Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

KUMBAŞI’NDAKİ DENİZ DOLGUSUNA TEPKİ! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KUMBAŞI’NDAKİ DENİZ DOLGUSUNA TEPKİ! 
Abone ol
Kumbaşı Balıkçı Barınağı yanında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin liman düzenleme çalışması kapsamında liman dışında yapmak istediği 8 dönümlük deniz dolgusuna karşı olan mahalle halkı tepki gösterdi.

Kabalalık bir topluluk dolgu çalışmasına tepki gösterirken Ordusporlu futbolcu Cüneyt Tiryaki de eyleme katılarak deniz dolgusuna karşı çıktı. Eylemlere destek veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de hukuksal süreçte hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

SONSUZA DEK YOK OLACAK

Mahalleli adına basın açıklamasını ise Ali Çetin Yücebaş yaptı. Yücebaş şunları kaydetti: Bildiğiniz gibi, Ordu Büyük Şehir Belediyesi, “Kumbaşı Balıkçı Barınağı Revizyonu” adında bir proje yapmayı planlamaktadır. Planlanan projede limanın dışında kalan, doğa harikası sahilimizde 8 bin metre kare deniz dolgusu yapılmak istenmektedir. Proje gerçekleşirse; Ordu’nun en güzel koylarından biri, sonsuza dek yok olacaktır. Deniz dolgularının geri dönüşü yoktur. Deniz doldurulduktan sonra sahilin bir daha eski haline gelmesi mümkün değildir.

 

NEDEN ÇED GEREKLİ DEĞİL?

Doldurulması planlan bu koy ekolojik bir alandır. Deniz canlılarının yaşadığı, yuvalarının bulunduğu bir alandır. Doldurulmak istenen bu deniz, yazın halkın denize girdiği, tatil yaptığı, dinlendiği, huzur bulduğu bir yerdir. Ne yazık ki planlanan bu proje için “ÇED raporu gerekli değildir” kararı verilmiştir. Bu karar resmi olarak bildirilmiştir. Mahalle sakinleri olarak bizler, çocukluğumuzun geçtiği, yüzmeyi öğrendiğimiz, çocuklarımıza, torunlarımıza miras olarak bırakmak istediğimiz bu denizin doldurulmasını istemiyoruz.

GERİ DÖNÜLMEZSE DAVA AÇACAĞIZ

Manzarası ile Ordu’nun simgelerinden biri olmuş bu koyun yok edilmesini istemiyoruz. Proje gerçekleşirse bu güzelim koy elimizden gidecektir. Yerine çevre ve gürültü kirliliği kalacaktır. Unutmayalım ki, bu mavi, bu güzellik; aldığımız nefestir, geleceğimizdir, milli servetimizdir, doğmamış çocuklarımızın bize mirasıdır. Deniz dolgusu içeren bu projeyi istemiyoruz. Kabul etmiyoruz. İzin vermiyoruz. Ordu Çevre Derneğinin de desteği ile dava açacağız. Telafisi mümkün olmayan bu büyük yanlıştan geri dönülmesini istiyoruz. Acilen yürütmenin durdurulmasını talep ediyoruz.” ORDU OLAY

 


 • 1
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 ORDU VALİSİ HESAP VERMELİÖnceki Haber

 ORDU VALİSİ HESAP VERMELİ

ORDU KAHVERENGİ KOKARCAYA TUZAK KURDUSonraki Haber

ORDU KAHVERENGİ KOKARCAYA TUZAK KURDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar