Ordu
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22
reader

MAAŞIN ÜÇTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MAAŞIN ÜÇTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR!
Abone ol
Aldıkları maaşın üçtü birinin vergiye gittiğini belirten Türk Sağlık Sen ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zenin,  bu durumun adil olmadığını söyledi. 

Zengin şu açıklamayı yaptı: Vergi dilimleri güncellenmelidir. Ücretlerde uygulanan vergi dilimleri nedeniyle yıl sonuna kadar çalışanların eline geçen ücret buharlaşmaktadır. Kamu çalışanlarının bu dilim dilim uygulanan vergi zulmüne tahammülü kalmamıştır.

ALINAN ZAM FARKI VERGİYE GİTTİ

Yıllardır enflasyon kadar maaş zammı alan memurların en büyük sorunlarından biri vergi yükünün yüksek olmasıdır.  Tüm memur, emekli ve diğer çalışanların maaşlarından gelir vergisi oranında kesintiler peşin yapılmaktadır. Özellikle yılın ikinci yarısında alınan zammı zaten görememekte, yılın ikinci yarısında doğrudan vergi dilimine girmektedir. Yani devlet kaşıkla verdiği zammı kepçeyle geri almaktadır.

 

İLK KEZ DUYDUĞUMUZ VERGİLER VAR

Artarda gelen zamlar, adını ilk defa duyduğumuz vergiler, enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyen maaşlar çalışanların yoksullaşmasına sebep olmaktadır. Biz yoksullaşmaya karşı hem gelirde hem de vergide adalet istiyoruz. Kamu çalışanlarının maruz kaldığı bu vergi dilimi adaletsizliğini ortadan kaldırılmalıdır. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak adil bir sistemin kurulması elzemdir.

YETKİLİLERİN VERGİ TOPLAMANIN EN KOLAY YOLUNU SEÇİYOR

Vergi kaçıranların üzerine yeterince gidilemediği için işçi, memur ve asgari ücretliden kolayca vergi toplandığını, ülke ekonomisinin çalışanların kaynağından kesilen vergileriyle ayakta duruyor. Memurların ve sözleşmeli personelin; iş adamlarından, sanayiciden, yıllık kazancı milyonlarca lirayı bulan işletmeciden daha fazla gelir vergisi ödüyor. Bu adaletsizlik nedeniyle memur maaşlarına yapılan zamların vergi artışından dolayı yaşadıkları kayıpları bile karşılamamaktadır.

 

ADALET SAĞLANMALI

Ülke içinde gelir dağılımını düzenlemenin en etkin yollarından bir tanesi de uygulanan vergi politikalarıdır. Vergi politikalarının temel amacı, çok kazanandan çok, az kanandan az vergi almak yoluyla, toplanan vergilerin kamu hizmetleri aracılığıyla topluma döndürülmesi, böylelikle de düşük gelirli ile yüksek gelirli kesimler arasındaki dengenin sağlanmasıdır. Ne yazık ki ülkemizde bu durum tersine bir yol izlemektedir. Kamu tarafından izlenen vergi politikasının temelinde belli kesimlerden yüksek oranda vergi alınması ve vergi vermesi gereken fakat vermeyenlerden vergi alınamaması yatmaktadır. “ ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SIFIR ARAÇ AL-SAT DÜZENLEMESİNE DESTEKÖnceki Haber

SIFIR ARAÇ AL-SAT DÜZENLEMESİNE DESTEK

FATSALI ESMA İÇİN AF ÇAĞRISISonraki Haber

FATSALI ESMA İÇİN AF ÇAĞRISI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar