Ordu
DOLAR15.9175
EURO16.8403
ALTIN942.65
reader

MODERN KÖLELİK SİSTEMİN DEĞİŞMESİ GEREK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MODERN KÖLELİK SİSTEMİN DEĞİŞMESİ GEREK
Abone ol
İyi Parti Ordu İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Ağaoğlu, üreticinin kendi ülkesinde kendi toprağında onu modern köle haline getiren sistemin değişmesi gerektiğini söyledi.

Ağaoğlu şu açıklamalı yaptı: Seni kartellerin eline bırakan bu ceberut sisteme artık çomak sokma zamanı geldi de geçiyor bile... Mazotun 20 liranın üzerine çıktığı, gübre fiyatlarının zirve yaptığı dönüm başı destekleme  ücretlerinin sabit kaldığı bir ortamda üreticiyi yabancı firmaların kucağına  bırakan bu esaretin sebebi iktidarın uyguladığı yanlış tarım politikalarıdır. Üreticinin kendi ülkesinde kendi toprağında onu modern köle haline getiren sistemin değişmesi gerek.

 

ORTAK PAZARDAN ÇIKILMALI

Türkiye acilen Avrupa ortak pazarından çıkmalıdır.  Gümrük vergileri arttırılmalı. Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı firmalara ihracat ve ithalat kotası getirilmelidir. İktidarın teminatı vatandaşın  oylarıdır. Gelin bu teminatı bozdurun. Bu kötü gidişata artık  dur deyin! Üreticiye açık çağrımdır.  Sizi sahipsiz bırakan iktidara karşı elinizdeki tek teminatınız seçim zamanı kullanacağınız oyunuzdur.

 

DAVUL BİZDE TOKMAK BAŞKASINDA

Yıllarca oy kullandınız yirmi yıl bu teminatı elinizde tutunuz, şimdi emeğinizin alın terinizin karşılığını yabancı kartellere peşkeş çeken bu iktidara karşı elinizdeki teminatı bozdurma zamanı, oylarınızla AKP’yi sandığa gömme zamanıdır. Bu güç üreticinin ellerinde. Dünya fındık dikim alanlarının ortalama %75'i Türkiye'dedir. Türkiye'yi sırasıyla İtalya (%8), Azerbaycan (%4), İran (%2), ABD (%2), Şili (%2) ve Gürcistan (%1) takip etmektedir. Nasıl oluyor da dünyanın fındık ihtiyacının %75 ini karşılayan bir ülkenin üreticisi %8 lik bir üretime sahip İtalya’nın çikolata firması Ferrero nun elinde kalıyor. 

 

ZARARIN NEDENİ İKTİDAR

Türkiye’nin fındık ihracatında İtalya 522 milyon dolar ile ilk sırada yer alıyor. Fransa (220 milyon dolar) ve Almanya (200 milyon dolar) ile ikinci ve üçüncü sırada. Türkiye’nin fındık ihracatı yaptığı ilk 3 ülkenin bu ürün grubundaki toplam ihracatı içindeki payı yüzde 58. İlk 6 ülkenin payı yüzde 77. Yani birkaç ülkeye satıyoruz fındığı. Onlar bizden aldığı fındığı işliyor, mamul madde olarak satıyor. Bizim elde ettiğimizin birkaç katını elde ediyor. Üretimde Tekel olduğumuz dünya pazarında ne hikmetse  bizim üreticimiz zarar ediyor. Bu zararın tek sebebi mevcut iktidardır.

FINDIĞINI SATMA

Bu sezon fındığını topla, değerini bulana kadar asla satma! Gerçek hak sahibi üreticinin elinde. Görelim bakalım patron kimmiş. İtalyan firması Ferrero mu? Yoksa fındığın gerçek sahibi Fındık üreticisi mi?” ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEĞİŞİM ZAMANIÖnceki Haber

DEĞİŞİM ZAMANI

ENGELLİLER UNUTULMASINSonraki Haber

ENGELLİLER UNUTULMASIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar