VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

MUSTAFA GENCER SANAT MERKEZİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MUSTAFA GENCER SANAT MERKEZİ
Abone ol
Ordu tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden Mustafa Gencer adına kurulan Sanat Merkezi’nde sıra dışı işler yapılıyor.  

Röportaj: Kaan Özel

 

Mustafa Gencer Ordu’da tiyatronun unutulmaz isimlerinden. Bugünlerde onun adı oğlu Ali Gencer tarafından kurulan Mustafa Gencer Sanat Merkezi’nde yaşatılıyor. Burada yaratıcı dramadan resme, sosyal latin danslarından satranca, piyanodan yan flüte kadar pek çok alanda eğitim veriliyor. Biz de Ali Gencer ile Mustafa Gencer Sanat Merkezi’nde yapılan sıra dışı işleri, Ordu’nun sanat tutkusunu konuştuk. İşte o röportajımız:               

 

Soru: Sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

Ben Ali Gencer. Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Bölümü’nden mezun olduktan sonra 4,5 yıl Giresun Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yaptım. Sonra kadro olmayınca üniversitedeyken de böyle bir kurumda çalıştığım için bir sanat merkezi kurmaya karar verdim.

 

Soru: Mustafa Gencer Sanat Merkezi’nin hikayesi nedir? 

Mustafa Gencer Sanat Merkezi 2019’un mayıs ayında kuruldu. Babam da 2007’de vefat etmişti. Kendisi Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu kurucularından. Tiyatronun içinde doğup büyüdüğüm için bizim hayatımız da bu şekilde şekillendi. Ben hem babamın hatırasını yaşatmak hem de onun adını ölümsüzleştirmek için bu merkeze onun adını verdim. Mustafa Gencer Sanat Merkezi bu şekilde oluştu.

 

Soru: Buraya kimler gelebilir?

Biz burada 3 yaştan başlayarak üst yaş sınırı olmaksızın kurslar veriyoruz.  Dans kursları, yaratıcı drama, resim, sosyal latin dansları, satranç, enstrüman kursları, piyano, gitar, keman, yan flüt… Bunun dışında aletli pilatesimiz var.  Hem kültür sanat hem sağlıklı yaşam konsepti üzerine faaliyetlerde bulunuyoruz.

 

Soru: Ne kadar öğrenciniz var?

Ortalamaya vurursak öğrencilerimizin yüzde 80’i çocuk yüzde 20’si yetişkin tarzında devam ediyor. Şuan yaklaşık 180’e yakın öğrencimiz var. Bizim 5 tane tam sigortalı, 4 tane part-time çalışan toplamda 9 tane eğitmenimiz var. Hepsi kendi branşında üniversite mezunu, devlet konservatuarı mezunu. Hepsinin pedagojik formasyon eğitimi var. Hepsi çocuk psikolojisini bilen yanı bu işin ticari değil de bilimsel yönüne yaklaşabilen arkadaşlar.

 

Soru: Neden böyle bir tercih yaptınız?

Bu benim biraz sanatın içinde doğmamdan kaynaklanıyor. Benim buraya bakışım ticari değil. Buraya gelen insanların gelişimi benim için çok önemli. Onun için çalışan öğretmenlerimiz de o düzeyde. Ben özellikle buna dikkat ediyorum. Çünkü çocuk iletişiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuklara karşı yapılan en küçük şeyin ömür boyu hayatına yansıyabileceğini düşünüyorum. Olumlu ya da olumsuz. Örnek veriyorum bir kalabalığın içinde çocuğa sus demek bile o çocuğa hayatı boyunca kalabalıkta konuşamamayı getirebilir. Onun için böyle şeylere çok dikkat ederek çalışıyoruz.

 

Soru: En küçük öğrenciniz kaç yaşında?

Şu an en küçük öğrencimiz 3 yaşında. Sosyal latin kurslarımız da gelenler var onlar da 50’nin üzerinde. Tabi biz gelenlere yaşlarını sormuyoruz. Bu zamana kadar da toplamda bin kadar öğrenciye çeşitli dallarda eğitimler verdik.

 

Soru: Ücretlendirme nasıl oluyor?

Kurslarımız yaz-kış fark etmiyor. Ücretlerimiz de aylık. Aylık 4 saat ya da aylık 8 saat üzerinden ücretlendirme yapıyoruz. Ben şundan bahsetmek isterim. Bizim fiyatımız genel piyasanın bir tık altındadır. Buna rağmen Ordu’da bizim gibi sigortalı çalışanları olan kurumlar çok azdır. Diğer bütün kurumların hepsi dernek olarak işletiliyor. Ama biz faturamızı keseriz, çalışanlarımızın sigortasını öderiz. İşveren olarak kendi yükümlülüklerimizi yerine getiririz. Bunun için sıkıntılar da çekiyoruz. Ama dediğim gibi burada önemli olan uzun soluklu olmak. Burada çalışan herkesin kendini buraya ait hissetmesi, maddi olarak tatmin olması için biz kendimize düşen görevi yapıyoruz. Ordu'da bu konuda bir tekiz diyebilirim. Genelde diğer yerler hep dediğim gibi dernek üzerinde yapılan faturası olmayan çalışanların sigortası olmayan yerler.

 

Soru: Ordu dışından da öğrencileriniz var mı?

Ordu dışında Fatsa'dan, Ünye'den, İkizce’den Giresun'dan öğrencilerimiz var. Bir öğretmen arkadaş var mesela. Biz latin partileri veriyoruz. Bu partilere Türkiye'de ve dünya çapında tanınmış Türkiye şampiyonlukları, dünya şampiyonlukları olan dansçıları getiriyoruz. Akşamında da böyle 300-400 kişinin 8'de başlayıp gece 1'e kadar dans ettiği sosyal latin partileri yapıyoruz.  Burası için bir öğretmen arkadaşımız İkizce’den geliyor.

 

Soru: Kimler sizin kapınızı tıklatmalı?

Biz olaya ticari bakmadığımız için ihtiyacı olan, katkı yapabileceğimiz herkese o katkıyı yapmak isteriz. Aslında insan ayırmam ama kişisel tercihim şöyle. Çocuğuna bir şey diretmeyen aileler… Çocuk isteyerek geldiği zaman ben çocuğa verimli bir eğitim sunabilirim. Çocuk isteksiz olduğunda, aile ile zoru ile aile baskısı ile geldiğinde benim çocuğa artı bir şey katabilme durumum olmuyor. Çünkü istemediği yere geliyor. İstekli gelecek ki geliştirebilelim. Dediğim gibi aile baskısı ya da başka şeylerle gelenlerle eğitim seviyesi belirli bir yerde kalıyor ilerlemiyor.

 

Soru: Yönlendirmeleriniz de oluyor mu?

Örnek veriyorum aile diyor ki çocuğumu çekingenliği var sosyalleşmesini istiyorum ama piyano dersi istiyor. Orada şöyle bir şey yapıyorum. Piyano dersi birebir bir ders. Tabii çocuğun gelişimine büyük katkıları var ancak çocuk çekingense sosyalleşmek istiyorsa kalabalık ortama girmesi gerekiyor.  O zaman o tür dersleri öneriyorum.

 

Soru: Ordu sanata yatkın mı?

Ordu’nun birçok büyük şehre göre sanata çok yaktın olduğunu düşünüyorum. İşte 1964 yılında kurulmuş bir tiyatrosu var, perdesini hiçbir zaman kapatmamış… Tiyatro yönünden bakıldığında Türkiye'nin en iyi oyunları Ordu’ya geliyor oyunlar oynuyor. Bunlar ful çekiyor. Ordu’nun sanata yatkın olduğunu düşünüyorum değil biliyorum diyeyim.

 

Soru: İlgi güzel pek ya yatkınlık?

Yatkınlık da güzel. Bu arada bizim bilinçli ve bilinçsiz diye ayırdığımız iki kesim var. Bu kişisel olarak değil.  Bir kesim birileri yapıyor diye yapanlar bir de gerçekten bilinçli bir şekilde yapanlar. Ben Ordu’da bilinçli grubun sayısının daha fazla olduğunu düşünüyorum.

 

Soru: Öğrencilerinden farklı yerlere gelenler oldu mu?

Latin danslarında bize gelen öğrencilerimizden iki tane usta öğretici olan var. Aynı zamanda federasyonun sınavlarına girip ders verebilecek düzeyde öğrencilerimiz var. Güzel Sanatlar liselerine, üniversitelere hazırladığımız öğrenciler var. Bunlardan üniversiteleri kazananlar var. Küçük yaşlarda Bilsem sınavları oluyor. O çocukları Bilsem sınavlarına hazırlıyoruz. Ancak burası daha çok buna odaklanmış bir yer değil. Daha çok sağlam bir temel vermeyi amaçlıyoruz.

    

Soru: Gelecek için hedefleriniz nedir?

Burası butik bir konsept. Öğrenci sayımız pandemi (salgın) öncesinde 288’e kadar çıkmıştı sonra pandemi (salgın) oluştu. Şu an 170-180 aradığında öğrencimiz var. Daha büyük bir yere taşınarak özel okul konumunda olmak istiyoruz. Türkiye çapında insanları getirmek istiyoruz. Aslında şu anda böyle bir planlamamız var. Dünya ve Türkiye şampiyonluğu olan bir hocamız eylül ayından itibaren haftada bir gün ders vermeye gelecek. Sosyal latin dansları alanında. Bu gibi örneklerin sayısını ve türü artırmak istiyoruz.

 

Soru: Bu işe ilgi duyanlara, ailelere neler tavsiye edersiniz?

 

Özellikle ailelere çocuğun yatkınlığını dikkate almalarını öneriyoruz. Kendi istekleri değil de çocuğun yatkınlığı önemli. İstemediği bir alana geldiğinde çocuktan performans beklemek doğru değil. Onun için ailelerimizin fark etmesi gereken şey çocuğun istediği yolda desteklemeleri. Böyle olduğu zaman güzel gelişim süreci olabilir.

 

Soru: Mustafa Gencer Sanat Merkezi’nin hayvanlarla olan ilişkisi nedir?

Biz biraz fazla hayvan seviyoruz. Kedilerimiz var. Köpeklerimiz var. Kedilerimiz ve köpeklerimiz sokakta ölecek durumdayken yaralı gördüğümüz alıp burada iyileştirip sonra geri bırakmadıklarımız. Bizim onlara onların bize alıştığı canlılar. Biz çocuklara hayvan sevgisi aşılamayı istiyoruz. Sevmeyenlere de saygı duyuyoruz. Öyle zamanlarda hayvanlarımızı bağlı tutuyoruz. Temizlik konusunda normalde dikkat ettiğimizden daha fazla dikkat ediyoruz. Çünkü hayvan sevmeyenler de saygımız var. Ama bizim hayvan sevgimiz sonsuz diyebilirim…   

 

HANGİ EĞİTİMLER VAR?

Yaratıcı Drama-Oyunculuk-Diksiyon-Yazarlık-Workshop- Doğa Aktiviteleri-Yaz-Kış Okulları-Satranç-Animasyon-Resim-Heykel-Fotoğrafçılık-Zumba Fitness- Zumba Kids-Mat Pilates-Reformer Pilates-Cadillac-Çocuk Pilates-Hamile Pilates- Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlık Kursu-Üniversitelerin Özel Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu-Modern Dans-Latin Danslar-Halkoyunları-Bale-Temiz Müzik Eğitimi-Enstrüman Kursları-Ritim Atölyeleri           

 

 

Soru: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Şöyle bir durum var. Ordu’da kurumlar belediyeler ya da başka benzer kurumlar bir etkinlik yapacakları zaman hemen dışarıdan birilerini getirmeye yöneliyorlar. Oysa o işi yapacak kitle Ordu’da var. Biz ve bizim gibi kurumların ayakta durması normalde çok zor. Ordu yapacağı işleri dışarıdan getirmek yerine biz ve bizim gibi kurumlardan alırsa bizler de daha uzun ömürlü işler yapabiliriz. Daha kaliteli işler yapabiliriz.

 

Soru: Çok teşekkür ederiz.

 

Ben teşekkür ederim.  

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VOLEYBOLDA BAŞARIÖnceki Haber

VOLEYBOLDA BAŞARI

ÜTSO’YA İLK ADAYSonraki Haber

ÜTSO’YA İLK ADAY

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar