Ordu
DOLAR18.64
EURO19.3099
ALTIN1043.9
reader

O ORDU’NUN EN YAŞLI TERZİSİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
O ORDU’NUN EN YAŞLI TERZİSİ
Abone ol
Ünye’de yaşayan Bekir Gazezoğlu (79), ısmarlama meslek olan terziliğini ilk günkü aşkla yaşatmaya devam ediyor.

Ordu’nun en yaşlı ustası olan ve yarım asrı geçirdiği mesleğini Ünye’nin Çınarlık Mahallesi Çınarlık Caddesi üzerinde devam ettiren Bekir Gazezoğlu, ısmarlama mesleğin teknolojiye yenildiğini ve eskiye nazaran azaldığını söyledi. Çocukluk yıllarında babasının bir usta yanına çırak olarak vermesiyle hayatı değişen dört çocuk babası Bekir Gazezoğlu, 64 yıllık mesleğinde ise onlarca çırak ve usta yetiştirmenin gururunu yaşıyor.

İLK USTALIĞIM 1964 YILINDA BAŞLADI

 

İstiklal gazisi babasının çocukluk yaşlarında terzi yanına çırak vermesiyle hayatı değişen 64 yıllık terzi Bekir Gazezoğlu (79), “Babam zamanında İstiklal gazisi bir çiftçiydi. Ve benim çocukluk yaşlarımda ilçemizde terzilik yapan Fethi Yazıcıoğlu diye bir ustanın yanına çırak olarak verdi. Orada ben yaklaşık 2 sene çıraklık yaptım. Daha sonra çıraklık yaptığım yerin karşısına Faik diye bir terzi ustası taşındı. Daha sonra 1958 yılında onun yanına geçtim. 1964 yılında askere gittim ve geri geldiğimde Büyük Cami'nin önüne terzi dükkanı açtım. İlk ustalığım o zaman başlamıştı” dedi.

BENDE YETİŞEN ONLARCA TERZİ USTALARIM VAR

 

Mesleği boyunca yurt içi ve yurt dışında onlarca usta yetiştirdiğini söyleyen Gazezoğlu, “Aslında terzilik çok güzel bir meslek ama çok da zor bir meslektir. Bu meslekte önce sabretmek lazım. Zaten o zamanın yıllarında bu gibi mesleklerde sabretmekten başka bir çare yoktu. Çünkü o günün şartlarında meslekler en çok para kazandıran iş oluyordu. Şu an günümüzde ise Amerika, İsviçre, Almanya gibi ülkelerde yaşayan çıraklıktan yetişme onlarca terzi ustalarım var. Kendileri şu an mesleklerini yapıyor ve Türkiye’ye geldiklerinde mutlaka beni ziyaret ediyorlar” diye konuştu.

ISMARLAMA MESLEK BİTMEK ÜZERE

 

Ismarlama meslek olan terziliğin yavaş yavaş bittiğini ve eskiye göre hazır giyimlerin daha çok tercih edildiğini ifade eden Gazezoğlu, “Artık ısmarlama meslek bitmek üzere. Çünkü her şey teknoloji üzerinden yapılıyor ve giyiliyor. Önceden ısmarlama terzilik yapılıyordu ve hazır çok tutulmuyordu. Ama şimdi dünya standartlarında hazır konfeksiyon işleri devam ediyor. Dolayısıyla geçmişteki gibi ısmarlama olayını da aratmıyor. Beni soracak olursanız yaş itibarıyla ben de eskidim. Bu mesleğin ısmarlama işi çok yavaşlar ama öleceğini düşünmüyorum. Çünkü hala içimizde yaşayıp hazır elbiseyi eline almayan insanlar var. Ismarlamaya alışmış eski adamlar ve maddi durumu iyi olanlar var. Zaten maddi durumu iyi olanlar da çok hazır giymiyor. Ama günümüzde bu eskiyi yaşamak isteyen insanlarımız da azaldı” şeklinde konuştu.-İHA-


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI YÜZDE 50’YE YAKLAŞTIÖnceki Haber

ORDU ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI YÜZDE 50’YE...

BOL FINDIK İÇİN TOPRAK TAHLİNİN TAM ZAMANISonraki Haber

BOL FINDIK İÇİN TOPRAK TAHLİNİN TAM ZAMA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar