Ordu
DOLAR15.579
EURO16.26
ALTIN900.85
reader

KORONA VAKALARI ARTACAK!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KORONA VAKALARI ARTACAK!
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel'den aşılama ile ilgili hem ulusal hem küresel uyarıda bulunarak, ” Aşılama hızının ulusal düzeyde düşük kalması ve küresel boyutta bazı ülkelerde geri kalınması salgının uzamasına ve yeni mutasyonlara neden oluyor.” dedi.

Daha önce yapılan aşıların da zamanla etkisi azaldığında hem ulusal hem küresel boyutta vaka sayılarının katlanacağını ifade eden Adıgüzel şunları söyledi: Vaka sayıları daha da artacak. Ülkemizde ilk uygulanan Sinovac aşısının koruyuculuğu zamanla azaldığı için, aşılamayı tamamlayamadan başlangıçta aşılananlara  3. doz gereksinimi oldu. Daha sonra devreye giren Biontech’in de yıl sonuna doğru etkisi azalmaya başlayınca  yeni doz gereksinimi olacak. Şu anda İngiltere’de İsrail’de olan da bu. İngiltere’de Biontech ile yüzde 90 aşılanma oranına rağmen aşırı artan, günde 40 binlere ulaşan vaka sayıları ile yeni bir dalga başladı.

 

HIZ DA ÖNEMLİ

 

Bu yüzden aşılama kesin gereksinim. Ama ta baştan dediğimiz gibi aşılamada oran kadar hız da önemli. Belli bir zaman diliminde gerekli oranı tutturamazsak baştan aşılanan bireyler için geçen zaman içinde tekrar aşı ihtiyacı doğuyor. Bu durum sürüp gidecek. Türkiye gibi.

 

YA HEP BERABER YE HİÇ BİRİMİZ

 

Ve herkes güvende olmadan hiç kimse güvende değil. Dünyanın bir kısmını ihmal eden aşı ve tedavi imkanlarından az gelişmiş ülkeleri faydalandırmayan ülkeler aslında kendi ülkelerine de zarar veriyor. Çünkü virüsün etkilediği bu ülkelerde zamanla mutasyon gelişerek oluşan dalgalar eninde sonunda gelişmiş Batı ülkelerine de sirayet ediyor. Son dönemde tüm mutasyonlar güney yarımkürede Hindistan, Güney Afrika şimdi de Güney Amerika diye devam ediyor. Çünkü hastalık uzadıkça virüs diğer virüsler ile karşılaşacak yeni mutasyonlar gelişiyor.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇATALPINAR’A 2 MİLYON TL’LİK SPOR TESİSİÖnceki Haber

ÇATALPINAR’A 2 MİLYON TL’LİK SPOR TESİSİ

KARAVANDA TARIM EĞİTİMİSonraki Haber

KARAVANDA TARIM EĞİTİMİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar