Ordu
DOLAR18.6143
EURO19.296
ALTIN1042.1
reader

MEŞHUR PERŞEMBE MANDALİNASINDA HASAT ZAMANI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEŞHUR PERŞEMBE MANDALİNASINDA HASAT ZAMANI
Abone ol
Tadı ile meşhur Perşembe mandalinasının hasadına başlandı.

Perşembe’de hasada başlayan üreticiler, sepet ve kasalara doldurdukları mandalinaları halk pazarlarına götürerek satıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan da narenciye hasadı yapan üreticileri ziyaret ederek hasada katıldı.

YILLIK 85 TON MANDALİNA ÜRETİLİYOR

 

Perşembe’de 2022 yılı hasadının başladığını belirten TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, ilçede ortalama 85 ton mandalina üretildiğini söyleyerek, “Perşembe ilçesinin Kaleyaka Mahallesi’ndeyiz. 2022 yılı mandalina hasadı da Perşembe ilçesinde başladı. Gerçekten üreticilerimiz de mandalina yetiştirmek için önemli bir mücadele veriyorlar. Uzun yıllardır Perşembe ilçesinde mandalina üretimi var. Tabii, mandalinanın yanında portakal ve limon üretimi de var. Baktığımızda Perşembe ilçemizde yıllık 85 ton mandalina üretimi yapılmaktadır. Mandalina üretiminin yanında yaklaşık 50 ton da portakal üretimi yaklaşık 20 ton da limon üretimi yapılmaktadır. Yani üreticilerimizin burada önemli bir ek gelir kaynağı olarak ekonomik olarak üreticilerimize yansımaktadır” dedi.

250-300 RAKIMLARA KADAR ÜRETİLİYOR

Üretilen mandalinaların ince kabuklu ve lezzetli olduğuna da dikkat çeken Arslan Soydan, “Özellikle bu mandalinanın çeşidi damak tadı önemlidir lezzetlidir. İnce kabuk, sulu satsuma mandalina şeklindedir. O yüzden pazarda da önemli bir rağbet görüyor. Yani üreticilerimiz bunları pazara götürerek ekonomik gelir elde ediyorlar hem de kendi ihtiyaçlarını da görmüş oluyorlar. Tabii ki üreticilerimizin bunu sadece pazarda satmak değil ayrıca portakalı, limonu ve mandalinayı meyve suyu işletmecilerinin fabrika sahiplerinin bölgemize gelerek bunu toptan bir şekilde satmak için de bir talepleri var o açıdan önemli. Perşembe ilçesinde de yaklaşık 250-300 rakımlara kadar da mandalina üretimi yapılmaktadır” diye konuştu.
 

Mandalina üreticisi Suna Çolak ve Hakkı Çolak ise mandalinanın kendilerine yan gelir olduğunu kaydettiler.-İHA-
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ATİAD 30’ncu yaşını kutladıÖnceki Haber

ATİAD 30’ncu yaşını kutladı

HAFTALAR SONRA FINDIK FİYATINDA ARTIŞSonraki Haber

HAFTALAR SONRA FINDIK FİYATINDA ARTIŞ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar