Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

OKULLARDA BİR ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK İÇİN BÜTÇE AYRILSIN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OKULLARDA BİR ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK İÇİN BÜTÇE AYRILSIN!
Abone ol
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bütçelerinde öğrencilere bir öğün yiyecek verecek biçimde planlanmasını istedi.

Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Bu ülkede çocuklar okula aç gidiyor! Bu ülkede aileler çocuklarının beslenme çantasına bir kuru ekmekten başka bir şey koyamaz halde! Bu ülkede öğretmenler derslerde açlıktan bayılan, hastalanan çocuklar olduğunu anlatıyor! Bu ülkede uzmanlar yetersiz beslenme yüzünden milyonlarca çocuğun sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu bilimsel çalışmalarla ortaya seriyor.” diyerek, aylardır ülkenin dört bir yanında okul okul, sokak sokak yürütülen kampanyalarda vurgulanan talebe olumlu yanıt verilmesini istedi.

ÖNERGELER RET EDİLDİ, BÜTÇEYE KONULMALI

Kaya, “ Okullarda öğrencilere devlet eliyle sağlıklı yemek verilmesi talebi halkın geniş kesimleri tarafından sahiplenildi. Konuyu gündem etmeyen gazete, televizyon kalmadı. Muhalefet milletvekilleri soru önergeleriyle, kanun teklifleriyle talebimizi mecliste gündeme getirdi. Ve bu önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Soruyoruz; çocukların açlığından daha önemli ne olabilir? Soruyoruz; devlet çocukların sağlığını güvence altına almayacak da ne yapacak? Belediyeler devreye girdi, yasakla karşılaştılar. Öğrencilerimiz aç olarak derslere girmesi engellenmelidir.” dedi.

VERGİLERİMİZ HALK İÇİN KULLANILMALI

Kaya toplanan vergilerin ranta değil halkın gereksinimlerine harcanması gerektiğini vurgulayarak, “ Asgari ücretin açlık sınırının çok altında kaldığı, kiraların fahiş düzeye ulaştığı, en temel tüketim maddelerine, elektriğe, doğal gaza gün aşırı zam geldiği ülkede çocukların sağlığı, gelişimi, eğitime katılımı Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tamamen ailelerin sırtına bırakılmış durumda. Bir kez daha söylüyoruz. Çocukların gelişiminden, sağlıklarından, sağlıklı beslenmeye ulaşmalarından devlet doğrudan sorumlu. Çocukların eğitimden kopmaması, sağlıkları için okullarda ayrım yapılmadan her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi şart. Ve biliyoruz ki çocuklar için kaynak da var imkan da!  Şu an meclis genel kurulunda bütçe görüşmeleri devam ediyor. 10 Aralık’ta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bütçesi, 11 Aralık’ta Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi Meclis Genel Kurulunda görüşülecek. Bu görüşmelerde her öğrenciye ücretsiz ve sağlıklı bir öğün yiyecek, verilmesi için kaynak aktarılmalıdır. Bu konudaki ısrarımız ve mücadelemiz devam edecek.” diye konuştu.

TACİZ VE TECAVÜZÜ OLAĞANLAŞTIRAMAZSINIZ

Son günlerde gündem olan 6 yaşında çocuğun evlendirilmesi olayına da değinen Kaya, “İktidarın eğitim ve sosyal yaşam politikaları sonucu cemaat örgütlenmesiyle 6 yaşında çocuklarımız bile evlendirilir duruma gelindi. Şiddetle kınıyoruz. Kadınlarımızı, çocuklarımızı rahat bırakın. Kurtuluşun laik, demokratik, parasız bir eğitimin güvencesi olan demokratik halk iktidarında olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuştu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VİCDANI KURUMUŞLARA DUR DİYELİMÖnceki Haber

VİCDANI KURUMUŞLARA DUR DİYELİM

SAVCI CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME GİRİŞİMİNDEN CEZA İSTEDİ Sonraki Haber

SAVCI CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME GİRİŞİMİND...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar