Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
reader

MESUDİYE’DEKİ 71 MAHALLENİN 60’I KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ KAZANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MESUDİYE’DEKİ 71 MAHALLENİN 60’I KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ KAZANDI
Abone ol
Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra köylerin görüşü alınmadan, Mesudiye’de bağlı 72 köy, mahalleye dönüştürülmüştü. Mesudiye Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediye meclisleri art arda aldıkları kararlarla  60 eski köy Kırsal mahalle kimliğine kavuştu.

Mesudiye’ye bağlı 71 köy, Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra köylerin görüşü alınmadan, halk oylaması yapılmadan mahalleye dönüştürülmüştü. Bakanlar Kurulu yıllar sonra bu yanlış karardan dönerek, kırsal mahalle yasasını çıkardı. Böylece eski köylere kırsal mahalle olma yolu açılmış oldu.  Mesudiye’de yaklaşık 16 mahalle kırsal mahalle olma kararı alırken, geriye kalan 54’ü mahalle olmak istediğini belirtmişti.

Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, aldığı kararla tüm mahallelerin kırsal mahalle olmasını kararı aldı. Bu karar daha sonra Mesudiye Belediye Meclisi’ne getirilerek kabul edildi. Ve bu karar onay için Ordu Büyükşehir Belediye Meclisine sunuldu. Ancak Büyükşehir teklifi yeniden Mesudiye Belediyesi’ne geri gönderdi.

 

Belediye Başkanı İsa Gül başkanlığında toplanan Mesudiye Belediye Meclisi Ak Parti, CHP ve MHP oylarıyla  yeniden Kırsal Mahalle kararını kabul ederek  ikinci kez Ordu Büyükşehir Belediye Meclisine geri gönderdi. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Mesudiye Belediye Meclisi’nden gelen ikinci kararı oylayarak kabul etti.

 

KIRSAL MAHALLE OLMAYANLAR 

 

Böylece 1984 yılından önce belediye olan Yeşilce, Topçam beldesine bağlı Akkırık, Köşe ve Mesudiye ilçe belediyesi mahalleleri Tavara, Müslüm Sarıca, Geldişer, Ekşere, Maksutalan ve Mesudiye Merkez mahallesi dışında kalan 60 eski köy Kırsal mahalle kimliğine kavuştu. Kırsal mahalle olan yerleşim yerleri elektrik, su faturalarının dörtte birini ödeyecekler, bina yapımında daha az vergi ödeyecekler. Mahalle kalanlar ise indirimden yararlanamayacak.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ikinci defa yapılan görüşmede, Mesudiye’nin 60 mahallesinin kırsal mahalle olması kararı kabul edilerek, kesinleşti. Kararın Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde oylanıp, kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, “Mesudiye Kırsal Mahalle tekliflerimiz Ordu Büyükşehir Meclisimizde oy birliğiyle kabul edildi. Kanuna göre 1984 yılından önce Belediye olan Yeşilce, Topçam’a  bağlı Akkırık, Köşe ve Mesudiye Merkez Mahalleleri dışında kalan 60 Mahallemiz Büyükşehir Meclisimizce Kırsal Mahalle Statüsüne alınmıştır.

Bu konuda desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ilçem adına teşekkür ederim.” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BOLAMAN’A İKİNCİ KÖPRÜÖnceki Haber

BOLAMAN’A İKİNCİ KÖPRÜ

11 TÜCCARIN KANTARI HİLELİ ÇIKTISonraki Haber

11 TÜCCARIN KANTARI HİLELİ ÇIKTI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar