Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
reader

KURTARICI OLARAK SUNULANLAR KURTARICI DEĞİL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KURTARICI OLARAK SUNULANLAR KURTARICI DEĞİL
Abone ol
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, AKP iktidarının yaşattığı ekonomik ve siyasi sorunlardan kurtulmanın adresi olarak 12 Eylül faşist rejiminden bu yana denenenlerin gösterildiğini belirterek, “AKP öncesi ve AKP döneminde yaşanan sorunlardan sorumlu olanların kurtarıcı olarak gösterilmesi oyununu bozacağız.” dedi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Poyraz, “Geçmişte ve bugün yaşananlardan sorumlu olanları süsleyip yeniden kurtarıcı olarak sunmaya çalışıyorlar. Bu oyunu bozacağız. Çok geriye gitmeyelim. 12 Eylül sonrası ANAP, HP, MDP adlarıyla üç parti kuruldu. Bugün birbirine alternatif gösterilenlerin hepsinin kökeni, bu üç partiye dayanıyor. Seçimi kazanan ANAP kadroları bugüne kadar her hükümette yer aldı. Hükümetler değişti, partilerin adı değişti ancak kişiler ve anlayışlar hep kalıcı oldu.” diye konuştu.

 

BUNLAR GİTSİN DE KİM GELİRSE GELSİN, DENDİ

Poyraz, açıklamasında, “Ekonomik ve siyasi krizden etkilenen halk, bir an önce kurtulmak istiyor, ancak bu yeterli değil. Gidenlerin yerine gelecekler de çok önemli. 2002 yılında DSP-ANAP-MHP hükümeti döneminde yaşanan ekonomik, siyasi kriz nedeniyle “gitsinler” sesi yükselmişti. Hükümete destek olarak Kemal Derviş geldi. 15 günde 15 yasa çıkarılarak bugünün ekonomik uygulamalarının temeli atıldı. “Bunlar gitsin de kimler gelirse gelsin” dendi ve adı yeni, kadroları eski olan AKP, hükümet oldu. IMF-TÜSİAD-Kemal Derviş programını kararlılıkla uyguladı. Özelleştirmelerle; tarım ve sanayii başta olmak üzere her alanda dışa bağımlılık ilişkileri arttı.  Aradan 20 yıl geçti. Şimdi yeniden “Bunlar gitsin de kimler gelirse gelsin” anlayışı oluşturuluyor. Giden gidecek de yerine kimler gelecek? Bu konuda yeni kurtarıcılar pazarlanıyor. Bakıyoruz pazarlanan kurtarıcılara, hepsi ülkenin bugün yaşadığı ekonomik, siyasi krizin sorumluları. Yine partilerin adı değişmiş, kadrolar aynı. 12 Eylül sonrası kurulan hükümetlere ve kadrolara bakalım: ANAP, DYP-SHP, DYP-RP, DSP-ANAP-MHP gibi partilerle hükümetler kuruldu. Bu hükümetlerde yer alan kadrolar zaman zaman birbirlerine rakip de olsalar aynı kulvarda yer aldılar. Bu yaşananlar bize kendi dışımızda kurtarıcılara ihtiyacımız olmadığını, sorunlarımızın ortak olduğunu ve ortak sorunlarımız için güçlerimizi birleştirerek mücadele etmekten başka seçeneğimizin kalmadığını göstermiştir.” şeklinde konuştu.

 

ALTERNATİF VAR

Poyraz, kapitalist sistemin devamı için halkın değil, sermayenin çıkarlarını savunan partilerin umut olarak ortaya çıkarılmak istendiğini vurgulayarak, “Halkın beklentilerini, tepkilerini kendi isteklerine göre yönlendirdiler. Yine eski yöntemi kullanıyorlar. Ülkedeki ekonomik, siyasi kriz yalnızca 20 yıldır yaşanmıyor. 20 yıldır sıkıntıların en büyüğü yaşanıyor. Ancak AKP öncesi gül bahçesi değildi. İşçiler, emekçiler hem ekonomik sıkıntı içindeydiler hem de demokratik haklarını kullanabilmek için deveye hendek atlatmanın zorluğunu yaşıyorlardı. Artık yeni ekonomik model, siyaset ve anlayış gerekli. Bunun için de eskilerin “yenilenmiş biçimleri” gereksiz. Yeni anlayış, yeni yüzler var. Emek Partisi olarak işçi ve emekçilerin çıkarı için Demokratik Halk İktidarı için mücadeleye devam edeceğiz.” dedi. ORDU OLAY


 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 SAMSUN FINDIK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE 1. SIRAYA YERLEŞMEYE HAZIRLANIYORÖnceki Haber

 SAMSUN FINDIK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE 1....

YEREL YÖNETİM PERSONELİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIMSonraki Haber

YEREL YÖNETİM PERSONELİMİZ İÇİN ÖNEMLİ B...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar