Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03

MEKTEBİM OKULLARI FATSA’YI MAĞDUR ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEKTEBİM OKULLARI FATSA’YI MAĞDUR ETTİ
Abone ol
Fatsa’da Mektebim Okullarına kayıt yaptıran ancak eğitim alamayan 70 kişinin avukatı açıklama yaparak okul hakkında açtıkları davayı kazandıklarını söyledi     

Mağdur aileler adına açıklama yapa Avukat Nur Hilal Gündüz şunları dile getirdi: Bildiğiniz gibi Mektebim Okulları 2018 yılının Mart ayında Fatsa’da bir kampüs açmak için çalışmalara başlamış, insanları bizzat arayarak ofislerine tanıtım için çağırmış, sonrasında Yalçın Otel’de üst düzey bürokratların ve okulun üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla büyük bir tanıtım düzenlemiştir. Gazetelerde okulun haberleri çıkmış, şehrin çeşitli yerlerine afişler asılmış ve okul Mektebim Okulları olarak henüz tamamlanmadan Eylül’de açılışı yapılmıştır.

 

VELİLER KAYIT YAPTIRDI

Şu an burada olan veliler ve yaklaşık 70 kadar veli çocuklarını okula kaydettirmiştir. Okul ücretleri, servis ve yemek ücretleri, kıyafet ve ders kitap paraları da dahil okula ödenmiştir. Her branşta öğretmenle anlaşma yapılmış, büyük vaatlerle öğrenciler okula başlatılmıştır. Okulun yüzme havuzu, buz pateni, spor salonu, yemekhanesi, sınıfları kısa sürede bitirilip hizmete sunulacak denilmiştir.

 

AHİDEN OKUL KAPATILDI

Mektebim Okulları Fatsa Kampüsünde 2018/2019 eğitim-öğretim yılı için çocukları okula kaydeden veliler söz konusu kurum ile sözleşme imzalamıştır. Müvekkillerimizin çocukları bu kurumda 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başında öğrenim görmeye başlamış ancak bundan kısa bir süre sonra Kasım ayının son haftası, aniden, öğretmen, öğrenci ve velilere hiçbir bilgilendirme yapılmadan okulun tabelası indirilmiş, yemek servisi durdurulmuş, okuldan gidin ve başınızın çaresine bakın denilmiştir. Bu süreçte veliler kendi imkanları ile çocukların, yemek, ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılamış, öğretmenler hiçbir ücret almadan öğretime iki hafta kadar daha devam etmiştir. Veliler karşılarında hiçbir muhatap bulamamış, ödedikleri parayı geri alamamış, hangi okula gideceklerini bilmez şekilde ortada kalmışlardır. Mektebim Okulları Şirket yetkilileri ise bu okulun kendileriyle hiçbir ilgisi olmadığını, Fatsa’daki okulun SNM Eğitim Kurumlarına ait olduğunu söylemiş ve ne velilerle ne de ücretini alamayan ortada kalan öğretmenlerle ilgilenmemiş adeta suçlu okula kayıt yaptırdıkları için suçlu sayılmışlardır ve okul kapanmıştır.

VAAT EDİLEN HİZMET VERİLMEDİ

Oysa okul kayıt döneminden itibaren velilerden öğrenim bedelini parasal olarak tam karşılığını almışa, ancak kendi kusurlu davranışlarıyla ayıplı hizmet vererek üzerlerine düşeni yerine getirmemişlerdir. Öğretmenler ve personel maaşlarını alamadan kendi inisiyatifleriyle çalışmış, eğitim vermiş, okulun fiziksel ortamı ise eğitim yılı başından okul kapanıncaya dek, öğrencilerin sağlıklarının hatta can güvenliklerinin tehlikeye düşme pahasına tamamlanmamıştır. Dava dosyalarımız içinde olan delil tespit raporlarında açıkça bu husus anlaşılmakta ve okulun vaat ettiği hizmet standardını ve asgari eğitim standardını sağlamadığı açıktır.

ASGARİ ŞARTLAR SAĞLANMADI

Okulun açık olduğu süreçte verilen eğitim, asgari şartları dahi sağlayamamış, öğretmenlerin ve velilerin evden getirdiği sobalarla ısınma sorunu çözülmeye, evden gelen yemeklerle çocukların beslenmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Ortamın çocuklar için çok tehlikeli olması da öğretmenlerin üstün gayreti ve bu süreçte okulda velilerin de yardımcı olması ile çocuklar büyük bir tehlikeye uğramadan okul kapanmıştır.

 

SORUMLULUKTAN KAÇIŞ YOK

Yaklaşık 2 yıl süren dava süreci sonunda Mektebim okullarının müvekkillerime ödediği tazminat bedelinin geri ödenmesine ve Mektebim Okullarının SNM eğitim kurumları ile birlikte müteselsilen sorumlu olduğuna, hukuken iki farklı tüzel kişilik gibi görünen şirketlerin aslında özdeş olduğuna ve alacaklılardan mal kaçırmak ya da sorumluluktan kurtulmak amacıyla kötü niyetli olarak iki farklı tüzel kişilik gibi kurulmuş gibi görünüp,  bunların üretim, pazarlama ve ihracat faaliyetlerinin birbirini tamamlayıcı nitelikte olup, şirketler aslında tek ve aynı iktisadi işletmeye vücut  verdiğinden TMK’nın 2. maddesinde öngörüldüğü gibi yasaca korunamayacağı, davalı Mektebim Eğitim Kurumları AŞ.' nin, davacıya karşı davalı SNM Eğitim Kurumları Tic. A.Ş. ile müştereken ve müteselsilen sorumlu olduğunun kabulü gerekir’ denmiştir.

 

ÖZÜR BEKLİYORUZ

Verilen tüm Mahkeme kararlarının gösterdiği gibi, Mektebim Okulları A.Ş Fatsa’da aileleri ve çocuklarını mağdur ederek, çocukları gözü yaşlı bırakarak, adeta aileleri suçlayarak, tüm sorumluluğu ortada olmayan bir şirkete yükleyip, bir gecede kaçarak ve hiçbir şekilde sahip çıkmayarak, üstelik tüm dava süresince de velileri suçlayarak, hiçbir sorumluluk üstlenmeyerek büyük bir zarara sebep olmuşlardır. Biz mağdur ailelerin bir kısmının avukatları olarak en azından dava sonucunda hatalarını kabul edip bir özür dilemelerini bekleriz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Orduspor 1967 lider çıkma peşinde!Önceki Haber

Orduspor 1967 lider çıkma peşinde!

 ‘ÇEVRECİ MADENCİLİK İSTİYORUZ’ ‘SÖZ VERİYORUZ’Sonraki Haber

 ‘ÇEVRECİ MADENCİLİK İSTİYORUZ’ ‘SÖZ VER...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar