Ordu
DOLAR15.579
EURO16.26
ALTIN900.85
reader

OBB’NİN AÇIKLAMASI EKSİK MAAŞIN İSPATI  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OBB’NİN AÇIKLAMASI EKSİK MAAŞIN İSPATI  
Abone ol
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) işçilerinin ücretlerinde kesinti yapıldığıyla ilgili açıklamaya verdiği yanıtın kendilerini haklı çıkardığının kanıtı olduğunu belirtti, sendikaların bu duruma sessiz kalmasına da tepki gösterdi. 

Toplu sözleşmede ücret artışlarının Şubat 2022 tarihinden geçerli olacağı belirtilmesinin Ocak 2022 ücreti üzerine yapılacak zamla olabileceğini vurgulayan Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Toplu sözleşmede Ocak 2022 tarihindeki ücret üzerinden toplu sözleşmede artış sağlandığı halde işveren asgari ücrette yapılan artışı kendisi veriyormuş gibi değerlendirerek artışı Aralık 2021 ücretine göre değerlendiriyor. Oysa Ocak 2022 de toplu sözleşme öncesidir. Ocak 2022 artışı, asgari ücret artışından kaynaklı. Bu nedenle yine vurguluyoruz ki, işçilerin ücretleri eksik ödeniyor. Bu kendi açıklamalarında da kabul ediliyor. Kendileri de Aralık 2021’e göre değerlendirdiklerini söylüyorlar. Oysa artış, Ocak 2022 maaşı üzerinde olmalıdır.” dedi.

 

HİZMET İŞ, İŞÇİLERİN Mİ İŞVERENİN Mİ SENDİKASI?

İşçi ücretlerinin eksik ödendiği konusunda herkesin değerlendirme yaptığını ancak sendikanın suskunluğunu koruduğuna dikkat çeken Kaya, “İşveren eksik ödeme yapmıyoruz diyebilir. Adı üzerinde işveren. İşçiler eksik ödendiğini iddia ediyor, haklılar. Biz de eksik ödendiğini söylüyoruz, toplu sözleşme metni elimizde. İnceledik ve artışın Ocak 2022 maaşı üzerinden hesaplanması gerektiğini belirledik. Ancak nedense toplu sözleşme yapan Hizmet İş’ten ses yok. Ortalığı ayağa kaldıracak olan asıl sendika olması gerekirken susuyor. Hizmet İş, işçilerin mi yoksa işverenin sendikası mı karar versinler.” diyerek sendikanın sessizliğine tepki gösterdi.

 

 

BEM-BİR SEN’DEN DE SES SEDA YOK

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde işçi ücretlerinin eksik ödenmesi dışında sınav skandalının da yaşandığını belirten Kaya, “Bir de memurların unvan sınavları yapıldı. 23 memur sözlü sınava girdi ancak hiçbiri kazanamadı mı, kazandırılmadı mı tartışma konusu. Bu olayda da memurların yetkili sendikası Bem-Bir Sen sessiz kaldı. Hala da sessiz. Sormak gerekir ki, bu sendikalar neden var? İşçilerin, kamu emekçilerinin mağduriyetlerinde ses çıkarmayacaklar da ne zaman ses çıkaracaklar? Sendikaların suskunluğu işverene hizmet olarak sonuçlanıyor. Bu gerçeği görmüyorlar mı, görmezlikte mi geliyorlar acaba.” diye konuştu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MHP GÜRGENTEPE’Yİ ‘AYDINLATTI’  Önceki Haber

MHP GÜRGENTEPE’Yİ ‘AYDINLATTI’  

ARACIN ÜZERİNE DÜŞEN KAYA ORDU’YU DA AĞLATTI Sonraki Haber

ARACIN ÜZERİNE DÜŞEN KAYA ORDU’YU DA AĞL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar