Ordu
DOLAR9.4511
EURO10.9795
ALTIN547.65

MADEN DAVASI BAŞLADI!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MADEN DAVASI BAŞLADI!
Abone ol
Ünye’nin Üçpınar Mahallesi’nde maden arama çalışmalarına karşı çıkan ve yaşanan arbede sonucu haklarında suç duyurusunda bulunulan 15 mahalle sakini için mahkeme süreci başladı. Mahalle sakinlerini, ilk duruşmalarında CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de yalnız bırakmadı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Ünye’nin Üçpınar Mahallesi başta olmak üzere bölgede maden rezervleri için sondaj çalışmaları yürütülmüştü. Maden aranmasına başta Üçpınar halkı olmak üzere çevre mahalle sakinleri tepki göstererek sondaj çalışmalarını engellemeye çalışmıştı. Yaşanan arbedede 15 kişi gözaltına alınmış haklarında savcılı tarafından “kolluk kuvvetlerine karşı gelme, mala zarar verme ve halkı tahrik etme” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın ardından 15 kişi hakim karşısına çıktı.

HALK, EVLADINA KÖTÜ SÖZ SÖYLEMEMİŞ, EL KALDIRMAMIŞTIR

 

Ünye Adliyesi’nde görülen dava öncesi CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de adliye önüne gelerek yargılanan Üçpınar Mahallesi sakinlerine destek oldu. Milletvekili Adıgüzel burada yaptığı açıklamada, “Bugün burada kendi toprağını, kendi bahçesini, kendi yaşam alanını, su hakkını savunan Üçpınar halkı yargılanıyor. Üçpınar halkı burada bu iş doğru değil demiş. Üçpınar halkı anayasal hakkını, itiraz hakkını kullanmış. Evladına askerine kötü söz söylememiş, el kaldırmamış. Fakat burada çok şiddetli bir şekilde devletin bütün güçleriyle, emniyet kuvvetleriyle orantısız bir şekilde hasta kadınlara, yaşlılara, çocuklara bir zor kullanılmasına şahit olduk. Bugünler de geçecek. Bu vatandaşın kendi hakkını savunurken bundan dolayı yargılandığı günler geçecek. Bu ülkeyi yabancı maden kartellerine peşkeş çekenlerin de yargılandığı günler gelecek” diye konuştu.

MAĞDUR OLAN BİZİZ, BİZE MAĞDURİYETLİK DAVASI AÇTILAR

Mahalle Sakinleri adına konuşan Cemal Çatal ise “Sayın vekilimizin yanımızda olduğunu görmek ve bilmek mahalle sakinleri olarak bizi mutlu etti. Biz burada neden olduğumuzu biliyoruz ama bizi buraya çağıranlar niye çağırdıklarını bilmiyorlar. Bize mağduriyetlik davası açtılar. Mağdur olan biziz, biz fındık bahçemizi, ormanlarımızı, bal ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele ettik. Biz kimseye zarar vermedik ama bize zarar verildi. Biz inciltmedik ama incitildik. 15 arkadaşımız ifade verecek. Her zaman arkadaşlarımızın yanında olacağız. Köyümüzü koruyacağız, kollayacağız” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TARİKATLARA DİYET VERİLDİÖnceki Haber

TARİKATLARA DİYET VERİLDİ

‘SİNMİYORUZ İTAAT ETMİYORUZ’Sonraki Haber

‘SİNMİYORUZ İTAAT ETMİYORUZ’

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar