Ordu
DOLAR13.5191
EURO15.1057
ALTIN775.27
reader

OBB 6 BİN ‘MAVİ YEMİŞ’ 3 BİN ARONİA FİDANI DAĞITTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OBB 6 BİN ‘MAVİ YEMİŞ’ 3 BİN ARONİA FİDANI DAĞITTI
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Kumru, Mesudiye, Perşembe ve Ulubey’deki üreticilere, dünya çapında asıl ürünlerden biri haline gelen ve Antioksidan özelliği ile son yıllarda popülerliği artan Yaban Mersini (Mavi Yemiş) ve aronia fidanı dağıtıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin, üreticilerin alternatif gelir kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla başlattığı projelere her gün bir yenisi ekleniyor. Başkan Güler’in kırsal kalkınma hedefleri doğrultusunda devam eden çalışmalarda gerek taze tüketim gerekse işlenmiş meyve sanayisi açısından güçlü bir ticari ürün olan ve kilosu 60 liradan alıcı bulan Mavi yemiş, çiftçilerin üretim kültürüne girdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Mavi Yemiş ve Aronia Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi ” kapsamında Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Kumru, Mesudiye, Perşembe ve Ulubey ilçelerindeki üreticilere 6 bin adet mavi yemiş ve 3 bin adet aronia fidanı dağıtıldı.

DÜNYADA EN ÇOK İLGİ GÖREN ÜRÜNLERİN BAŞINDA GELİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, “İlimizdeki ürün çeşitliliğini artırmak ve farklı gelir kollarını oluşturma yolunda çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyemizce geçen yıl başlatılan mavi yemiş ve aronia fidanı dağıtımına bu yıl da devam ediliyor. Son yıllarda üretimi artan ürünlerden olan mavi yemiş ve aronia, taze meyve olarak tüketiminin yanında işlenmiş ürün olarak da oldukça talep görüyor” dedi.

ORDU’DA ÜRETİM ALANI 50 DEKARA ÇIKTI

Mavi yemiş ve aronia yetiştiriciliğinin son fidan dağıtımı ile birlikte 50 dekara ulaşacağını kaydeden Ultav, “2020 yılında dağıtımı yapılan 6 bin adet mavi yemiş ve 500 adet aronia fidanı ile yaklaşık 20 dekar alanda bahçe tesis edilmişti. Son dağıtımla birlikte 30 dekar alan daha üretime kazandırılarak toplamda 50 dekar alanda mavi yemiş ve aronia bahçesi kurulmuş olacak. İlimizin bazı yerlerinde doğal halde de yetişen, iklim ve toprak yapısı itibarıyla ilimiz şartlarına uygunluk gösteren mavi yemiş ve aronia meyvelerinin dikim alanlarını artırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAHVERENGİ KOKARCA İLE BİYOLOJİK VE ÇEVRECİ MÜCADELE Önceki Haber

KAHVERENGİ KOKARCA İLE BİYOLOJİK VE ÇEVR...

GÜLER’DEN AVRUPA’DA KIBRIS TEPKİSİSonraki Haber

GÜLER’DEN AVRUPA’DA KIBRIS TEPKİSİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar