Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68

KİB’den rekolte hesaplaması 2020 rekoltesinde biz haklı çıktık!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KİB’den rekolte hesaplaması 2020 rekoltesinde biz haklı çıktık!
Abone ol

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 815 bin 336 ton olarak açıkladıkları fındık rekoltesine gelen tepkiler üzerine 2020 yılını örnek göstererek, “Şimdi yeniden tartışma konusu olan 2021 rekoltesi için, elbette önümüzdeki yıl bu zamanlarda kimin haklı olduğu anlaşılacaktır. Rakamlar asla yalan söylemezler” dedi.

Birlik Başkanı Sevinç sözlerinin devamında, “Bu kaçıncı defadır her sezon öncesinde yapılan yaygaraların, iddia sahiplerinin ellerinde ve dillerinde patlaması? Herhangi bir veriye dayanmadığı için hatalı olan uydurma  rekolte tahminlerinin gerçekleşmemesinden kaynaklanan zararların faturasını, kaçıncı kez bir gün ihracatçıya, bir dış alıcılara, bir gün siyasilere ve hatta bazen fındığını pazara indirdi diye üreticiye bile kesmek cüretkarlığında bulunmaları…!”diye konuştu.

2019 yılından 90 bin ton devir

Şimdi ise rakamların matematiksel sağlamasının yapılma zamanı geldi diyen Sevinç, “01 Eylül 2020 ile 31 Ağustos 2021 Aralığında gerçekleşecek ihracat : minimum 285.000 Ton iç fındık ( 570.000 Ton kabuklu ) aynı süre içinde iç piyasa tüketimi ise 120.000 Ton Kabuklu ( Bu rakam tahmini olsa da, yılların tecrübesi ile ve tüm ilgili kesimlerin mutabakatı ile bilinmektedir. Maalesef  bu rakam kişi başına 1,5 Kg gibi düşük bir rakama tekabül etmektedir) bu iki miktarın toplamı 690.000 ton minimum kabuklu fındığa tekabül etmez mi? Elbette 2019 yılından 90.000 ton civarında bir stok devri de mevcut idi. Ancak şimdi 2020 Ürününden de bu çevrelerin ihracatımıza verdikleri zarar nedeni ile yine en az 80-90  bin ton civarında bir devir stokunun da yeni sezona kalacağı biliniyor” dedi.

Sükut ikrardan gelir

Kimseyi rencide etmek, kimse ile polemiğe de girmek niyetimiz yok diyen Sevinç, “Ancak gerçekleri de artık görelim. Çünkü aynı filmi tekrar izlemekten çok sıkıldık. Bazı makam sahiplerinin spekülatif demeçleri basında yer buluyor olabilir. Ama bizim için bu kabil beyanatlarının hiçbir değeri olmadığını bu vesileyle hatırlatmakta fayda var. İddialarına arada bir verdiğimiz cevaplar ise “sükut ikrardan gelir” algısı yaratmalarına izin vermemek içindir. Çünkü bunların işi gücü rekolteyi az göstermek gibi sığ bir düşünceye hizmet etmekten ibaret. Halbuki tüm sektör paydaşlarının asli görevleri, çiftçilerimizin verim ve üretimin artması için eğitilmesi, uyarılması ve ilgili destekler için kamunun aydınlatılması olmalıdır. Bu hatalı popülist tutum ve söylemler, fındıkta sağlıklı politikalar belirlenmesinin engellenmesi yanında, aynı zamanda ihracatı arttırmak için yeni pazar arayışlarına da engel teşkil etmektedir. Öte yandan rakip ülkelerdeki dikim alanları da sürekli genişlemektedir” diye konuştu.

Sevinç son olarak, “Şimdi yeniden tartışma konusu olan 2021 Rekoltesi için, elbette önümüzdeki yıl bu zamanlarda kimin haklı olduğu anlaşılacaktır. Rakamlar asla yalan söylemezler. Kamuoyu ve paydaşlarımızın tüm dünya gibi yine İhracatçı Birliklerine güvenmelerini tavsiye ediyoruz” açıklaması ile sözlerini bitirdi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MESUDİYE OTOGARI, TIKLIM TIKLIM  Önceki Haber

MESUDİYE OTOGARI, TIKLIM TIKLIM  

EMEP: “FINDIKTA SOYGUN VAR”Sonraki Haber

EMEP: “FINDIKTA SOYGUN VAR”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar