Ordu
DOLAR19.1743
EURO20.952
ALTIN1221.5
NATURİMMUN

KOZMİK FELAKET TÜRKİYE 3 METRE HAREKET ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KOZMİK FELAKET TÜRKİYE 3 METRE HAREKET ETTİ
Abone ol
Dünya, Kahramanmaraş'ta gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremi konuşuyor. Deprem uzmanları, Türkiye'nin güneyinde ve Suriye başta olmak üzere pek çok ülkede hissedilen sarsıntıların ivmesinin, yerçekimi ivmesinin 2 katı büyüklüğünde olduğunu düşünüyor. İtalyan deprem uzmanı Carlo Doglioni ise, fay hattının yer aldığı Anadolu levhasının, Arap levhasına doğru hareket ettiğini söyledi.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsünün (INGV) Başkanı Carlo Doglioni, Türkiye'de yaşanan depreme ilişkin İtalyanca yayın yapan Corriere della Sera'ya konuştu. Doglioni, Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem hakkında önemli bilgiler verdi. 10 ili etkileyen depremin çok büyük bir deprem olduğunu vurguladı.

Deprem uzmanı Doglioni, "Bu gece Arap fay hattı, Anadolu fay hattından kuzeydoğu-güneybatı ekseninde 3 metre hareket etti gibi gözüküyor" dedi. Uzman, bu hareketin 3 metreden daha fazla da olabileceği konusunda uyardı. Doglioni, "Bu çok büyük bir hareket" diyerek depremin boyutuna vurgu yaptı.

Açıklamasının devamında İtalyan deprem uzmanı Carlo Doglioni, bölgeye ilişkin bilgi verdi: "Burası oldukça hareketli bir alan ve Akdeniz’deki en tehlikeli bölgelerden biri. Geçen yüzyıllarda buralarda çok şiddetli depremler meydana geldi. Türkiye, Arap levhası üzerine gitti gibi gözüküyor."

FAY HATTI 3 METRE HAREKET ETTİ

Carlo Doglioni, "Plaka ne kadar hareket etmiş olabilir?" sorusu üzerine, "Fay en az 150 kilometre boyunca, hatta 3 metreden fazla bir yer değiştirmeyle aktif hale geldi. Her şey birkaç on saniye içinde oldu ve bu 7,8-7,9 büyüklüğünde bir deprem" diyerek cevap verdi.

Konuşmasında Doglioni, "Gerçekten çok büyük bir deprem. Merkez üssü Türkiye'nin orta-güney bölgesinde, Suriye sınırının hemen kuzeyindeydi" dedi. "Nasıl bir hareketti?" sorusuna ise, "Bir çapraz hareketten bahsediyoruz, fay düzlemi çok eğimli ve olay sırasında fayın iki yanında yatay bir yer değiştirme gözlemliyoruz" şeklinde cevap verdi.

Doglioni, "Akdeniz'in en tehlikeli bölgelerinden biri olan çok sismik bir bölgeden bahsediyoruz. Geçtiğimiz yüzyıllarda son derece şiddetli depremler oldu" dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 2
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HATAY’DA MESUDE ÖĞRETMEN MUCİZESİ Önceki Haber

HATAY’DA MESUDE ÖĞRETMEN MUCİZESİ 

‘184 BİN KİŞİ GÖÇÜK ALTINDA’Sonraki Haber

‘184 BİN KİŞİ GÖÇÜK ALTINDA’

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar