Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

OBEZİTE TAM BİR ÖLÜM MAKİNESİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OBEZİTE TAM BİR ÖLÜM MAKİNESİ
Abone ol
Kumru Devlet Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Sökmen, “Hızla yeni bir pandemi haline gelen obezite sadece basit bir görünüş problemi değil. Beraberinde eşlik eden hastalıklar ile tam bir ölüm makinesi.” dedi.  

03-06 Mart tarihleri arasında İzmir ‘de düzenlenen, yerli ve yabancı hekimlerin katıldığı 11. Ulusal Obezite kongresi yapılarak  yeni gelişmeler ve neler yapılabileceği konuşuldu. Kongreye katılan Kumru Devlet Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Sökmen yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:  Tüm dünyada obezite gittikçe artan bir boyutta toplum sağlığı problemi oluşturmaya devam ediyor. Her ne kadar bizim toplumumuzda Amerika’daki kadar olmasa da obezite artık bizde de ciddi bir halk sağlığı problemi haline gelmeye başladı. Son veriler Türkiye’de her 3 kişiden birinin obez olduğu yönünde.

OBEZİTE ZENGİN HASTALIĞI DEĞİL

Obezite sanki yüksek gelir grubunun hastalığıymış gibi düşünülse de bu günkü gözlemlerimiz ve bilimsel veriler göstermektedir ki aslında obezite daha çok, düşük gelir grubunun bir hastalığı. Sağlıklı ve temiz gıda temininin hem maddi hem de endüstriyel sebeplerle zorluğu en önde gelen sebepler arasında. İşlenmiş ürünler, hazır gıda tüketimi ve genellikle ucuz gıdalarda yapılan tahşişler toplum sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir.

HAZ ODAKLI YAŞAM VAZGEÇİLMEZ BİR GEREKLİLİKMİŞ GİBİ SUNULUYOR

 

Betonlaşan dünyamızda artık açık hava yürüyüşü bile yapamaz hale gelmeye başladık.  Basit bir yürüyüş aktivitesi için bile aylık yüksek ücretli spor salonlarına üye olmak durumundayız. İnsanların sosyal medya aracılığı ile sosyalleştiğini sanmaya başlaması, reel sosyal ilişkilerin, dokunmanın, sarılmanın, ağlayan veya gülen bir çift göz görmenin gittikçe azalması ise bizi hızlı bir duygu tüketimine sokmaya başladı. İnsanlar kalabalık sosyal medya hesaplarına rağmen yalnız bir gerçek dünyada yaşamaya başladılar. Tabi beraberinde de depresyon başta olmak üzere psikolojik problemler artış göstermeye başladı. Medya aracılığı ile haz odaklı yaşam sanki vazgeçilmez bir gereklilikmiş gibi sunulmaya başlanıldı. Mutlu olmak zorundayız çünkü herkes her an mutlu izlenimi oluşturuldu. Sonrasındaysa ne kadar sağlıksız ve trans yağ içeren sözde yiyecek varsa mutluluk ve haz mottosu ile tanıtılmaya başlanıldı.

 

HAMBURGER MARKALARININ ŞUBE HARİTALARI OBEZİTE ÖRTÜŞÜR DURUMDA

 

Bu gün görüyoruz ki dev hamburger ve gazlı içecek markalarının şube haritaları ile dünya obezite yoğunluk haritası birbiri ile örtüşür durumda. Duygusal boşlukla başa çıkmaya çalışan bazı insanlar ise bu tuzaklara düşüp geçici karbonhidrat mutluluğunda çözüm arar oldular. Böylelikle duygusal yeme bozuklukları dürtüsel bozukluklara evrilerek hızla obezite yolculuğumuz başlamış oldu. Tabi yemek için bulduğumuz ürünlerin ise başta da dediğim gibi işlenmiş gıda, hazır ürün, basit karbonhidrat ağırlıklı ve ucuz tüketim malzemesi olması nedeni ile çark tekrar başa dönüp bir kısır döngünün içine girdik. Halbuki mutlu olmak için hormonal düzeyde ihtiyacımız olan dopamin, seratonin ve epinefrin hormonları bu sözde gıdalardan uzaklaşmak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak, sarılmak, gülmek, iyi bir uyku çekmek gibi tamamen insani özelliklerimizi harekete geçirmek ile mümkün.

 

OBİZETE YENİ PANDEMİ

Hızla yeni bir pandemi haline gelen obezite sadece basit bir görünüş problemi değil. Beraberinde eşlik eden hastalıklar ile tam bir ölüm makinesi. Eşlik eden yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar, ruhsal bozukluklar, eklem rahatsızlıkları, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları, cinsel problemler gibi buz dağının görünmeyen kısmında büyük sürprizler yatmakta.

 

KENDİMİZE SORMAMIZ GEREKEN SORULAR

Yapmamız gerekenler, almamız gereken önlemlere değinmek gerekirse öncelikle bu kısır döngünün mutlaka kırılması lazım. Evet mevcut hayat pahalılığında temiz ürünlere ulaşım zor ve pahalı olabilir ancak kendimize şunu sormalıyız; bu şekilde devam edip ömrümüzün geri kalanını kronik hastalıklarla ve torbalar dolusu ilaçlarla mı geçirmek istiyoruz yoksa az da olsa kaliteli beslenip hem kilo verip hem de sağlıklı olmak mı istiyoruz? Her gün işimizden evimize gelirken otobüsten 2 durak önce inip biraz yürüsek ne kaybederiz? Asansörle evimize çıkmak zorunda mıyız gerçekten? Yüksek katlarda otursak da 2 kat önce asansörden inip yürüyemez miyiz? Gece geç saatte yediğimiz o yiyeceklere gerçekten ihtiyacımız var mı? Televizyon reklamlarında gördüğümüz o ucuz ve dev burgerler gerçekte o kadar da güzel mi? O dondurma diye pazarlanan dondurulmuş süt tozu, nişasta ve gıda boyası karışımını yiyince aşk peşimizden mi koşacak yoksa koşarak bizden uzaklaşacak mı? Bence kendimize bir soralım.

 

OBEZİTEYİ OBEZİTE DOKTORU TEDAVİ EDEBİLİR

 

Tabi artık obezite hastasıysak bunlara ilave mutlaka obezite ile ilgili bir doktora başvurmalısınız. Özellikle obezite ile ilgili diyorum çünkü ülkemizde yeni yapılan 700 sağlık çalışanını kapsayan bir çalışmada maalesef obeziteye karşı önyargılılık yüzde 25 ön yargılı olmaya eğilim ise yüzde 58 olarak bulunmuş. Uygun doktoru bulmanız halindeyse obeziteye sebep ve obezite nedenli hastalıklarınız araştırılmalı ve tedaviniz düzenlenmelidir. Kişiye özel diyet ve egzersiz programınız belirlenmeli, seçilmiş vakalarda da davranışsal ve ruhsal terapiler açısından mutlaka destek alınmalıdır.” Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'YUNUS EMRE TÜRBESİ' TESCİLLENDİÖnceki Haber

'YUNUS EMRE TÜRBESİ' TESCİLLENDİ

MAGANDA KURŞUNU BİR DOKTORUN HAYATINI KARARTTISonraki Haber

MAGANDA KURŞUNU BİR DOKTORUN HAYATINI KA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar