Ordu
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
reader

KAYIP BİR NESİL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KAYIP BİR NESİL
Abone ol
TÜİK verilerine göre 1 milyona yakın genç ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor.

Örgün eğitimde olması gereken milyonlarca genç kayıp. Resmi verilere göre lise çağında okulda olması gereken gençler önemli bir kısmının ne yaptığı bilinmiyor. TÜİK ve MEB verilerine 2 milyonu aşkın genç örgün eğitimin dışında. TÜİK’e göre Türkiye’de 15-19 yaş arası 4 milyon 669 bin genç var. Bu gençlerin sadece 3 milyon 813 bini eğitimde, 856 bin genç ise ne eğitimde ne istihdamda yer alıyor. 1 milyon 212 bin genç ise sadece istihdamda.


Ne eğitimde ne istihdam yer alan 856 bin gencin tam 556 binini kadınlar oluşturuyor. Bu gençlerin 300 bini ise erkek. 556 bin kadının 319 bini ise yine TÜİK verilerine göre eve kapanmış durumda. TÜİK verilerine göre bu kişiler ‘ev işleri ile meşgul’ oluyor.

Bunun yanında MEB verilerine göre açıköğretim lisesinde 1 milyon 452 bin çocuk bulunuyor. Örgün eğitimde olması gereken bu kişilerin yanı sıra açık ortaokulda da 128 bin 433 kişi yer alıyor. Toplam 1,5 milyonu aşkın kişi açıköğretimde bulunuyor. Yine MEB’in verilerine göre örgün eğitimde yer alan öğrenci sayısı 2020-2021’de tam 156 bin kişi azalmıştı.


ERDOĞAN TÜRKİYE’SİNİN GELDİĞİ NOKTA

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise “15-19 yaş grubundaki bireylerin çoğunluğu örgün eğitim kapsamındadır. Liselerin zorunlu olması nedeniyle okullaşma oranlarının da yüzde yüz olması gerekmekteydi. Ancak 10 yıldır liseler zorunlu olmasına rağmen okullaşma yüzde 87’de kalmıştır. Bu verilerle de yüz binlerce çocuğumuzun eğitim dışında kaldığını görmekteyiz” dedi.

 

Adıgüzel şöyle devam etti: “Taşımalı eğitim, eğitim maliyetlerinin artması, ailelerin ekonomisine katkı amacıyla okul terki, MEB’in izleme, yönlendirme ve denetleme mekanizmalarındaki eksiklikler, devletin birincil görevlerini vakıf ve derneklere devretmiş olması çocuklarımızın eğitim alanından kopmasının başlıca nedenleridir. İşte Erdoğan Türkiye’sinin eğitimde geldiği nokta budur. Sonra da gençler umudu ülke dışında aramaya başlayınca, kapıyı gösterip ‘uçak biletleri için ofis kuralım’ diyen de Sayın Erdoğan’dır. Kolaya kaçıp bu ülkenin gençlerini sırtından atacağına, ben nerde yanlış yaptım diye düşünüp bu gençleri tekrar nasıl eğitime kazandıracağına kafa yormalıdır.” Birgün

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TENCERE BOŞSA İKTİDAR YOLCUDURÖnceki Haber

TENCERE BOŞSA İKTİDAR YOLCUDUR

ALTINORDU’DA BÜYÜK KAÇAK TÜTÜN OPERASYONU Sonraki Haber

ALTINORDU’DA BÜYÜK KAÇAK TÜTÜN OPERASYON...

Yorum Yazın

NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE
KORONADA 2,5 KAT VAKA ARTIŞI VAR DİKKAT!
SİLAHLA OYNARKEN KARDEŞİNİ VURDU!
ERTELENMESİ SEVİNDİRİCİ ANCAK YETERLİ DEĞİL! 
ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN İTİBARINI BİR KERE DAHA YERLE BİR ETTİ
OSKİ’DEN ULUBEY’E 13 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İKİZ DEV KURBANLIKLAR 150 BİN TL 
KUMRU’DA KORSAN TAKSİCİYE 9 BİN TL CEZA!
Batuhan Er 52 Orduspor'da
KALE ÖMÜRCAN’A EMANET
3’ÜNCÜ LİGDE GRUPLAR BELLİ OLDU
ORDULU GEZGİN BİSİKLETİ İLE YOLLARDA
“FINDIKTA DA KUR KORUMALI TABAN FİYAT İSTİYORUZ”
Mercan'ın küpe takma hayali gerçek olacak
SAHTE İCRA MÜDÜRÜ 4 BİN LİRA DOLANDIRDI
BİR HAFTADA 10 BİN 328 KONTROL
UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar