Ordu
DOLAR16.1253
EURO17.2674
ALTIN964.07
reader

KİVİ 8 LİRA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KİVİ 8 LİRA
Abone ol
Ordu bölgesi kivi hasadı 2021 kasım ayının ilk haftasında başlıyor.

Perşembe Teknik Ziraat sahibi ve  aynı zamanda İşletme Müdürü  olan  Aytekin Aydın Kivi hasadı ve kivi piyasası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak üreticileri uyardı; Uzun yıllardır tarım sektörünün içindeyim ve halen devam etmekteyim. Kivi meyvesinin 1991 yılında ilk dikimini biz yaptık dolayısıyla o gün bu gün ilçemizde ve bölgemizde ekonomik değer haline gelmesi  için uzunca bir zaman  uzunca bir  mücadele ettik, uzunca bir zaman performans gösterdik.  Bütün bu çalışmalardan sonra çevremizde baktığımızda kivimizin olması gerektiği yerde olduğunu görüyoruz.

HASAT KASIM AYININ İLK HAFTASI

2021 Yılı Kivi meyvesi hasadı Kasım ayının il haftasında gerçekleşecek. Burada  dikkat edilmesi gereken husus tarım teşkilatlarının  söylediği  bahsettiği  hasat tarihine çok dikkat edilmesi ve  o tarihe mutlak suretle uyulması  gerekiyor. Meyve şeker oranı dediğimiz  kuru madde oranının tamamen oluşmasıyla beraber hasat  edilmesi gerekiyor. Sebebi ise gerek raf ömrünün gerek soğuk hava deposunda kalma ömrünün  ve gerekse meyve aromasının tamamlanabilmesi için tarım  teşkilatlar tarafından bahsedilen  ya da yapılan ölçümlere göre açıklanacak hasat tarihine üreticilerimizin mutlak uyması gerekiyor. Bize göre bu tarih  bölgelere göre mevsimine göre rakıma göre  değişebilir. Kasımın ilk haftası  yani  5’i gibi başlar ayın 20’sine kadar devam eder. Kivi meyve olması nedeniyle fındık ceviz gibi başka ürünlere benzemez  hasat zamanı gelmişse hasat edilecek  ve şeker oranı belli bir seviyeye kadar  ulaşmış olacağından hemen toplanıp gideceği yere kadar götürülmüş olmalıdır.

KALİBRESİ 90 GRAM VE ÜZERİ KİVİ 8 LİRA

2021 yılı zaman zaman bir takım olumsuz hava şartlarına rağmen Perşembe’deki rekoltenin  bin ton veya bin yüz ton civarında olabileceğini tahmin ediyoruz. Bunun yaklaşık  %90’ni ticari ürün  meyve olarak değerlendirilir %10’nu ise meyve değeri olmayan  ikram şeklinde değerlendirilebilir, tahmin edilen ya da bu yıl gerçekleştirilecek olan fiyat 1.sınıf meyvenin 8 lira olabileceğini görüyoruz. Bizden 8 liraya meyve temin etmek isteyen belli başlı firmalar var, ancak bu meyve kalibre olarak  üç ayrı guruba ayrılıyor. 90 gram ve üzeri  biz buna birinci sınıf diyoruz  takriben en az 8 lira, ikinci sınıf 70 ile 90 gram arası  4 lira. Bu meyvenin kalitesine göre 5 lirada olabilir. Üçüncü sınıf onların tabiriyle çıkma denilen kivi en küçük olanlar çok fazla meyve değeri olmayanlar ise ziyan olmasın diye 1,5 liraya almak istiyorlar.  Artık sıkmada mı kullanırlar pazarda mı biz ona karışamıyoruz. Yaş meyveye baktığımız zaman kivi meyvesi geçmiş yıllarda muzla yarışır  ve mukayese edilirdi  hatta muzu hiç geçemezdi.  Şu an muzun 2 lira önünde  8 lira kivi için çok iyi bir rakamdır.

HASAT SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 Burada çok önemli başka bir konu daha var  ;1- Toplama tarihi gelmeden lütfen meyve toplamayın,2- Artık Ordu kivisi doğru iş yapma konusunda bütün  Türkiye’de ilk sıralarda ve marka oldu, buna zarar vermememiz için ,kivimizi daha da yüksek konumlara çıkarmamız için ne olur teknik konulara çok dikkat edelim ,tarım teşkilatlarından ve bizlerden gerekli bilgileri alabilirler .Bunlar nelerdir 1-Hasat çok önemli . 2-Hasat bir seferde  sap dalında kalacak şekilde toplanacak  ve konulacağı kasaya kivinin zarar görmeden bir seferde yerleştirilmesi sağlanacak ve daha ellenmeyecek, 3-Toplanmış olan yani  kasalanmış olan meyve o gün veya bir sonraki gün mutlaka alım noktalarına götürülerek teslim edilecek. Buradan sonra depolanmak üzere gideceği yere gönderilecektir, Kivi meyvesi için zaman çok önemli, eğer bunu yapamazsak depoya girmiş olan meyvenin dört ay olan ömrü bir aya düşecektir. Biz bütün bu konularda şahsım ve işletmem  olarak tüm üreticilerimize  elimden gelen desteği veriyoruz vermeye de devam edeceğiz. Buradan üreticilerimize diyoruz ki ; kivi hasadınız Ordu’muza Perşembe’mize hayırlı olsun ,hasadınız bereketli  olsun, hepinize bol kazançlar diliyoruz.” ARİF KALAFAT ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AÇILIŞ MAÇINDA SKANDAL!Önceki Haber

AÇILIŞ MAÇINDA SKANDAL!

ALTINORDU’DAN İŞ YERİ KAPANAN ESNAFA 1 MİLYON TL  Sonraki Haber

ALTINORDU’DAN İŞ YERİ KAPANAN ESNAFA 1 M...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar