Ordu
DOLAR18.8098
EURO20.5496
ALTIN1159.2

NİHAİ HEDEF DÜNYA'YI TERK ETMEKTİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
NİHAİ HEDEF DÜNYA'YI TERK ETMEKTİR
Abone ol
NASA'da görev yapan hemşehrimiz Türk astrofizikçi Umut Yıldız, birkaç hafta önce başlayan Artemis ay programının ayrıntılarını TRT Haber'e anlattı. İnsanların Ay'da yaşayacakları zamanı sabırsızlıkla beklediklerini belirten Yıldız, şu anda bu duruma çok yakın olduklarını da ifade etti.

Yıldız, ilk projenin Ay'a gidip Dünya'ya yolculuk olduğunu söyleyerek, bu projenin 25 gün süreceğini bildirdi. Yıldız, “İnsanları oraya taşıyacak olan kapsülün Dünya'ya döndüğünde onları güvenli bir şekilde indirip indirmeyeceğini sorguladık" dedi.

Yıldız, ikinci görevde Ay'a inmeden yaklaşıp Ay'ın etrafında dolaşıp Dünya'ya dönecek gerçek astronotların olacağını vurguladı. Yıldız, bu görevin başarılı olması halinde insanlığın 2025 yılında yeniden Ay'a dönüşüne tanık olacağını ifade etti.

ARTEMİS 1’DE RADYASYON ÖLÇÜMLERİ YAPILACAK

Yıldız, uzaydaki radyasyon miktarını tespit edecek tasarımdan da bahsetti: "Artemis-1 projesi kapsamındaki Orion kapsülünde 3 adet manken var. Tüm kıyafetleriyle bir manken ve anti-radyasyon giysili bir manken var ve birinin üzerinde kıyafet yok. sensörlerle donatıldılar ve gerçek astronotun uzay yolculuğu sırasında alabileceği radyasyon miktarını tespit etmek için böyle bir tasarım tasarladılar."

AY GÖREVLERİ DAHA UZUN SÜRECEK

Yıldız, bu projeden sonra koloni programı olacağını belirterek, şöyle devam etti: "Bu koloni programı ile Ay'ın etrafında bir istasyon kurulacak ve Dünya halkı bu istasyon üzerinden oraya gidecek. Orada bir süre kalacaklar. ve sonra Ay'a inecekler."

NİHAİ HEDEF BAŞKA BİR GEZEGENDE YAŞAM

Nihai hedefin Dünya'yı terk etmek olabileceğini aktaran Yıldız, tüm insanların farklı gezegenlere taşınmasına gerek olmadığını ifade etti. Yıldız, başka gezegenlerde de araştırma merkezleri olabileceğini sözlerine ekledi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DALGALAR İSKELEYİ AŞTIÖnceki Haber

DALGALAR İSKELEYİ AŞTI

ORDULU OYUNCU AMERİKA’DAKİ TÜRKLERİ GÜLDÜRÜYORSonraki Haber

ORDULU OYUNCU AMERİKA’DAKİ TÜRKLERİ GÜLD...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar