Ordu
DOLAR13.5246
EURO15.4809
ALTIN789.66
reader

MEMUR AYÇİÇEK YAĞI İLE EYLEM YAPTI ZAM İSTEDİ  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEMUR AYÇİÇEK YAĞI İLE EYLEM YAPTI ZAM İSTEDİ  
Abone ol
Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Başkanı Ömer Okumuş ay çiçek yağı ile yapılan eylemde memur maaşlarına seyyanen zam yapılmasını istedi.  

Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilciliği tüm Türkiye ile aynı anda eylem yaptı. Eylemde bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Başkanı Okumuş şunları ifade etti: “Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler, memur ve emeklilerimizi ekonomik sıkıntıya sokmuştur. Geçen sene bu günlerde 1 dolar 7,90 TL idi bugün 14,3 lira; artış %81 Geçen sene bugünlerde çeyrek altın 724 lira idi bugün 1320 lira; %82 artış. Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 7.770 lira idi bugün 9.642 lira; artış %24 Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi. Erime 5,6. Geçen sene memur maaşıyla 6,2 çeyrek altın alınabilirken bugün ancak 3,9 çeyrek altın alabiliyor. Erime %37. Enflasyon resmi rakamlara göre bile %21,31 ama memur maaşına yapılan zam enflasyon farkı da dâhil 16,4 Erime %4,91.

NERDEN BAKSAN TUTARSIZLIK

Neresinden tutsak elimizde kalıyor; neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sinirinin altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır, Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. Daha 3 ay önce, önümüzdeki yıl için %5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor. Biz, o zaman da söyledik.

"Bu artış ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor Seyyanen zam içermeyen, refah payı getirmeyen bir zam, en iyi ihtimalle sıfır zamdır. Gelin bu metne imza atmayın." diye çağrıda bulunduk. O zaman, memurun idam fermanını imzalayanlar, şimdi çıkmış timsah gözyaşı döküyorlar. Bakın yalnızca 1 yıl içinde memurun zorunlu giderlere karşı alım gücü aylık tam 1.087 lira eridi.

HAKKIMIZDAN AŞAĞISINA RAZI OLMAYACAĞIZ

Bu nedenle 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı, harcamalardaki artışı karşılayacak kabul edilebilir Bir oransal artış; Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam; reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Biz, hakkimiz olmayan hiçbir konuyu ve meblağı talep etmiyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan ben "Hakkiniz ödenmez" diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkimizin ödenmesini istiyoruz. Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para Konulmasan istiyoruz.” ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DOKTORLAR İŞ BIRAKTI MAAŞLARINDA İYİLEŞTİRME İSTEDİ Önceki Haber

DOKTORLAR İŞ BIRAKTI MAAŞLARINDA İYİLEŞT...

FINDIĞIN DOLAR AŞKI TÜRK FİLMİ GİBİSonraki Haber

FINDIĞIN DOLAR AŞKI TÜRK FİLMİ GİBİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar