Ordu
DOLAR18.842
EURO20.2063
ALTIN1134.3

MİLYONLARA ORDU ŞELALELERİ TANITILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MİLYONLARA ORDU ŞELALELERİ TANITILDI
Abone ol
Ordu’nun tanımında önemli bir yere sahip olan ‘Şelaleler Şehri Ordu’ projesi yaygın ve yerel medyada milyonlarca kişiye Ordu’nun doğal güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Ordu dışından ve içinden ilgi ile takip edilen projeyi Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz anlattı. Yılmaz ‘Şelaleler Şehri Ordu’ projesinin şemsiye görevi gördüğünü dile getirdi.

Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı, Şelaleler Şehri Ordu Medya Tanıtım Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ‘Şelaleler Şehri Ordu’ projesi hakkında Olay Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Projenin başlangıç safhasından bahseden Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Ordu’da 300’den fazla şelalenin olduğuna dikkat çekerek “‘Şelaleler Şehir Ordu’ marka şehir konsepti ile yola çıktık. Burada Ordu’muzun 19 ilçesine yayılan 300’ün üzerinde şelalesiyle ciddi bir potansiyeli var ve bu konuda da Türkiye’de tek Ordu’muz.” dedi.

SALGIN VESİLE OLDU

Prof. Dr. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Dolayısıyla bu potansiyeli ana bir tema olarak kullanıp özellikle de turizm açısından diğer değerlerimizi bu şelale teması ekseninde bir araya getirmeyi hedefledik. Bununla ilgili ilk önce tabi pandemi (salgın) kapanma sürecinde insanlara nefes almaları için başlatmıştık. Hatta şöyle dedik “Ordu’da şelaleler önünde geçirdiğiniz güzel anlarınızı bizimle paylaşın” Sosyal medyada öyle bir paylaşımla başladı.

KURUMSAL BİR DERNEĞE DÖNÜŞTÜ

Ardından biz çeşitli sosyal medya platformları için de filtreler oluşturduk şelalelere gidemeyenler şelalelerde fotoğraf paylaşabilsinler diye. Bu şekilde yürütmeye başladığımız çalışmaları bir süre sonra gerçek zamanlı, gerçek fiziki mekanlarla ve gerçek etkinliklerle sürdürmek isteyip bu anlamda da tabi ki belli ölçüde bizim kaynak bulmamız gerekiyor insanları davet edebilmek özellikle medya tanıtım süreçlerini götürebilmek için bu anlamda da bir dernek kurduk ‘Şelaleler Şehri Ordu Medya Tanıtım Kültür ve Turizm Derneği.’

GELECEK İÇİN CİDDİ BEKLENTİMİZ VAR

Ben aynı zamanda o derneğin başkanı olarak tüzel kişilik kazandığımız için bu süreçleri daha rahat götürebildim. Malumunuz ben bir medya akademisyeniyim ama tabi yaptığımız şeylerin turizm açısından çok ciddi bir çıktısı olacağını görüyoruz. Özellikle bu pandeminin (salgın) ağır koşullarının dağıldığı gelecek sezon için turizm noktasında da şelale turizmi için ciddi beklentilerimiz var.

ÇOK GÜZEL TEPKİLER ALIYORUZ

İnsanlardan bu projeye başladığımız günden bu yana çok güzel reaksiyonlar alıyoruz. Ordu sevdalıları burayı bilenler görmek isteyenler var. En çok da duyduğumuz soru şu “Ordu’da o kadar çok şelale mi var?” evet Ordu’da o kadar şelale var. Biz bunları bir yandan tespit ediyoruz. Tespit çalışmalarımızda oradaki yerel orda oturan insanların bize davetleri çağrıları özellikle medya hesaplarımız üzerinden çok önemli.

MİLYONLARA TANITIM YAPTIK

Bu zamana kadar sanıyorum onlarca televizyon kanalında gerek haber bültenlerinde gerek çeşitli programlarda yer aldık. Milyonlara Şelaleler Şehri Ordu’yu tanıttığımız kanaatindeyiz. Bu konuda çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. Burada tabi bu konunun benimsenmesini olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Benimsenmesi doğrultusunda biz de daha çok motive olacağız daha güzel işler bu konuda ortaya koyabileceğiz.

BAŞKA ÇALIŞMALARIMIZ DA OLACAK

‘Şelaleler Şehri Ordu’ projesi dışında farklı bir proje yürütülecek mi?’ diye soruluyor. Şemsiye proje Şelaleler Şehri Ordu bu projenin altında başka başka yürüttüğümüz çalışmalar da var. Biz evet şelalelerimizi medyaya taşıyoruz ama Ordu’nun tek değeri şelaleler değil. Şelaleler bizim için ana, bir taşıyıcı tema ana eksen.

HARİTALANDIRMA ÇALIŞMASI YAPIYORUZ

Bunun içerisinde tutun işte Yason Burnu’ndan Taşbaşı’na, Çambaşı Yaylası, Yoroz Tepesi, Perşembe Yaylası, Ulugöl gibi birçok güzelliğimiz var. Gerek tarih gerek doğal güzellik olarak. Dolayısıyla bütün bunları bu eksende tek başına çok cazip gözükmeyecekken biz bunu şelale ekseninde diğerlerini de topladığımız zaman daha cazip bir destinasyon ortaya koymuş oluyoruz. Şimdi biz ufak ufak haritalandırma çalışmaları da yürütüyoruz. Dediğim gibi yerelden gelen bilgiler doğrultusunda çalışmalar da yürütüyoruz.

CÜVEN İSLAMOĞLU’NU DAVET ETTİK

Mesela ‘İpek Yolu Şelaleleri’ Şelaleler Şehri Ordu şemsiyesi altında bizim İpek Yolu olarak tanıttığımız aslında bunu ne zaman yaptık, Güven İslamoğlu önemli bir çevre aktivisti kendisini ŞELORDER olarak buraya davet ettik. Ordu’da iki tane program çekti bu ciddi bir reaksiyon oluşturdu insanlarda.

‘İPEK YOLU ŞELALELERİ’ ŞELALELER ŞEHRİ ORDU

İşte ‘İpek Yolu Şelaleleri’ de birlikte koyduğumuz bir isim. Burası şöyle Ünye, Çaybaşı, İlküvez’de Cuma Çayı üzerinde 25’in üzerinde aslında şelale olduğunu görüyoruz. Bu tabi envanterlere bir değer olarak geçmemiş. İşte Kapılı Şelalesi demişler, Takım Şelale denilmiş. Dedik ki biz İpek Yolu’nun Anadolu’dan geçen kuzey güzergahı dolayısıyla biz orayı İpek Yolu Şelaleleri olarak tanıtalım. İçerisinde mesela günübirlik programda 8-9 tane şelaleyi rahatlıkla görüp gezebilirsiniz.

TESİSLEŞME VE YÖN LEVHALARI ÖNEMLİ

Şelalelerin çevresinde tesislerin, yolun ve vatandaşların yön bulma konusunda tabela ve levhaları önem arz ediyor. Şimdi tabi şöyle bir şey var biz projemizde tanıtım noktasında çok ciddi bir düzeye ulaştık. Yani altıncı ayın içerisindeyiz şu aşamada dediğim gibi milyonlar konuşuyorlar. Tartışılan şöyle bir konu oluyor vatandaşlar bizlere ‘hocam buraları tanıyorsunuz ama biz gidiyoruz orada herhangi bir tesis ile karşılaşamıyoruz” diyorlar.

SORUNLAR BETONLAŞMADAN ÇÖZÜLMELİ

Bizde şunu söylüyoruz bu tesisleşme noktasında ihtiyaç var mı var ama doğa ve tesiste o dengeyi çok iyi kurmamız gerekiyor. Olabildiğince oradaki doğal ortamı bozmadan mümkün mertebe uzak daha çok ahşap yani betonlaşmadan bizim bunu çözmemiz çok çok önemli. Özellikle şunu da belirtmek istiyorum şelalelerin güzergâhlarında tabela ve levha gibi düzenlemelere gidilmesi gerekmekte bu konuda bir hazırlık şart.” Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
54 ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE ALKOLDEN CEZA Önceki Haber

54 ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE ALKOLDEN CEZA 

PİYASA TEPE TAKLAKSonraki Haber

PİYASA TEPE TAKLAK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar