Ordu
DOLAR9.8193
EURO11.4686
ALTIN566.07

KIRSAL MAHALLE FIRSATINI KAÇIRMAYALIM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KIRSAL MAHALLE FIRSATINI KAÇIRMAYALIM
Abone ol
16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla 2012’de büyükşehir yasasıyla köyken mahalle yapılan yerlerin kırsal mahalle yapılarak bir dizi vergi ve su indirimi imkanı getirildi. Balıkesir’de 16 mahalle kırsal mahalle yapılarak bu imkanlardan yararlandırılırken Ordu’da kırsal mahalle ile ilgili herhangi bir adım atılmadı.              

BALIKESİR’DE VAR ORDU’DA NEDEN YOK

Konuyu geniş çaplı bir yazı ile inceleyen Ordu Ziraat Odası Eski Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi eski Başkanvekili Onur Şahin, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan Kırsal Mahalle kanunu değişikliğinin acilen Ordu’da da uygulanması gerektiğini belirtti. Kanunu belediyeler gelir kaybı endişesiyle uygulamadığını aktaran Şahin, Balıkesir Ayvalık’ta 16 mahallenin tekrar kırsal mahalle kimliği kazandığını ancak şu ana kadar Ordu’da bu kimliği kazana tek bir mahalle bile olmadığını kaydetti.

 

BELEDİYELERİN KAYBINI HAZİNE KARŞILAMALI

Bir yerin kırsal mahalle olabilmesi için önce ilçe belediyesini karar alması gerektiğini sonra bu kararın büyükşehir belediyesi tarafından onaylanması gerektiğini aktaran Şahin, “Kanun vergilerde ve su ücretlerinde burada yaşayan insanlara büyük indirim sağlıyor. Kanun çıkmasına rağmen Ordu’da kırsal mahalleye dönüştürülen tek bir yerleşim birimi yok. Belediye gelir kayıplarının hazine tarafından karşılanmak suretiyle kırsal mahallelere dönüşün önündeki engelin kaldırılması lazım.” ifadelerini kullandı. 5’te

 

 

KÖYLERİMİZ KIRSAL MAHALLE OLMALI

Konuyu Ordu Olay’a değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise üreticiyi toprağı ile buluşturmanın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade ederek, “Üretimin artması hatta tarım üretiminin çeşitlenmesi için bu gereklidir. Kırsalın git gide tenhalaşmaması için de bu gereklidir. O yüzden biz Ordu büyükşehir yapılırken mahalle yapılan köylerin kırsal mahalle yapılarak üreticinin köyüne dönüşünü hızlandıracak avantajların Ordu’da da uygulanmasını acilen talep ediyoruz.” dedi.                  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BEKLENEN AŞI GELDİÖnceki Haber

BEKLENEN AŞI GELDİ

İLLER BANKASI A.Ş.  ELAZIĞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIRSonraki Haber

İLLER BANKASI A.Ş.  ELAZIĞ BÖLGE MÜDÜRLÜ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar