Ordu
DOLAR17.1832
EURO17.6548
ALTIN977.49
reader

KEŞ DERESİ KAZANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KEŞ DERESİ KAZANDI
Abone ol
Korgan’da Çiftlik Mahallesi’nde Balamir HES’in imar değişikliği projesine açılan dava sonuçlandı. HES engellendi.

Korgan’da yapılmak istenen HES için imar değişikliği projesinin yayımlanması sonrası Ordu Çevre Derneği’nin Çiftlik Mahallesi’nde yaptığı bilgilendirme toplantısından sonra halk şirketin derede yapmak istediği çalışmaları fiili mücadele vererek durdurmuştu.

 

 

İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ

 

Şirketin her gelişinde kadınlı erkekli dereye inerek şirketin çalışmasına izin vermeyen halk, imar değişikliği için hukuksal süreci de başlatmıştı. HES için iki dava açıldı. Davayla ilgili bilgi veren kendisi de Çiftlik Mahallesinden olan Avukat İsmail Topçuoğlu şunları söyledi. “Ordu ili Korgan ilçesi Keş Deresi üzerine yapımı planlanan Balamir HES projesinin iptaline yönelik başlattığımız hukuk mücadelesi sonuç verdi. Ordu 1. İdare Mahkemesi Balamir HES projesinin yapımı için hazırlanan imar planlarının iptaline karar verdi. Ayrıca Ordu 2. İdare Mahkemesi de HES şirketinin almış olduğu ÇED raporunun iptali için açtığımız davada; şirketin yaptığı çalışmaların kaçak olduğunu, yaptığı ve sonra yıkılan şantiyenin kaçak olduğunu, şirketin gerekli mülkiyet işlemlerini bitirmeden ve gerekli izinleri tamamlamadan işe başlamaya çalıştığını tespit ederek, yasadışı çalışmaların hukuken korunamayacağına ve ÇED raporunun da iptaline karar vermiştir. Yaptığımız fiili ve hukuki mücadele de bize inanan, destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”

 

 

BİRLİKTELİK SONUÇ VERDİ

 

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Korgan halkı birlikteliğinin ve dayanışmasının ödülünü aldı. Kadın erkek birlikte derelerine sahip çıktılar. Halkın mücadelesinden biz de öğrendik. Korgan deneyimi Gölköy’deki HES için açtığımız davaya da örnek oldu. Korgan gibi Gölköy’deki HES için yapılmak istenen imar değişikliğini iptal ettirdik. Emek veren herkesi kutluyorum.” dedi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ELEKTRİK MANTAR ÜRETİMİNİ ÇOK FENA ÇARPTI!Önceki Haber

ELEKTRİK MANTAR ÜRETİMİNİ ÇOK FENA ÇARPT...

BİZ KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİZSonraki Haber

BİZ KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİZ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar