Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

‘KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Abone ol
8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir açıklama yapan CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak, “Cumhuriyet Devrimleri sonucunda ve mücadelelerimizle elde edilen kadın hak ve kazanımlarından geriye götürmeye yönelik her türlü zihniyetin, söylemin, girişimin karşısında olacağımızı halkımızla paylaşıyoruz.” dedi. 

Yazılı bir açıklama yapan CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak şu ifadelere yer verdi: “Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar alma süreçlerine etkin ve eşit biçimde katılmaları için eşit fırsatlar tanınmalıdır. Laiklik ilkesinden uzaklaşılmasının en olumsuz etkileri kadınların üzerinde hissedilmektedir. Bu nedenle Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden uzaklaşılmamalı, demokratik, laik bir sosyal devlette kadının eşit ve özgür bir birey olduğu devletin tüm kurum ve kuruluşları tarafından  kadın haklarına aykırı hiçbir söylem ve eyleme izin verilmemelidir. Ülkemizde son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısı hızla artmaktadır. Kadına yönelik şiddetin toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile doğrusal ilişkisi olup, toplumsal cinsiyet eşitsizliği önlenmeden şiddetin de ortadan kalkmayacağı açıktır.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE KARŞI YAPILAN PROPAGANDANIN FARKINDAYIZ 

 

Kadına karşı şiddetin önlenmesinin ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının güvencesi olan 6284 sayılı yasaya, İstanbul Sözleşmesi’ne ve nafaka hakkına karşı son yıllarda yürütülen haksız propagandayı endişeyle izliyoruz. Hak savunucusu olarak bizler; yasalarımızın uygulamadan kaynaklı sorunlarının çözümünü talep ederken, kadını özgür bir birey olarak kabul etmeyen zihniyetin planlı ve sistematik olarak siyasi zeminin uygun olduğunu düşünerek nafakanın kaldırılması ve İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı yasanın kaldırılması yönünde yarattıkları politik baskılarını görmekteyiz. Siyasilerden talebimiz siyasi baskıya direnerek,  kadının insan haklarının ihlal edilmesine yol açacak kadın kazanımlarını geriye götürecek hiçbir yasal değişikliğe imza vermemeleridir.

 GERİYE GİDİŞİN KARŞISINDA OLACAĞIZ 

Bizler, Cumhuriyet Devrimleri sonucunda ve mücadelelerimizle elde edilen kadın hak ve kazanımlarından geriye götürmeye yönelik her türlü zihniyetin, söylemin, girişimin karşısında olacağımızı, kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği, barışın ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye ve Dünya için; kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyeti’mize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi tüm halkımızla paylaşıyoruz.” ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘İŞ ve AİLEYİ MERKEZE ALAN TUTARLI POLİTİKALAR GEREKİYOR’Önceki Haber

‘İŞ ve AİLEYİ MERKEZE ALAN TUTARLI POLİT...

‘BİTMEYEN KADIN CİNAYETLERİNE SEYİRCİ KALMAK İSTEMİYORUZ’Sonraki Haber

‘BİTMEYEN KADIN CİNAYETLERİNE SEYİRCİ KA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar