Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
reader

OBB’NİN BAKTIĞI BAHÇELERDE RANDIMAN 53,5

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OBB’NİN BAKTIĞI BAHÇELERDE RANDIMAN 53,5
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi ve iştiraki ORTAR A.Ş. tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi’nde büyük başarı elde ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in geçtiğimiz yıl 300 dönümlük arazide başlattığı FINVER Projesi ile atıl durumdaki fındık bahçeleri verimli hale geliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ORTAR A.Ş.nin üreticiden 5 yıl süre ile kiraladığı fındık bahçelerinin tüm sene boyunca bakımı yapılarak kısa süre önce hasadı gerçekleştirilmişti. Hasat sonrası satılmaya hazır hale getirilen mahsuller Büyükşehir Belediyesi tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) götürüldü. TMO’da ölçümleri yapılan mahsullerin randımanı 53,5 olarak tespit edildi. Bu anlamda üreticilerden bakımsız ve verimsiz alınan bahçelerin tüm sene boyunca bakımı yapılmasıyla birlikte bu yıl mahsuller verimli hale gelmeye başladı.

HER TÜRLÜ BAKIMI YAPILDI 

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl 300 dönümlük fındık bahçesinde pilot uygulaması sürdürülen proje bu sezonda da uygulandı. Fındığın yüksek kalitede elde edilebilmesi için alanında uzman ekiplerce bahçelerin A’dan Z’ye bakımı yapıldı. Temizlikten budamaya, ilaçlamadan kireç takviyesine, kışlık gübresinden toprağın havalandırılmasına kadar her ayrıntısı düşünülen bahçeler bu yıl verimini oldukça artırdı. FINVER’den önce verim alınamayan arazide bu projeyle birlikte büyük başarı elde edildi.

YENİ SEZON İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Fındığın bakımı, hasadı ve satış işlemlerinin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi ve iştiraki ORTAR A.Ş. bir sonraki sezon için çalışmalara başladı. Bu kapsamda ekipler yaprak dökümü olmadan önce bahçelerde budama çalışması gerçekleştirerek önümüzdeki sene için ilk hazırlıklarını yapacak.

ÜRETİCİLERE ÖRNEK OLUNMASI HEDEFLENİYOR

Her yıl yapılacak olan çalışmalarla bakımsız bahçelerde uygulanacak olan bu proje ile Büyükşehir Belediyesi ve ORTAR A.Ş. üreticilere fındıkta verimi artırıcı çalışmalarla örnek olmayı hedefliyor. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI 30 EYLÜL’DEÖnceki Haber

GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI 30 EYLÜL’DE

ÜNYE’DEKİ BETON KONKASÖR ŞANTİYESİ ÜRETİME BAŞLADISonraki Haber

ÜNYE’DEKİ BETON KONKASÖR ŞANTİYESİ ÜRETİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar