Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
reader

MONTRÖ, TARAFSIZLIĞIMIZIN BİR NEVİ CAN SİMİDİDİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MONTRÖ, TARAFSIZLIĞIMIZIN BİR NEVİ CAN SİMİDİDİR
Abone ol
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasını ardından gündeme gelen Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yapan Emekli Tümamiral Gürdeniz, “Montrö Sözleşmesi Lozan’dan sonra Türkiye’nin en önemli kurucu belgesi, omurgasıdır.” dedi.

Emekli Tümamiral Gürdeniz, “Montrö Sözleşmesi Lozan’dan sonra Türkiye’nin en önemli kurucu belgesi, omurgasıdır. Montrö sayesinde boğazlar bölgesindeki tam egemenliğimiz geri alınmıştır. Türkiye ayrıca Karadeniz’de deniz güvenlik rejiminin temin edilmesinin de garantörü olmuştur, ki bu sayede Karadeniz Basra Körfezi’ne dönüşmemiştir. Bu büyük bir kazanımdır. Türkiye için bu sözleşme tarafsızlığımız bakımından da bir nevi can simididir” diyor.

YENİ GEMİYE İHTİYACI YOK

Ukrayna Büyükelçisi’nin talebine ise, “Montrö Anlaşması’nın 19. maddesi, ‘Türkiye eğer savaşan taraf değil ise, ki bu durumda savaşan taraf değiliz, tüm dünya ülkelerinin savaş gemileri boğaza giriş-çıkış yapabilir fakat savaşan tarafların savaş gemilerine boğaz kapanır’ diyor. Şimdi bakalım, Rusya ne demiş? ‘Ukrayna’ya karşı ‘özel askerî harekât’ icra ediyorum’ diyor, ‘Topyekûn bir savaş açtım’ demiyor. Ne istiyor? Ukrayna’nın NATO üyeliğinden vazgeçirilmesi, NATO’nun doğu genişlemesinden geri adım atması ve saldırı silahlarının geri çekilmesini. Batı ne yaptı? İstekleri kaale almadı, Rusya’yı büyük devlet statüsünde görmedi. Buna karşılık Rusya da jeopolitik hamlesini yaptı. Bana kalırsa da Donbas bölgesinde aynen Kırım’da da olduğu gibi güvenlik sağlanana, Neo-Nazi grupların saldırıları önlenene, bu gruplar temizlenene ve Zelenski hükümeti devrilene kadar da durmayacaktır. Rusya bir güvenlik devletidir, jeopolitik güdülerle hareket eder, diplomasi ile değil... Tüm bunlar göz önüne alındığında Türkiye 19. maddeyi işletmemelidir. Kaldı ki Rus donanmasının son 1 aydır Karadeniz’e çıkardığı gemileri düşünecek olursak Rusya’nın Ukrayna gibi son derece zayıf bir donanma karşısında yeni bir güney-kuzey geçişli gemi getirmesine de ihtiyacı yoktur.” Hürriyet


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENGİNYURT’TAN ÇİLLER’E TEPKİÖnceki Haber

ENGİNYURT’TAN ÇİLLER’E TEPKİ

DÜŞÜYOR AMA HÂLÂ ÇOK YÜKSEK!Sonraki Haber

DÜŞÜYOR AMA HÂLÂ ÇOK YÜKSEK!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar