Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK!
Abone ol
Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin Fatsa'daki altın madeni şirketi aleyhine açılmış olan kök ruhsatı iptali davalarında, maden şirketi için yürütmeyi durdurma kararı almasın ardından kararı değerlendiren Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, “Mücadelemiz işletmenin tüm olumsuz etkileri ortadan kalkana kadar devam edecektir” dedi.

Dernek yaptığı açıklamada

Aralık 2019 tarihinde Fatsa Doğa ve Çevre Derneği tarafından siyanürlü altın madenciliğinin yarattığı çevresel kirliliğin belirlenmesi ve bu kirliliğin maden kaynaklı olup olmadığının araştırılması amacıyla bölgede bir bilimsel araştırma-analiz çalışması yapılmış, maden çevresinden, yakın yerleşim yerlerinden (Bahçeler, Erenyurt v.b), madenin etrafındaki derelerden, bu derelerin kavuştuğu Elekçi Irmağı’nın denize kadar olan her bir kilometresinden ve maden sahasından daha yüksek bölgelerden, toprak (sediment) ve su örnekleri alınmış ve akredite laboratuvarlarda analizleri yaptırılmıştır.

Sonuçlar bölgedeki altın madenciliği faaliyetleri, çevre ve insan sağlığı için çok tehlikeli boyutlara ulaştığını ortaya koymuştur. Hatta siyanürlü madenin yakın çevresindeki ağır metal kirliliğinin tüm canlı popülasyonunun yarısından daha fazlasını ölümcül düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Faaliyete başladığı 2013 yılından bu yana çevresindeki köylerin içme sularını kirleten ve siyanürlü maden şirketi, zaten içme suyu konusunda sıkıntılar yaşayan ve dönemsel kuraklıklarla sarsılan vatandaşlarımızı en temel yaşam hakkı olan su hakkından mahrum bırakmaktadır.

Kanser gibi yayılan vahşi madenciliğin ise sadece Fatsa’nın sorunu olmadığı Ordu ilinin de bu riskle karşı karşıya olduğu ortaya çıkarılmıştır.

TEMA Vakfı Ordu İli madencilik raporuna göre; zengin canlı tür çeşitliliği, su varlığı, doğası, tarım alanlarıyla öne çıkan ve Türkiye fındık ihracatının merkezi olan Ordu ilinin %74’ü madenlere ruhsatlıdır. Ordu ili özelinde IV. Grup madenlere ilişkin hazırlanan çalışmanın ilk bulguları bölgenin 435 maden ruhsatına bölündüğünü ortaya çıkarmıştır.

Bugün ise ;

Yok olan Doğal Kestane Ormanlarınızdan,  kirlenen içme suyu ve yeraltı kaynaklarına ve tahrip olunan Fındık Tarım arazilerine kadar bir çok kaybımızla ilgili yürütmüş olduğumuz hukuki mücadele de bugün önemli bir karar tarafımıza tebliğ edilmiştir.

Mahkeme tarafından tebliğ edilen karara göre ; Altıntepe Madencilik A.Ş. ye ait IR:22460 ve IR:19468 saylı maden ruhsatları ile ilgili tüm yürütme faaliyetleri durdurulmuştur. Bu kararla Fatsa da faaliyetlerine devam eden işletmenin tüm faaliyetlerin durdurulması gerekmektedir. Mücadelemiz işletmenin tüm olumsuz etkileri ortadan kalkana kadar devam edecektir.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
52 ORDUSPOR BAY GEÇECEKÖnceki Haber

52 ORDUSPOR BAY GEÇECEK

Başkan Güler, CNN Türk’ün Konuğu OlduSonraki Haber

Başkan Güler, CNN Türk’ün Konuğu Oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar