Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

Mimarlar Odası’ndan yeni imar planı için 5 kriter

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mimarlar Odası’ndan yeni imar planı için 5 kriter
Abone ol
Ordu Mimarlar Odası, yeni hazırlanacak olan imar planında dikkat edilmesi gereken beş kriteri açıkladı. Başkan Havva Güner Eriş, “Komşu şehirlerimiz olan Trabzon ile Samsun’un imar plan tadilatlarıyla nefessiz kalmalarını tüm kamuoyu olarak görmekteyiz. Şans bizden yana iken bu fırsatı iyi değerlendirip bu planı yapabiliriz” dedi.

NEFESSİZ KALMAYALIM

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz döneminde, 2016 yılında yapılan imar plan revizyonunun tümünün mahkemece iptal edilmesinin ardından, yeni hazırlanacak olan imar planıyla ilgili uyarılarda bulundu. Mahkeme tarafından verilen iptal kararını; Altınordu ilçesi için büyük bir kazanım ve müjde olarak değerlendiren Güner,  “Geçmişteki hataların telafisi için çok büyük bir şans yakalamış durumdayız. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. Bu da ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışması başlatılan yeni planın tamamıyla şeffaf bir yönetim anlayışı ile konusunda uzman plancılar, mimarlar, inşaat ve jeoloji mühendisleri gibi sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı, şehrin gelişimine uzun yıllardır şahitlik eden okur-yazarlar ve tabi ki hazırlanan planı uygulayacak olan Altınordu Belediyesi teknik kadrosu ile birlikte büyük bir titizlik ve hassasiyetle bir arada çalışmalarını sağlamakla ve meclise sunma aşamasına kadar bu grubun içinde yer almakla mümkün olur” diye konuştu.

Yeni imar planında ortak akılın sağlanmasının sonuçlarının şehir için olumlu olacağını kaydeden Güner, “Büyükşehir Belediyesi, yapmış olduğu toplantıda STK mensuplarını bir araya getirerek görüşlerini dinlemesiyle ve akabinde çalışma komisyonu kurmasıyla iyi bir başlangıç yapmış oldu. Gidişat bu çerçevede devam ederse elbette ki sonuçları da şehrimiz için iyi olur. Göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu şuki 2016 imar planının mahkemece iptal edilme gerekçeleri çok iyi analiz edilerek aynı hataların bu planda oluşmamasına titizlikle önem verilmesidir” şeklinde konuştu.

“TURİZM ŞEHRİ OLABİLİRİZ”

Güner, Ordu’nun bit turizm şehri olabileceğine dikkat çekerek, “Öylesine güzel bir coğrafyaya sahibiz ki bunu şehircilik yaşamına aksettirerek denizimizle, yaylalarımızla, kayak merkezimizle, teleferiğimizle bir turizm şehri olabiliriz. Yeni Plana bu gözle bakarak sosyal donatı alanlarının arttırılması, mevcut yeşil alanların aynen korunarak ağaçlandırılması ve kamuya kazanımın sağlanması, sokakların bahçelerin ağaçlandırılması, yapı yoğunluğunun ve kat yüksekliklerinin minimum seviyede tutularak insan ölçeğinde sürdürülebilir sakin ve sağlıklı, illaki ekosistemi zenginleştirilmiş nitelikte bir yaşam şehri olabiliriz. Komşu şehirlerimiz olan Trabzon ile Samsun’un beton yığınlarına boğulup rant odaklı kentsel dönüşümlerle, imar plan tadilatlarıyla nefessiz kalmalarını tüm kamuoyu olarak görmekteyiz. Şans bizden yana iken bu fırsatı iyi değerlendirip hep birlikte yukarıda dediğim ilkeler çerçevesinde bu planı yapabiliriz” ifadelerinde bulundu.

YAPILAŞMA İÇİN BEŞ KRİTER

Kentte yapılaşma kriterleri açısından beş maddeyi açıklayan Güner, şöyle konuştu: “Başta Boztepe öngörüm bölgesi olmak üzere yapılaşma düşüncesine girmeden bu haliyle korunmalı. Eski terminal alanını Yeni Mahallemize nefes aldıracak nitelikte çocuk oyun odaklı sosyal donatı alanına çevrilmeli. Şehir hastanesi projesinin taşınmasıyla sorgusu tartışılan eski botanik parkın yeniden ağaçlandırılması ve özellikle köyü olmayan Ordulu vatandaşlarımız için hobi bahçeleri oluşturmak ve kamuoyu hizmetine sunmak.  İki iki yıldır gündemimizde olan Durugöl alanımızın eski haline çevirerek mevcut doğal gölün kamuoyuna kazandırılmasını sağlamak ve çeşitli bitki örtü, ağaçlandırma yapılarak botanik bahçeye dönüştürmesini sağlamak. Mevcut sahil dokusu artan nüfus oranına göre yetersiz kalma durumu oluşturduğundan özellikle kentin gelişim alanlarında sosyal donatıyı planlayarak sosyo-kültürel yaşam alanları oluşturmak ve cazibe merkezleri planlamak.”  KAAN ÖZEL-ÖZEL HABER

 

MASTER PLAN GELECEK İÇİN ŞART

Güner, gelecek için Ordu’nun master plana ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Sayın Bakan Hilmi Güler’in göreve gelmesiyle birlikte Mimarlar odası olarak hazırlamış olduğumuz çalışmalarımızı bir rapor halinde kendisine ve merkez ilçemiz Altınordu Belediyesi’ne sunmuştuk. O günden bu yana her fırsatta ve platformda şehrimiz ile ilgili yapıcı eleştirisel düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaştık.  Bahsetmiş olduğum mimarlar odası çalışma raporumda Ordu için bütün şehir genelinde ‘Mastır Plan’a’ ihtiyaç olduğuna değinmiştik ancak şu an itibariyle merkez ilçemiz ‘plansız alan’ olarak kaldığı için bunu hazırlamaya zaman yetmeyecektir. Yine de her değişen yerel yönetimlerle birlikte şehirlerin imar planlarının gelişi güzel oynanmaması açısından bir an evvel Mastır Plan çalışmalarının başlaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEHLİKE GEÇMEDİ SÜRÜYORÖnceki Haber

TEHLİKE GEÇMEDİ SÜRÜYOR

TARİHTE TÜRK KADINISonraki Haber

TARİHTE TÜRK KADINI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar