Ordu
DOLAR13.6296
EURO15.1684
ALTIN785.40
reader

‘NÜKLEER SANTRAL İHTİYAÇ DEĞİL’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘NÜKLEER SANTRAL İHTİYAÇ DEĞİL’
Abone ol
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz Çernobil Nükleer Santrali faciasının yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, ülkenin enerji yatırımlarına gereksinimi olmadığını belirterek, nükleer santrallerin ekosistem için tehdit olduğunu söyledi.

Çernobil Faciasını Yol Dönümü

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz açıklamasında, “Bugün 1986 yılında Ukrayna’da yaşanan Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan patlamanın yıldönümü. Bu patlama bu zamana kadar yaşanan facianın en büyüklerinden. En büyüklerinden çünkü etkisi, patlama yaşandığı an görülen zararlarla sınırlı olmadığından. Etkilerini bugün de yaşıyoruz. Özellikle ilimiz de dahil, Karadeniz Bölgesi’nde kanser en yaygın hastalık oldu. Ölümler çoğaldı. Yaşam hakkı tehdit altında.  Patlama ile sınırlı olmadı. Toprağa karışan radyasyon bölgede sık sık yaşanan orman yangınlarıyla havaya yükselmekte, yağmurlarla yeniden üzerimize yağmaktadır. Japonya’da 11.03.2011 yılında yaşanan nükleer santral faciasının etkileri de devam ediyor.” diyerek tehlikeye dikkat çekti.

 

EKOSİSTEM YOK EDİLİYOR

 

Poyraz, santrallerin ekolojik yıkıma neden olduğunu vurgulayarak, “Yaşanmışlıklara rağmen enerji iddiasıyla nükleer santral çalışmalarının ülkemizde hızlandırılmasını “hizmet” biçiminde masumlaştırma olanağı yok. Nükleer santraller hem sağlığa hem de ekolojik yıkıma tehdit. İklim değişikliğini hızlandıran girişimdir. Ülkemizde yapılmak istenen nükleer santraller nedeniyle yüzbinlerce ağaç kesildi. Daha doğrusu ormanlar yok edildi. Ormanlar, ekosistem için olmazsa olmazdır. Bütüncül olarak bakıldığında yaban yaşamından oksijen deposu olmasına kadar olumlu etkileri olan ormanlar yok ediliyor. Ormanın kesilmesiyle edilmesiyle yok edilen ekosistem,  ağaç dikmekle telefi edilemez.” dedi.

 

ENERJİ BAHANE

 

Poyraz, enerji politikalarının yeni sömürme yöntemi olduğunu söyleyerek, “Halk karşı çıkmasına rağmen, Sinop ve Akkuyu’da nükleer santral yapımı devam ettiriliyor. Ülkemizde enerjiye gereksinim yokken inatla nükleer santral yapılması, kapitalist sistem kapsamında sermayenin talan ve yağma politikasının bir sonucu olduğunu biliyoruz. TÜİK’in Eylül 2020 tarihli verilerine göre ülkemizde 95 bin MW enerji üretim kurulu gücü varken 39 bin MW elektrik üretilip tüketiliyor. Yani tesisler yüzde 50 bile çalışmıyor. Bu gerçekler bilindiği halde yeni tesislerin yapılması, nükleer santraller inşa etmek enerji adı altında yeni bir sömürme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çernobil nükleer santral faciasının yıldönümü nedeniyle bir kez daha nükleer santral yapımından vaz geçilmesini, ekosistemin korunması çağrımızı yineliyoruz.” şeklinde konuştu. ORDU OLAY  

                                                                                                                        

                                                                                                                                     

 

 

        

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TANISAN NE YAZAR TANIMASAN NE YAZARÖnceki Haber

TANISAN NE YAZAR TANIMASAN NE YAZAR

İZİN YOK! İHALE YOK! AĞAÇ KESİMİ VAR!Sonraki Haber

İZİN YOK! İHALE YOK! AĞAÇ KESİMİ VAR!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar