Ordu
DOLAR9.5448
EURO11.0832
ALTIN550.42

KTÜ’lü Bilim İnsanları Buldu   KOKARCAYA KARŞI MANTAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KTÜ’lü Bilim İnsanları Buldu   KOKARCAYA KARŞI MANTAR
Abone ol
Karadeniz teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji alanında Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İsmail Demir’in fındığa önemli ölçüde zarar veren kahverengi kokarcayı mantar kullanarak durduracak bir yöntem bulduklarını açıkladı.

Prof. Dr. Demir Projeyle ilgili bilgiler vererek projenin aşamalarını anlatarak, “Bizim bölgemizden imal edilmiş, bizim zararlılarımız üzerinde etkili olan 20 tane mantarın beş tanesi laboratuar koşullarında bu böcek üzerinde yüzde yüz ölüm etkisi gösterdi.” dedi.   

MADDİ MANEVİ DESTEK VERECEKLER

Fındık ithalatçısını ve işleyicisini önemli ölçüde zarara uğratan kahverengi kokarca böceği ile mücadele noktasında izlenen adımları anlatan Prof. Dr. Demir, Ticaret Borsasının kendilerine maddi ve manevi destek olacaklarını belirterek “Bu zararlı görülmeye başlayınca Ticaret Borsasından Sabahattin Bey önceki Rektör Yardımcımızdan yardım istemiş. Böyle bir sorunumuz var. Bunun üzerinde çalışma yapabilir misiniz diye sormuş.  O günden bu yana yaptığımız görüşmeler vardı. Ticaret Borsası, Ordu, Giresun Ticaret Borsaları ile bu zararlı böcek üzerine ortak çalışmak istedik. Bizim yapacağımız iş yerel mikroorganizmalar üzerine. Böceklerden izole ettiğimiz, böcekleri öldüren ve popülasyonlarını zarar eşiğinin altına düşmesini sağlayan mikroplar bunlar. Bazı mikropların insanları öldürdüğü gibi bazı virüsler, bakteriler ve organizmalar da böcekleri öldürüyor. Ama böcekleri öldüren bu organizmalar insanlara bir şey yapmıyor. Biyolojik mücadele noktasında onun üzerinde çalışabiliriz dedik. Onlarda tamam olabilir dediler. Tarımsal Araştırmalar ve Geliştirmeler Daire Başkanlığıyla projeyi yürütmeyi düşünüyorduk. Orda yaptığımız çağrıya uygun bir proje çıkmadı. Bizde o zaman dedik ki projeyi DOKA ile yürütelim. Maddi desteği DOKA’dan alalım, borsalarımız da bu desteğin alınmasında bize yardımcı olsunlar, ihtiyaç olursa bize maddi ve manevi destek olarak yanımızda olsunlar istedik.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE YÜZ YOK ETME ETKİLİ

Prof. Dr. Demir, kahverengi kokarca ile mücadele noktasında yerel mantarlar kullanarak geliştirdikleri yöntemin yüzde yüz başarı sağladığını söyleyerek, projenin geldiği noktayı, “Geçen yıl kahverengi kokarcanın erginlerine karşı elimizde öldürücü etkisi yüksek olan yirmi tane mantarı denedik.  Mantar bu böceğin biyolojisine çok uygun.  Çünkü böcekler ve ağız yapıları çok farklı. Bu böcek sokucu emici ağız yapısına sahip.  Dolayısıyla biz virüsü ve bakteriyi buna yedirmekte zorlanırız. Mantarı serpiyoruz. Sporları böceğin üzerine düşüyor. Burada çimlenmeye başlıyor. Çimlendikçe mantar uçları böceğin içine düşüyor. Dolayısıyla böceğin içinden besin maddelerini tüketiyor ve ölümüne sebep oluyor. Bizim bölgemizden imal edilmiş, bizim zararlılarımız üzerinde etkili olan 20 tane mantarın beş tanesi laboratuar koşullarında bu böcek üzerinde yüzde yüz ölüm etkisi gösterdi. Diğerleri de yüzde seksen, yüzde yetmiş oranında etkili oldu. Bu verileri proje içerisine dahil ederek projeyi iki hafta önce DOKA’ya gönderdik. Bununla ilgili projenin ne aşamada olduğuna dair bilgilendirmede bulunmak için Ticaret Borsasıyla toplantı gerçekleştirdik. Toplantı sonucunda projenin DOKA ve Bakanlık nezlinde desteklenmesi ve bu işin yapılması noktasında bizimle birlikte olacaklarını, bize desteklerini vereceklerini ifade ettiler. Projemizin durumu şuanda bu aşamada.” sözleriyle anlattı.

FINDIK İHRACATINI ETKİLİYOR

Vatandaşların böcek konusunda ne kadar bilinçli olduklarını anlatan Prof. Dr. Demir, böceğin en fazla ihracatı ve işleyicileri etkilediğini belirterek, “Vatandaşlar kahverengi kokarca böceği için Ağustos ayına yakın evlerimizde, perdelerin arkasında, duvarlarda görüyoruz diyorlar. Onlar daha çok bu boyutunu biliyorlar. Fındıktaki zarar boyutunu vatandaşlar çok fazla bilmiyor. Fındıkta çok saldırgan. Normalde bu yörede yeşil kokarca böceği var. O kokarcadan çok farklı bir böcek bu. Aynı cinsten bile değiller. Aslında üretici bundan çok muzdarip değil. Bundan muzdarip olan kesim ihracatçılar ve fındığı işleyen kesim. Çünkü fındığı kırdığında bakıyorlar ki fındıkta emgi var. Fındığın bir kısmı büzüşüp beyazlaşmış. Hatta oralardan fındığa patojen bulaşmış. Bu kısım üreticiyi çok fazla ilgilendirmese de ihracatçıyı çok etkiliyor. Ama biraz daha b,linçli olan kişilerin tüm bunlardan haberi var. Bir kısmı da psikolojik olarak bundan etkileniyor. Bir kısmı da ticari olarak bundan etkileniyor. Ticari boyutta bunun etkileri çok daha yüksek. Bu böceğin yüzde yetmişin üzerinde fındık üzerinde zarar oluşturulduğu bazı çalışmalarla ortaya kondu.” dedi. Günebakış


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞÜKRÜ ALBAY’IN ASKERLERİ ORDU’DAÖnceki Haber

ŞÜKRÜ ALBAY’IN ASKERLERİ ORDU’DA

FINDIKTA 'EZBERİ BOZAN ADAM' ÜNYE’DESonraki Haber

FINDIKTA 'EZBERİ BOZAN ADAM' ÜNYE’DE

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar