Ordu
DOLAR15.8925
EURO16.7803
ALTIN926.99
reader

​​​​​​​MELET’TE ‘KOCA’MAN KUM ÇAKIL HIRSIZLIĞI SORUSU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
​​​​​​​MELET’TE ‘KOCA’MAN KUM ÇAKIL HIRSIZLIĞI SORUSU
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, daha önce gündeme getirdiği Melet ve Akçaova ırmağından şehir hastanesini yapan firmaya izinsiz kum-çakıl alınmasıyla ilgili iddialarını soru önergesi haline getirerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.        

Adıgüzel soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: Ordu ili Altınordu İlçesi Karapınar Mahallesi’nde Melet Nehir yatağının kenarında, daha önceden Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan konkasörün olduğu alanda belediyenin konkasörünün kaldırıldığı ve il dışından bir firmanın konkasör koyduğu izin ve gerekli evraklarının 6 aydır tamamlanmadığı halde çalışmasına göz yumulduğu, Melet Yatağından ve Akçaova dere yatağından usulsüz çıkarılan çakılın burada işlendiği ve Gümüştaş isimli özel bir beton firmasına verildiği anlaşılmaktadır. Gümüştaş firmasının ise Ordu Şehir Hastanesi inşaatım üstlenen HEKTAŞ GRUP’a beton sağladığı bilgisi vardır.

 

OBB KAMYONLARI TAŞIYOR

 

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Valilik YİKOP ve DSİ yazışmalarından anlaşıldığı üzere konkasör firması, beton firması ve hastane yapımını üstlenen firmalara, valiliğin bilgisi ve planlaması dâhilinde usulsüz ve bedava çakıl temin edilmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi de kamyonları ile taşıma işini üstlenmekte, kendi alanlarım ve birimlerini bu işte kullandırmaktadır.

 

IRMAK YATAĞINDA 25-30 METRE DERİNE İNİLİYOR

Melet yatağının denize yakın Altınordu ilçe şuurları içinde bahsedilen konkasörün hemen arkasından malzeme çıkarıldığı, buraya salma ile 25-30 metre derine inildiği, bu bölgede derinliği 8-10 metre olan bir havuz oluştuğu; Melet'in denize 10 km’den daha yakın diğer bölümlerinden de YİKOP’un açık uyarısına rağmen malzeme çıkarıldığı; Perşembe ilçe sınırlan içerisinde Akçaova deresinden de usulsüz, izinsiz çakıl alındığı;

Bütün bu alanlardan çıkarılan çakılın yukarıda ismi geçen özel konkasör firmasına YİKOP’un açık yazışma rağmen verildiği; Bu konkasör’den üretilen agreganın Gümüştaş firmasının beton santraline YİKOP’un açık uyarısına rağmen verildiği; ve de en önemlisi; ihale koşullan içerisinde beton ve beton yapımındaki çakıl dâhil bedeli ödenen işe, ayrıca bedava çakıl temini de yapılmaktadır. Yani devlet betonda kullanılan çakıl için de para ödemesine rağmen bu çakıl yine devlet taralından bedava sağlanmaktadır. Burada açık bir kayırma, kötü niyetli rant kullanımı ve sorumluların kötü niyeti söz konusudur.

 

STK’LAR TEPKİLİ

 

Ordu kamuoyunda tüm bu süreçler; medyadan, STK’lar ve tüm siyasi partilere kadar gündem olmakta ve eleştiri almaktadır. Fakat hem valiliğin nedeni bilinmez bir ısrarı hem de Büyükşehir Belediyesi’nin de katkısı ile süreç yürümektedir.

 

İŞLEM YAPACAK MISINIZ?

Bu bağlamda; YİKOP yazısının son cümlesinde ifade edildiği gibi çıkarılacak malzemenin kullanıldığı kamu kuramlarının onaylı listesini valiliğe göndermesi şartı Ordu Sağlık Müdürlüğü tarafından yerine getirilmiş midir? Getirildi ise hangi kamu kuramlarına, ne kadar miktarda gitmiştir? Bu kanunsuz süreci zorlama gerekçelerle başlatan ve süreci kamu adına takip etmeyen ve talep oluşturan Ordu İl Sağlık Müdürü hakkında bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

 

SÜRECİ DURDURACAK MISINIZ?

Bahsedilen sürecin kanuna aylan unsurları ile ilgili geri dönülemez zararların önlenmesi için süreci durdurup, ilgili diğer yetkililer görevden uzaklaştırılarak bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

 

 

ZARARI TAZMİN EDECEK MİSİNİZ?

Bakanlığınızca 1 milyar 180 milyon TL’ye HEKTAŞ firmasına ihale edilen bu işte, bugüne kadar yukarıda bahsedilen süreçte alınmış olan malzemenin, kullanılan beton hacmi üzerinden hesaplanarak, ilgili firmaya ödenecek hak edişlerden kesilmesi için girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? Oluşan kamu zararının, buna sebep olan karar verici yetkililerden tazmin edilmesi için gereğini yapacak mısınız?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OTEL KONFORUNDA ÜCRETSİZ ANNE MİSAFİRHANESİÖnceki Haber

OTEL KONFORUNDA ÜCRETSİZ ANNE MİSAFİRHAN...

32 İŞ YERİNE KDV-FAHİŞ FİYAT-GRAMAJ HAKSIZLIĞI CEZASI  Sonraki Haber

32 İŞ YERİNE KDV-FAHİŞ FİYAT-GRAMAJ HAKS...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar