VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1091
EURO18.2174
ALTIN1016.7
reader

KUŞA GİYDİRSEM GÖVDEMİ ÇIKTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KUŞA GİYDİRSEM GÖVDEMİ ÇIKTI
Abone ol
Süreyya Şişmanlar Aydınhan, Ordulu bir şair. İkinci kitabı olan “Kuşa Giydirsem Gövdemi”  Kanguru Yayınları’ndan çıkarak geçtiğimiz haftalarda kitap raflarında yerini aldı.

 

İlk kitabı 2002’de çıkan “Yürek Kuşları” olan şair sekiz yıldan sonra şiirini daha da geliştirerek ikinci şiir kitabını  okurlarıyla buluşturdu. Geçen süre içinde  daha kapsamlı okumalarla, edebiyat dergilerinden güncel şiiri yakından takip eden şair; özenli bir çalışmayla uzun bir zamana yaydığı şiirlerini okurlarıyla buluşturdu.

Şair kendini şöyle  ifade ediyor: Hiçlik baş tacım, şiir ise en güçlü tutkum. Bir şeylere yaklaştıkça merak artar, zihin açlığını fark eder. Yazmak uzun bir yoldur . Hayatın içinde, doğada, çocukların dilinde ben o yolu arıyorum.  Dünyada gezginim sözcüklerde yaşamın karşılığımı bulmaya çalışıyorum.  İnsanın duygu ve  düşüncelerini ifade edebileceği tek aracı dildir. Uzunca bir süre yoğun okumalarla dilimi geliştirmeye çalıştım. Aşkları, ayrılıkları, kavuşmaları, uzağı, yakını kısaca ifade etmek istediğim varlığımı doğada buldum. Tüm duygularımı doğaya yükledim, doğayla konuştum. Son yıllarda bireylerin yalnızlaşmasının da bunda  mutlaka etkisi vardır.

O nedenle: Kuşa giydirsem Gövdemi üç bölümden oluşan bir kitap. Birinci bölüm suya, ikinci bölüm dağa, üçüncü bölüm de yaşama sesleniş olan şiirlerden oluşuyor. Bireyselden toplumsala bir sesler bütünü. Şiir yazmaya lise yıllarında başladım. İlk gençlik şiirleri, ruhumu besleyen doğa harikası memleketimin eşsiz coğrafyasında oluştu diyebilirim. Pastoral bir anlatıma yönelişimin kaynağının burası olduğunu söyleyebilirim. Edebiyat tek başına oluşturulabilecek bir şey değildir, öncesini bilmek, güncel olanlarla bağ oluşturmak gerekir. Bu anlamda günümüzün değerli edebiyat insanı, Kanguru Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Şair Yazar Aydın Şimşek'e yolumu aydınlattığı için teşekkür ederim.

KİMDİR SÜREYYA ŞİŞMANLAR?

Ordu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Ağrı Eğitim Yüksek Okulundan 1988‘de mezun oldu ve aynı yıl sınıf öğretmeni olarak Adıyaman’da göreve başladı. Hâlen Bursa Karacabey’de öğretmen olarak görev yapmaktadır.  İlk gençlik yıllarında başlayan şiir tutkusu çoğalarak yaşam boyu yoldaşı oldu. İçindeki doğa sevgisini gençlere ve çocuklara aşılamak için gönüllü olarak uzun yıllar izcilik faaliyetlerinde bulundu. Doğa, çocuk, şiir üçlemesi içinde kurduğu dünyanın merkezine şiiri yerleştirdi.

İlk şiir kitabı olan “Yürek Kuşları” 2012 yılında Kanguru Yayınları‘ndan çıktı. İlk şiirleri Deliler Teknesi Dergisi’nde yayınlanmaya başladı. Daha sonra Eliz Edebiyat, Mühür, Adalya, Kasabadan Esinti, Tmolos, Şehir, Çinikitap, Yaşam Sanat, Üvercinka, Gökkuşağı, Sarmal Çevrim dergilerinde şiirleri yayınlandı. 2016 yılında yayınlanan Ordulu Şairler ve Yazarlar  Antolojisi’nde yer aldı. Honar ve Jamee(Sanat ve Toplum)(İran Tebriz) Türk Kadın Şairleri özel sayısı 5. Bölümde  çevirmen Mojtaba Nahani’nin Farsça çevirisiyle şiirleri yayınlandı.

 

pina I

 

firuze köpüktüm sularında

çağlar ağarttı yaşımı pina

çiçek yüklü baharlar geçti yakınımdan

tamamladı başkalaşımı

kurbağa oldu iribaşlar

 

dört döndüm çevresini mevsimlerin

birbirine karıştı zaman zarfları

düne mi, yarına mı sedefli mektuplar

 

pina, aklımda düşünceler kamburu

nem kaptım bulutlardan

yağmur biriktiriyorum nicedir

seninse gözlerin dolu fırtınalı gülüşün

en çok bunun için anlamalıyız birbirimizi

 

içime çektiğimde nefesimi

mızıkamın sesi üşütüyor dağları

üflüyorum mavileşen sükûnet denizi

 

dalgalara eğince dudağını güneş

yason burnu’nda tütüyor akşam

fenere asıyorum perşembeli güncemi

 

nedendir böyle çekilmem hüzünlere

bir çocuğun uçurtmasının ipi kopsa

kopuyorum hayattan

kalbime düşüyor en uzak çıngı

 

rüzgârlanan ellerim tedirgin, kırçıl hava

topluyorum mızıkamın sesini yavaştan

akıntıya bıraktığım gülkurusu şapkam

selamlıyor kabuklu ve solungaçlı dostlarımı

 

kaburgası çatlak gece biliyor gerçeği

sönen son yıldıza dolanıyor dilim

söyleyemediğim sözcükler uykulu

 

yeryüzünün inceliği kanatlılar ve çiçekler

derinleşen boşluğuma doluşuyor

inandığım ne varsa ağırlığım

içindekilerle gömülür ölüler

 

sık sık yaz bana sıkça yaz

su mektuplarını                                                                      


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ASANSÖR BOŞLUĞUNA DÜŞTÜÖnceki Haber

ASANSÖR BOŞLUĞUNA DÜŞTÜ

YAZ AYLARI ALDATMAYI TETİKLİYOR!Sonraki Haber

YAZ AYLARI ALDATMAYI TETİKLİYOR!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar