Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

KORGAN’DA HES İÇİN BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KORGAN’DA HES İÇİN BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI
Abone ol
Korgan’ın Çiftlik ve Çamlı Mahalle halkının karşı çıktığı Bayındır HES için yapılmak istenen imar değişikliğine itiraz davasında Bilirkişi Heyeti incelemesini yaptı.

Çiftlik halkının HES’e karşı tepkisi devam ediyor. Çarşamba günü Ordu Valisi Tuncay Sonel’le Ordu Çevre Derneği yöneticileri, avukatlarıyla birlikte görüşme yapan Çiftlik temsilcileri görüşmede şirketin çalışmasının sonlandırılması taleplerini yinelediler. HES şirketinin 6 kez derede çalışma yapmak için araçlarını getirse de halkın direnişi sonrası bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Halk şirketin ÇED sürecinin dolduğu belirterek imar değişikliğine itiraz ettiklerini, dava devam ederken şirketi oldubittiye getirmek istediğini vurguladılar.

İNCELEME TAMAMLANDI

Bilirkişi Heyeti imar değişikliği yapılacak yerlerle HES alanında incelemelerde bulundu. Bilirkişi Heyeti hazırlayacağı raporu mahkemeye sunduktan sonra taraflar rapor hakkında değerlendirmelerde bulunacak.

KARARLIYIZ HES İSTEMİYORUZ

Heyet incelemesinden sonra görüşlerini dile getiren Avukat İsmail Topçuoğlu, “İmar değişikliğine itiraz davamız için Bilirkişi Heyeti ve hakim gelerek incelemelerde buldu. Halkın istemediğini herkes biliyor. Burada halkın meşru direnişi sonrası şirket 6 kez dereden çıkarıldı. Halk kararlı. Hukuksal hakkımızı da kullanıyoruz. İnceleme sonucu gelecek raporun lehimize olacağın düşünüyoruz.” dedi.

Çiftlik Mahallesi’nden Adem Güney de, “Ordu Çevre Derneği’nin katkıları ve desteğiyle durum hakkında bilgi sahibi olduk. Deremiz küçük ve bölgemizin can damarı. Burada HES istemiyoruz. Kadın, erkek; genç, yaşlı deremize sahip çıkıyoruz. İlk Çiftlik halkı tepki verdi ama şu an Çamlı ve diğer mahalle halkı da HES’e tepkili. Şirket 6 kez hamle yaptı ama halk izin vermedi. Hukuksal süreç devam ediyor. Valimizle de görüştük. Kararlıyız. İzin vermeyeceğiz.” dedi.

Şirketin bir daha gelmesini istemeyen Aykut Topçuoğlu ise, “Burada suyumuzu HES şirketi alacak. Biz susuz ne yapacağız? Korgan Belediyesi kanalizasyonu, peynir fabrikası kirli sularını dereye bırakıyor. Burada su azalırsa kokudan nasıl yaşarız. Toprağımızı da deremizi de vermeyeceğiz. Biz deremize sahip çıkıyoruz. Avukatımız hukuksal işlerimizi takip ediyor, biz ise, deremiz için nöbetteyiz.” dedi.

DERNEK OLARAK DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “HES projeleri devam ediyor. Ordu’nun dereleri HES’lerle tehdit ediliyor. Dernek olarak direnen halkın yanındayız. Halk bilinçli, şehirlerden köye dönmeye başladı. Toprağının, deresinin değerini biliyor. HES’in olumsuz etkilerini de biliyor. Bu nedenle direniyor. Şirket 6 kez geldi, halk kovdu. Hukuksal olarak da kazanılacak. Buradaki halkın kararlılığı örnek almalı. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımızla birlikteyiz.” dedi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akkuş seriyi bozmadı!Önceki Haber

Akkuş seriyi bozmadı!

PERŞEMBE İÇİN DOĞAL GAZDA IŞIK GÖRÜNDÜSonraki Haber

PERŞEMBE İÇİN DOĞAL GAZDA IŞIK GÖRÜNDÜ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar