yer alıyor. Şanlıurfa’da 2640 tane bilinen yeryüzüne çıkan tescilli tarihi var. Dünya’da bundan daha çok tarihi olan bölge olmamıştır. Bizler mevcudiyetimizin farkında olursak Türkiye’nin kısa süre içerisinde süper devlet olacağına inanıyorum. Bunu yaptığımız iş birlikleriyle gerçekleştireceğimize inanıyorum. Biz Şanlıurfa olarak her zaman övünç duyduk ve sizlerin de daha rahat huzurlu olmanız için biz bu bölgelerde çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Kardeş oda protokolü ile de iki il arasında ticaretin artacağına inanıyorum” diye konuştu.

DÜNYA BENTONTİNİN YÜZDE 80’İ ORDU’DAN 

ŞUTSO Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan OTSO Başkanı Servet Şahin; “Ordu Karadeniz’in tam ortasında bulunan, Mersin’den sonra en uzun sahile sahip bir ildir. Ordu ili Türkiye fındığının üçte birini üreten, dünya fındığının dörtte birini üreten bir fındık şehridir. Genelde ihracat rakamlarımızın büyük bir çoğunluğu fındığa dayalıyken, bunun yanında dünyada en fazla bal üreten il konumundayız. İlimiz kivi üretiminde Türkiye’de 2 ilden bir tanesidir. İlimizde bentonit gibi çok nadir bulunan ve değerli bir ürünümüz bulunmaktadır. Dünya bentonit üretiminin yüzde 75 ila 80’ni Ordu’da üretiliyor. Bu üretilen bentonitten 60-70 milyon dolar döviz gelirimiz bulunuyor. Biz bakıldığında tam bir sanayi şehri değiliz. Fındığımızı henüz çikolata ile tam anlamıyla buluşturmadık. İnşallah sizlerle gerçekleştirdiğimiz istişarelerle sanayi şehri olma yolunda da önemli adımlar atacağız. Bununla birlikte fındığımızı artık çikolata olarak satacak ve daha fazla gelir elde olacağız.” dedi.

KAP TİCARETİ BÜYÜTECEK

Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanması ile birlikte iki il arasında ticaretin artacağını vurgulayan Şahin; “Karadeniz-Akdeniz diye bir yolumuz var. Bu yol hattında Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve Hatay illeri var ama bu yola çok yakın olan 42 tane de ilimiz var. Bunlardan bir tanesi de Şanlıurfa olmaktadır. Biz Karadeniz Akdeniz yolundan faydalanacak illerimizle birlikte gücümüzü artırmak istiyoruz. Bu yol hattındaki illerimiz ile ticari bağ kurmak istiyoruz. Bizde fındık var, sizde pamuk, bu yol sayesinde fındık ihtiyacı olan fındığı bizden alacak, pamuk ihtiyacı olan pamuğu sizden alacak. Sizlerin Ukrayna’ya, Roma’ya ve Rusya’ya ihracatınız var. Bu yol ile birlikte Akdeniz’i, Ege’yi, Marmaray’ı dolaşmayacaksınız bu yol üzerinden direk Karadeniz’e oradan Rusya’ya, Romanya’ya, Ukrayna’ya ulaşacaksınız. Bu yol bizim için önemli olduğu gibi Türkiye için de bir o kadar değerlidir. 5 tane bölgeyi direk olarak etkileyen bir yol. Bu yolun yapımında 3-5 km bir alan kaldı. Bu yol açıldığında 8-10 saatte Ordu’da olacaksınız. Sizlerle birlikte çalışarak ticaret hacmimizi artırmak istiyoruz. İnşallah birlikte güçleneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek kardeş oda protokolünü imzaladı. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BARİ SAĞLAM FINDIK GÖNDERSELERDİÖnceki Haber

BARİ SAĞLAM FINDIK GÖNDERSELERDİ

'YOMRA İLE ÇAKILDAK' AŞILANDI SONUÇ BEKLENİYOR Sonraki Haber

'YOMRA İLE ÇAKILDAK' AŞILANDI SONUÇ BEKL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar