Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

MADEN İÇİN AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ BÜYÜYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MADEN İÇİN AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ BÜYÜYOR
Abone ol
Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin alan büyütmek için başlattığı ÇED süreci bitmeden ağaç kesimi yapılmak istenmesine tepkiler artarak sürüyor.

Çarşamba günü Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin alan büyütmek için başlattığı ÇED süreci bitmeden ağaç kesimi yapılmak istenmesi engelledikten sonra Perşembe günü bir araya gelen dernek, parti, sendika temsilcileri ve yöre halkı tepkilerini basın açıklaması yaparak yineledi. Maden için Bahçeler Mahallesinde ağaç kesim yapılmak istenen yerde yapılan basın açıklamasına yöre halkı yanında çevre ilçelerden de katılım oldu. Ordu Çevre Derneği, Fatsa Çevre ve Doğa Derneği, Derelerin Kardeşliği, ADD, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Sol Parti, Yeşiller ve Sol Parti, SYKP temsilcileri de destek verdi.

 

Ordu Çevre Derneği Başkanı (ORÇEV) Ertuğrul Gazi Gönül yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çarşamba günü burada yasadışı, keyfi bir girişim oldu. Ağaçlar; hukuksuz, yasadışı biçimde kesilmek istendi. Dernekler, partiler ve yöre insanları olarak burada olmasaydık ağaçlar kesilmiş olacaktı ve geri dönülmez zarar verilecekti. Bilsinler ki, bu duyarlılığımız devam edecek; toprağımıza, suyumuza, ormanımıza kısaca yaşamımıza sahip çıkacağız. Bu duyarlılığımızı, tepkimizi göstermek için yeniden buradayız.

Kesim yasadışı

Şu an şirketin çalışma süresi bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzleme ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden gelen 18.02.2021 tarih ve 314345 sayılı yazıda “Geçici Faaliyet Belgesini” 27.01.2021 tarihinde bittiğini belirtirken yeni belgenin verildiği yazmamaktadır. Yani şu anki çalışma alanında da çalışma izni yoktur. Bu gerçekler yanında alanı genişletmek için başlatılan ÇED sürecinin tamamlanmadığı bilinmesine rağmen ağaçların işaretlenerek kesim yapılması yasalara, yönetmeliklere göre de suçtur. 2014 tarihli ÇED yönetmeliğin 6. maddesinde şunlar yazılı: “Bu Yönetmeliğe tabi projeler için "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararı veya "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez. Ancak bu durum söz konusu teşvik, onay, izin ve ruhsat süreçlerine başvurulmasına engel teşkil etmez. Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır.”

FATSA ORMAN SUÇ İŞLEDİ

Yasa ve yönetmeliler bu kadar açıkken Fatsa Orman İşletme Müdürlüğü’nün ağaçları işaretlemesi ve kesim yapması suçtur. Yine Ordu Çevre Derneği olarak Fatsa Orman İşletme Müdürlüğü verdiği yanıtta ağaçları şirket için işaretlediğini yazdı. Bu, yukardaki yönetmeliğe göre suçtur. Fatsa Orman İşletme Müdürlüğüne 19.02.2021 tarih ve 5 sayılı yazımızla belgeleri istedik. Bugün yarın yanıt verilmesi gerekir. Yanıta göre yasal hakkımızı kullanacağız. Yanıt vermezlerse “Bilgi edilme hakkını ihlal etmekten dava açacağız.

SALDIRI HER YERDE

Türkiye genelinde 9 adedi ilimizde olmak üzere 766 maden sahası ihaleye verildi. Ordu Çevre Derneği’nin de içinde olduğu Ekoloji Birliği bileşenleri olarak dava açtık, dava görülmeye başlayacak. 600 maden sahası daha ilan edildi. Ordu’da 9 yer dışında Fatsa Ilıca- Perşembe ve Kurşunçal Ormanlarını kapsayan bölgede, Gürgentepe’de, Mesudiye’de de yeni maden sahalarından ihale edilen de var, ihale aşaması gelen de. Saldırı büyük, o zaman saldırıya karşı mücadelemizi de sürdürmek zorundayız.

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Yaşadığımız gerçeklikler, hem hukuksal hem de dün ve bugün yaptığımız gibi fiili mücadelemizin sürdürülmesi gerektiğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Ordu’nun her tarafından maden sondajlarıyla, HES’lerle, taş ocaklarıyla, deniz dolgularıyla karşılaşıyoruz. Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırma işletmesinin tehlikesini biliyoruz mücadelemiz de sürüyor. Ayrıca, Ünye Üçpınar’da maden sondajına, Korgan Çiftlik ve Çamlı’da HES’e, Ulubey Eymür’de, Çaybaşı’nda taş ocağına, Mesudiye ve Kabadüz’de HES ve maden sondajlarına, Turnasuyu Irmağı’nda ve Gölköy’de HES’e, Altınordu’da deniz dolgusu ve betonlaşmaya karşı verilen mücadeleler bize bir gerçeği daha gösteriyor ki, hepimizin sorunu aynı. Toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım ve yaşam alanlarımıza birlikte sahip çıkacağız. Ordu Çevre Derneği olarak toprağımıza, suyumuza, ormanımıza yani geleceğimize sahip çıkmak için hukuksal ve fiili mücadeleyi sürdüreceğiz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘FATSA’NIN KADERİYLE OYNANIYOR-SUSMAYACAĞIZ’Önceki Haber

‘FATSA’NIN KADERİYLE OYNANIYOR-SUSMAYACA...

ENGELLİLER İÇİN YARGIDAN İYİ HABER ARTIK MAAŞLAR KESİLMEYECEKSonraki Haber

ENGELLİLER İÇİN YARGIDAN İYİ HABER ARTIK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar