Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
reader

LİSANSLI DEPO FINDIĞIN DEĞERSİZLEŞMESİNİ ÖNLER

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
LİSANSLI DEPO FINDIĞIN DEĞERSİZLEŞMESİNİ ÖNLER
Abone ol
Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar, “Fındığın uygun koşullarda depolanmaması, buna ilaveten bölgenin nem oranının yüksek oluşu depolama boyunca ürünün kalitesinde azalışa neden olmaktadır. Özellikle küçük ve orta ölçekli depolar, üretici ev depoları fındığın korunması acısından oldukça elverişsizdir. Fındıkta lisanslı depoculuğun gelişmesi kalite ve ürün problemlerine çözüm olabilecektir” dedi.

FAE Müdürü Akar, yaptığı açıklamada, tarım ürünlerinin depolama süreci boyunca çeşitli organizmalar tarafından kalite ve miktar bakımından zarara uğrayabildiğini söyledi.

ELVERİŞSİZ DEPOLAMA ÜRÜN KAYIPLARINA NEDEN OLUR

Önlem alınmadığı takdirde yüzde 10-20 arasında olan kayıpların, ürün çeşidi, depolama koşulları ve depolama sürecine bağlı olarak yüzde 100’e kadar yükselebileceğine dikkat çeken Akar, “Depolama sırasında fındıkta kalite ve ürün kaybına neden olan zararlı ve hastalık etmenleri bulunmaktadır. Zararlı ve hastalık etmenlerinden kaynaklanan randıman kaybı neticesinde fındığın ekonomik değeri de düşmektedir” diyerek, şöyle devam etti:

ZARARLILAR DEPOLARDA ÜRÜNÜN KALİTE VE NİTELİĞİNİ BOZAR

“Depolanma sırasında fındıkta önemli zararlılar, iç̧ fındık güvesi, kuru meyve güvesi, kuru incir kurdu ve bu zararlılara ek olarak kırma biti ve ekin kambur biti olarak söylenebilir. İncir kurdu, kuru meyve güvesi ve iç̧ fındık güvesinin zarar ve beslenme biçimleri birbirine benzer. Bu güveler yalnız larva döneminde beslenir ve zarar yaparlar. Larvalar bulundukları gıda ortamında beslenerek ürün kayıplarına neden olurlar. Buna ek olarak çıkardıkları artıklar ve değiştirdikleri gömlek ve baş kapsülü̈ kalıntıları ile ürünün niteliğini bozarlar. İç̧ fındık güvesi, kuru meyve güvesi ve diğer güvelerle birlikte Karadeniz Bölgesi fındık depolarında yüzde 20 dolayında bulaşmaya yol açmaktadırlar.”

KÜÇÜK, ORTA ÖLÇEKLİ İLE EV DEPOLARI ELVERİŞSİZDİR

Müdür Akar, ürünün azda olsa bulaşık olmasının ticari problemlerde yaratabileceğine değinerek, şunları kaydetti: “Bazen çok az bir bulaşık ürünün karantina kapılarından geri çevrilmesine, bazen de dış̧ pazarın tamamen kaybedilmesine sebep olabilir. Fındık zararlıları ve patojenlerle mücadelede temel alınması gereken esas, temiz depoya temiz ürün koymak ve ürünü depolama süresince bulaşmalardan korumaktır. Fındığın uygun koşullarda depolanmaması, buna ilaveten bölgenin nem oranının yüksek oluşu depolama boyunca ürünün kalitesinde azalışa neden olmaktadır. Özellikle küçük ve orta ölçekli depolar, üretici ev depoları fındığın korunması acısından oldukça elverişsizdir. Fındıkta lisanslı depoculuğun gelişmesi bu problemlere çözüm olabilecektir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DOLAR VE TMO FINDIK FİYATINI ARTIRDIÖnceki Haber

DOLAR VE TMO FINDIK FİYATINI ARTIRDI

PERŞEMBE BİRLİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR Sonraki Haber

PERŞEMBE BİRLİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar