VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
reader

MAHKEME KARARI NEDEN UYGULANMIYOR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MAHKEME KARARI NEDEN UYGULANMIYOR?
Abone ol
Samsun Bölge İdare Mahkemesi yaklaşık 13 gün önce Fatsa’da siyanür kullanarak altın çıkarılan madenin faaliyetlerinin mahkeme kesin karara varana kadar durdurulmasını hükmetti ancak yargı kararı hayata geçirilmedi. Bunun üzerine Fatsa Doğa ve Çevre Derneği mülki amirlere dilekçe ile başvurdu, yargı kararının uygulanmasını istedi.   

Odabaş şu açıklamayı yaptı: “Bizim müracaatımız üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz bunu açıkladık. Bu geniş bir kesime yayıldı. Firma bunu görünce açıklama yaptı, ilan verdi. Böyle bir durdurma yok ve işimize aynen devam ediyoruz dedi. Biz bunun üzerine harekete geçtik. Bugün yani pazartesi itibariyle mahkemenin kararını uygulaması gereken Ordu Valiliği’ne, Fatsa Kaymakamlığı’na, Fatsa Cumhuriyet Savcılığı’na, Fatsa Jandarmasına ayrı ayrı dilekçe verdik. Dilekçede madenin faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini bunun da hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettik.

MAHKEME KARARI UYGULANMALI

Biz de bundan sonra ne gibi gelişmelerin olacağını merak ediyoruz. Bizim beklentimiz madenin faaliyetlerinin durdurulmasıdır. Türkiye’de mahkeme kararı üstünde bir karar var mı? Olmadığına göre uygulanmalı. Zaten mahkeme çevreye zararı olduğu gerekçesiyle ben bir son karara varana kadar madenin faaliyetleri durmalı diyor. Bu durmuyorsa durmadığı her gün çevre zarar görüyor, çevre kirleniyor demektir. Hava, su, toprak, kirleniyor, zehirleniyor demektir. Türkiye’de yasa varsa orada nöbetçilerin dışında hiç kimse kalmadan faaliyetlerin durması gerekiyor.

BU CÜRETİ NEREDEN ALIYORLAR?

Maden firması ben durdurmuyorum diye açıklama yapıyor. Maden firması bu açıklamayı nasıl yapıyor biz de anlamıyoruz, anlayamıyoruz. Bu hukuk ne karar verirse versin ben işime gücüme bakarım demektir. Türkiye’de herkes her işini hukuka göre yaparken yapmadığı zaman bir yaptırımı var ama burada yok. Devlet içinde devlet olmuşlar gibi bir hal var. Bizim son aldığımız bilgiler madenin çalışmalarının davam ettiği yönünde. Aslında biz firmanın bu tavrına şaşırmadık. Çünkü nedense bunlara valilik, kaymakamlık, savcılık etki edemiyor. Bu cüreti nereden alıyorlar ben de bunu merak ediyorum.

UYGULANMAZSA SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ 

Biz dilekçelerimizden sonra mahkeme kararının uygulanmasını bekleyeceğiz. Eğer buna rağmen yine maden ocağı çalışmalarına devam ederse ya da maden ocağının yasal olmayan bir şekilde çalışmasına göz yumulursa o zaman görevini yapmayan görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Vali hakkında, kaymakam hakkında daha başka kimler varsa onlar hakkında suç duyurusunda bulanacağız. Biz sadece Fatsa için değil Ordu için mücadele ediyoruz. Böyle devam ederse gelecekte hem de çok uzak olmayan bir gelecekte yaşanmaz bir Ordu ortaya çıkacak.” Muharrem Göç 

YARGI KARARINA UYMAMA HAKKI HİÇ KİMSEDE YOK 

Davanın Avukatı Nur Hilal Gündüz ise, mahkeme nihai karara varana kadar maden firmasının faaliyetlerini durdurması gerektiğini belirterek, Böyle bir karara uymama hakkı hiç kimsede olmadığı gibi bu firmada da yok. Türkiye’deki en zengin insan da en yoksul insanda Türkiye’deki en yüksek makamda bulunan da herhangi bir makamı olmayan da yargı kararlarına uymak zorundadır.” dedi.      

Fatsa Çevre ve Doğa Derneği Avukatı Nur Hilal Gündüz ise Ordu Olay’a şu bilgiyi verdi: Hiç kimsenin ve bu firmanın da mahkeme kararına karşı böyle bir değerlendirme yapması mümkün değildir. Burada bir yürütmeyi durdurma kararı var. Mahkeme kararları 30 gün içinde uygulanır ancak yürütmeyi durdurma kararları hemen uygulanır. Karar açıktık dava bitene kadar bu şirket herhangi bir faaliyet yapamaz.

SUÇ DUYURUSU İÇİN HAZIRLANIYORUZ

Biz bununla ilgili firma hakkında yargı kararına uymamaktan suç duyurusunda bulunduk.  Kaymakamlığa başvuruda başka ilgili kurumlara başvuruda bulunduk. Çünkü mülki amirler mahkeme kararını uygulamakla sorumlular. Onlar da bu kararını uygulanmasını sağlamazsa biz kez biz onlar hakkında İçişleri Bakanlığına, Adalet Bakanlığına başvuruda bulanacağız. Biz her yolu deneyeceğiz.

KARARA UYMAMA HAKKI HİÇ KİMSEDE YOK

Böyle bir karara uymama hakkı hiç kimsede olmadığı gibi bu firmada da yok. Türkiye’deki en zengin insan da en yoksul insanda Türkiye’deki en yüksek makamda bulunan da herhangi bir makamı olmayan da yargı kararlarına uymak zorundadır. Onlar uyduğu gibi bu firmada uymak zorundadır. Ve eninde sonunda bu maden ocağı kapatılacak nihai karar verilene kadar faaliyetlerini durduracaktır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘MERHAMET KALPTEKİ EN DEĞERLİ HAZİNEDİR’Önceki Haber

‘MERHAMET KALPTEKİ EN DEĞERLİ HAZİNEDİR’

Elektrik enerjisi alınacaktırSonraki Haber

Elektrik enerjisi alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar