Ordu
DOLAR15.579
EURO16.26
ALTIN900.85
reader

OMİCRON’UN YUMUŞAKLIĞI GEVŞEKLİĞE NEDEN OLMASIN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OMİCRON’UN YUMUŞAKLIĞI GEVŞEKLİĞE NEDEN OLMASIN!
Abone ol
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Ali Coşkun, korona virüsün Omicron varyantının tüm dünyada yumuşak bir varyant olarak görülmesinin gevşemeye neden olmaması gerektiğini söyledi. 

Coşkun şu açıklamayı yaptı: “Omicron’un tüm dünyada daha ılıman bir hastalık şiddeti sunması, tüm dünyayı tedbirler konusunda cesaretlendirdi. İzolasyon süreleri 7 hatta 5 günlere indi. Ama bu gevşeme eğer,  gelecek dönem oluşması muhtemel bir pi varyantının hastalık şiddetinin artması ile yeniden artan ölüm oranlarına tırmanırsa, işte o zaman son dakikada gol yemiş gibi oluruz. O nedenle bütün insanların özellikle ülkemizde yaşayan insanların, izolasyon süresi 7 gün olmasına rağmen, sekizinci dokuzuncu onuncu günlerde de bulaştırıcılık olabileceğini düşünerek,  her türlü önlemi almaları ve pandemi bitmemiş gibi tedbirlere devam etmelerini önemsiyoruz.

 

HAZIR OLURSAK HİÇBİR DURUMDA KAYBETMEYİZ

Çünkü şu anda virüsün Omikron varyantı, bilindiği gibi hemen bulaştıktan iki veya üç gün sonra semptomlar ortaya çıkıyor. Bu da semptomlarla ortaya çıkan kişide etrafa bulaştırma semptomların ortaya çıkmasından itibaren ilk üç güne kadar çok yoğun yani yüzde 90’ı bu 2-3 günde bulaştırıcılık meydana getiriyor. Daha sonraki günlerde ise giderek azalıyor, yedinci günde ise çok çok az bir seviyeye geliyor.  Ama bu demek değildir ki sekizinci veya dokuzuncu günde de bulaştırıcılık olmayacak, evet olacak ama çok çok az. Buna rağmen eğer biz maske mesafe hijyen tedbirleri alır, aşılarımızı da eksiklerini tamamlatırsak, o zaman Pi varyantına karşı da hazırlıklı olmuş oluruz ve bu pandemi belki de Pi varyantıyla ülkemizden ve tüm dünyadan çekip gidecektir. Pi varyantı henüz gelmedi, temennimiz hiç gelmemesi ya da pandemiyi bitirerek gelmesi.

 

YA GELMEZ YA DA BİTİREREK GELİR

Yani bu izolasyon sürelerindeki tedbirlerin gevşetilmesi azaltılmasında ki en büyük neden Omikron varyantının daha az ölümlere ve daha az yoğun bakım yatağı işgaline neden olmasıdır. Tabi toplumun çoğunun aşılanmış olması da bu da bir etken,  bir de güncel hayatın sosyal hayatın devam etmesi gerekiyor bir şekilde, özellikle hastanelerde çalışan personel için tekrar görevlerine dönmeleri isteniyor.  Dolayısıyla bütün bunlar ele alındığında tüm dünya izolasyon süresini Omikron varyantının yumuşaklığından da faydalanarak kısaltmıştır. Dilerim ki bundan sonraki varyant pandemiyi tamamen bitirecek düzeyde gelir.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VONA BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRDİÖnceki Haber

VONA BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRDİ

‘TUNCAY VALİMİZ BİZLERİN EVLADIDIR’Sonraki Haber

‘TUNCAY VALİMİZ BİZLERİN EVLADIDIR’

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar