Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07

ODÜ’DEN DOÇ. DR. SÖYLEMEZ ALZHEİMERİN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN ÇALIŞIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ODÜ’DEN DOÇ. DR. SÖYLEMEZ ALZHEİMERİN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN ÇALIŞIYOR
Abone ol
Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden Doç. Dr. Saniye Söylemez, Alzheimer hastalığının erken teşhisi için yeni bir yöntem üzerine çalışıyor. 

L'Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile Türkiye'de 19. Kez hayata geçirilen "Bilim Kadınları İçin" programının Türkiye ayağında, 2021 yılı kazananları belli oldu. Programda bu yıl ödüle layık görülen 4 Türk bilim kadınının her biri, bilimsel araştırmalarında kullanmak ve araştırmalarını geliştirebilmek amacıyla 120.000 TL ödül ile desteklendi. Ödüllerden biri Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden Doç. Dr. Saniye Söylemez’e verildi.

DOÇ. DR. SANİYE SÖYLEMEZ; ALZHEİMER TEŞHİSİNDE MEVCUT YÖNTEMLERE ALTERNATİF YENİ NANOENZİM TEMELLİ SENSÖRLERİ ARAŞTIRIYOR

Alzheimer; hafıza, düşünme ve davranışlarda sorunlar yaşanmasına ve zamanla beyin hücrelerinin ölmesine bağlı olarak kişinin bilişsel fonksiyonlarının azalmasına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Merkezi sinir sisteminde önemli bir iletici olan asetilkolin seviyesinin azalması, Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle asetilkolinin hızlı, ekonomik ve doğru bir şekilde tayin edilmesi oldukça önemlidir. Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden Doç. Dr. Saniye Söylemez, ödüle layık görülen "Fulleren Temelli Nanoenzim: Alzheimer Teşhisi İçin Yeni Bir Yaklaşım" projesiyle asetilkolin tayini için enzimleri taklit eden katalitik aktiviteye sahip nanoenzimlerin sensör sistemlerinde kullanım potansiyelini inceliyor. Böylelikle asetilkolinin tayini konusunda doğal enzimlerle karşılaştırıldığında düşük maliyet, zorlu ortamlara dayanıklılık ve yüksek kararlılık gibi birçok avantajı bulunan sistemlerin geliştirilmesini hedefliyor.

Doç Dr. Saniye Söylemez; Alzheimer teşhisinde mevcut kullanılan yöntemlere alternatif yeni tasarım nanoenzim temelli sensörlerin uygulanabilirliğinin araştırılması ile yeni yaklaşım sunmak için çalışıyor. Genç bilim kadını, ilgili araştırma kapsamında geliştirilecek sensör sistemi ile Alzheimer teşhisine yardımcı olarak hastalığın ilerlemeden önleminin alınmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
44 SÜRÜCÜ ALKOLDEN CEZA YEDİ  Önceki Haber

44 SÜRÜCÜ ALKOLDEN CEZA YEDİ  

UZM. DR. NESLİHAN ÖZYURT MEDICAL PARK ORDU HASTANESİ’NDE GÖREVE BAŞLADISonraki Haber

UZM. DR. NESLİHAN ÖZYURT MEDICAL PARK OR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar