Ordu
DOLAR9.5105
EURO11.069
ALTIN549.00

MUTFAKTA BÜYÜK BİR DEVRİM YAPILIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MUTFAKTA BÜYÜK BİR DEVRİM YAPILIYOR
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi, gastronomi alanında daha fazla tanınır hale getirmek için yöresel ürünler akademisi eğitimlerine başladı. Bu kapsamda Gülyalı’da bulunan Çikolata Park tesisinde Ordu’nun yöresel ürünlerinin üretimi kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Ordu kelimenin tam anlamıyla lezzet devrimine hazırlanıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “Çalışan Ordu’nun Üreten Kadınları” projesi adıyla hazırladığı proje sessiz ama derinden geliyor. Proje ile başvuranlar arasından eleme yöntemiyle seçilen kadınlara yöresel lezzet eğitimleri veriliyor. Böylece hem Ordu’nun yöresel ürünleri kayıt altına alınması amaçlanırken hem kadınların üretim yapabilmeleri hem de yeni ürünlerin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.              

 

 

 

VAR OLAN KAYDEDİLECEK VE YENİ ÜRÜNLER ORTAYA ÇIKARILACAK

 

Ordu Olay’a çalışmaların detaylarını açıklayan Ordu Büyükşehir Belediyesi ORTAR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Yavuz, “Bu işletmenin kuruluş amacı Ordu’da bulunan tüm yöresel ürünlerin envanterini çıkararak turizme kazandırmak. Ayrıca kadınlarımızın el emeği olan ürünleri ile ekonomilerine katkıda bulunmak. Bunun için eğitimler veriliyor. Proje Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çeşitli kurumlarla ortaklaşa yürütülen bir projedir. Ordu’nun kültürel ürünlerinin doğru tekniklerle yemeğe dönüştürülmesi için bir AR-GE mutfağı bulunmaktadır. Bundan yaklaşık 2-3 ay önce bölgede bu konu ile ilgili yetkin kadınlarla mülakat yaptık ve burada 60 kadın eğitime başladı.” ifadelerini kullandı.

 

ORDU’YU DAMAK TADI TURİZMİNE HAZIRLIYORUZ

 

Gastronomi turizmin olmazsa olmazı olan parçalarından biri olduğunun altını çizen Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Burada üretilen tüm ürünlerin yemeğe dönüşmesi aşamasında denemeler yapmaya başladık. En iyi tekniklerle yapılmış sıra dışı raf ömrüne ve lezzetine dikkat ederek ürünle üretiyoruz. Fındığı her yerde kullanmaya çalışıyoruz. Bunun dışında kimini kurutarak kimini dondurarak kullandığımız bir takım muhafaza yöntemleri için denemeler yapıyoruz.  Bu ürünlerin yemeğe dönüşme aşaması var. Bununla ilgili Gastro Ordu diye yeni bir projeye el attık. Amaç şu Ordu turizmi bizim için önem taşıyor. Aslında biz Ordu’yu turizme hazırlamak ve gastronomi yönünden maksimum yönden memnuniyeti arttırmak istiyoruz.” 

                                                                                                      

 

Yavuz, proje sonunda yapılan ürünlerin ve yemeklerin tanıtımı için festival çapında bir fuar düzenlemeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.  Kaan Özel   

 

ISARGANLI ERİŞTE İLK KEZ YAPILDI

 

Çalışan Ordu’nun Üreten Kadınları Projesi7nin kursiyerleri arısında yer alan Selma yeşil ise şöyle konuştu:” Yöresel ürünler pazarında üreten kadınlardan bir tanesiyim.  Üretiyoruz, üretmeyi seviyoruz. Bu yöresel pazarda benim 17-18 çeşit eriştem var. Bunlardan en baş tacı olan ısırganlı eriştem. Tam bir şifa deposu olduğunu düşünüyorum. Tamamen doğal olsun diye kendi ürünlerimizi biz kendimiz yetiştiriyoruz.  Bizim için gerçekten burası çok önemli. Hedefimizi ilerletmek için tam uygun olan bir yer. Bizler üreten kadınlarız örnek olmak, çoğalmak ve sesimizi daha çok duyurmak istiyoruz.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TELEFERİK BOZTEPE’YE ÇIKARMAYA BAŞLADIÖnceki Haber

TELEFERİK BOZTEPE’YE ÇIKARMAYA BAŞLADI

GAZİANTEP İL JANDARMA KOMUTANLIĞI TARAFINDAN KÖMÜR SATIN ALINACAKTIRSonraki Haber

GAZİANTEP İL JANDARMA KOMUTANLIĞI TARAFI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar