Ordu
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81
reader

ÖNCE ATATÜRK’Ü SONRA ORDU’YU ZİYARET ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖNCE ATATÜRK’Ü SONRA ORDU’YU ZİYARET ETTİ
Abone ol
Türkiye’nin ve Ordu’nun gururu, Avrupa'da yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın cerrah olan ve Almanya'da yılın doktoru seçilen hemşehrimiz Dr. Dilek Gürsoy, Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret etikten sonra Ordu’ya geldi. Dr. Gürsoy, Aybastı’da düzenlenen bilim şenliği kapsamında öğrencilerle söyleşide bulundu, işin sırını anlattı.

İşte Dr. Gürsoy’un söyleşisinden öne çıkanlar: Biraz size kendimi anlatarak başlamak istiyorum. Benim hikayem Aybastı’yla annemle babamla başlıyor. Annem Esenli, babam Ortaköy mahallesinden. Ben Almanya’da doğdum büyüdüm. Babam 1987’de kalp krizi geçirerek vefat etti. Ben 10 yaşındaydım. Annem çok güçlü bir Aybastı kadını. Bütün aldıklarım annemdendir. O yüzden annelerinize çok dikkat edin diyorum. Annem 47 sene bir araba parça firmasında işçi olarak çalıştı. Babam önce temizlikçilik yapıyordu, sonradan ölümüne kadar bir mendil fabrikasında görev yaptı. Doğduğum evi tam hatırlamıyorum. Lüks bir yer değildi elbette; bir oturma odası, bir yatak odası, bir mutfaktan ibaretti. Biz çocuklara ait bir yatak odası yoktu ama öyle bir ihtiyacımız da yoktu. Bildiğimiz buydu hayatta. Çok huzurlu ve mutlu bir aile ortamında büyüdüğümü söyleyebilirim. Belki her şeyimiz yoktu ama bir eksiğimiz de yoktu. 

İLK AMELİYAT NASIL BİR DUYGUYDU?

2012’de ilk yapay kalp ameliyatını yatım. Önceden bunun asistanlığını yaptım, yarım ameliyatını yaptım ama 2012’de tam bir ameliyat yaptım. Herkes bana bunun nasıl bir duygu olduğunu soruyor. Benim için birinci olmak, ikinci olmak ilk kadın olmak hiç önemli değildi. Tesadüfen olmuşum. Ameliyat sarısında haberdar oldum. Sonradan büyük haber oldu. Benim içinse hasta önemliydi. Ayağa kalkıp evine gidebilmesi önemliydi. Hepsini de yapabildi.

 

İŞİN SIRRI DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK

 

Biz çok iyi yerlerden gelmedik ama çok mutluyduk. Mutlu olunca her yere gidebiliyorsun. Gençlere bunu anlatmayla çalışıyorum. Belki çok tekrarlıyorum ama doğruluk ve dürüstlükle çok iyi yerlere varabiliyorsunuz. Belki birkaç sene daha fazla sürebiliyor ama  en yükseğine oturabiliyorsunuz. Özgüven çok önemli. Doğru yerde doğru kişinin söylemesi çok çok önemli. Burada da herkesi söylüyorum özellikle de kız çocuklarına söylüyorum özgüvenli olun ve her zaman kendinizi bir adım daha öne atın ki yaptıklarınız duyulsun. Bu ayıp bir şey değil, kendini beğenmişlik de değil.

 

SİZE DE ‘BAŞARAMAZSINIZ’ DİYENLER ÇOK OLACAK  

Dülesldorf’ta binamızı bulduk. Sene sonuna kadar açılmış olacak. Yapay kalp üzerine kendi hastanemin başhekimi olacağım. Neden böyle oldu çünkü iyi olmama rağmen kurulu bir hastanenin başhekimi olma imkanını bile isteye vermediler. Ben de kendi hastanemi kurma kararı aldım. Burada çalışanların yüzde 70’i kadın olacak. Bana ‘başaramazsın Almanya’da hastane açmak çok zor’ diyenler oldu. Bu size de olacak. Size başaramazsın diyeler çok olacak. O yüzden rol modelinizi seçin. O kişinin ila benim gibi biri olması da lazım değil. Anneniz, babaanneniz, halanız, teyzeniz de olabilir. İla mesleki anlamda bir yerlere gelmiş biri olması gerekmiyor. Ki ben de öyleydi. Benim rol modelim annemdi.

 

HER ŞEYİ OKUMA YAZMA BİLMEYEN ANNEMDEN ÖĞRENDİM

Ben sorunları aşmayı, zorluklar karşısında yılmamayı yıkılmamayı annemden öğrendim. Türkiye’de de anneler-babalar çocuklarının hangi üniversiteye gideceklerine odaklanmak yerine çocuklarına odaklansalar çok daha hayırlı olacak. Görüyorum Türkiye’de çocukları yarışa sokanlar daha çok anneler-babalar. Ben hayatımdaki zorlukları annem sayesinde aştım. Annemin okuması-yazması olmadığı halde geni geliştirmesi, ufkumu açması benim için çok önemliydi. Beni her zaman motive etti. Örneğin ‘oku kızım’ dedi. Bazıları ‘evlen kızım’ der. Aile kurmakta kötü bir şey değil. Ben anne-babalara çocuklarınızı yarışa sokmak yerine motive edin diyorum.            

 

İYİ İNSAN OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

Benim bu hastaneyi kurma sebebim elbette ki para kazanmak ama bu başka bir şey. Benim asıl hedefim kendi kalitemde doktor yetiştirmek ve kendi kalitemde insan yetiştirmek. Doktor olarak vicdanlı olmak çok önemli. Bir doktor olarak vicdanlı almazsanız hasta öldürürsünüz. Bu kadar basit. O yüzden en büyük hedefim öğrenci yetiştirmek ve iyi doktor yetiştirmek. İyi insan olmak çok önemli. Her zaman doğru konuştum hiç yalan söyledim. Bazen bana soruyorlar ‘neden biz değil de sen bu kadar çok konuşuluyorsun’ diye. Çünkü iyi bir insanım. Bunu henüz kavrayamadılar. İnşallah daha iyi yerlere gideceğiz.

 

 

ORGAN NAKLİNİ KALDIRMAK İSTİYORUZ

Artık organ naklini ortadan kaldırmak istiyoruz. 2022 yılındayız halen bir insanın yaşaması için başka bir insanın ölmesini bekliyoruz. Ve bu bana çok saçma geliyor. O yüzden ben medyayı bunun için kullanıyorum. Egomu tatmin etmek için değil. Çok görüyorum Türkiye’de de var, Avrupa’da da var, Almanya’da da var. Doktorlar televizyonlarda ne kadar iyi olduklarını konuşuyorlar, saç ektiriyorlar, göbek eritiyorlar. Bunlar önemli olabilir ama en önemlisi insana, hastaya faydalı olmak. Bu çok çok daha önemli. Diyeceğim bu. Yapılacak şeyler çok ben daha hedefime ulaşamadım. Bir yola germek önemli. Gerisi geliyor zaten. Buna da emek sarf etmek lazım. Oturduğun yerde olmuyor. Herkes beni biliyor bu iş gider diye bir şey yok. Ben öyle zannetmedim de yine çalışmanız gerekiyor.

 

HASTANEM ALMANYA’DA OLACAK ÇÜNKÜ…                                                                   

 

Bana niye Almanya’da niye Türkiye’de değil sorusunu da çok soruyorlar. Bizim anne- babalarımız Almanya’ya geldiler çalıştılar. Neredeyse ömürlerini harcadılar. Tabi orada doğdum büyüdüm bunun da bir etkisi var. Ben Türkiye’de de teklif aldım, almadım değil. Cumhurbaşkanımız davet etti, Sağlık Bakanımız davet etti. Kabul etmedim ve nedenini de şöyle anlattım. Bizimgibiler de Türkiye’de para çok çok diye gelirse yine biz Almanya’da işçi ailesi kavramını oturtturacağız. Ama biz işçi ailelerini çoktan geçtik. Biz dönerci, bakkalcı, taksici olmayı geçtik. Biz artık mühendis, avukat, doktoruz. İşçi ailesi algısının ırkçılıkla da bir ilgisi yok. Onlara da haksızlık emmek istemiyorum.  

 

 

TÜRKİYE’DE GENÇLERDE ANLAM VEREMEDİĞİM BİR KARAMSARLIK GÖRÜYORUM 

 

Türkiye’de gençlerde bir karamsarlık görüyorum. Benim yeğenlerim de buradalar. Bu söyleşiyi onlar da dinliyorlar. Onlara da aynı şeyi söylüyorum. Niye böyle bir hava var tam olarak anlamış değilim ama karamsarlar. Yani hayat güzel ‘kendini geliştir ki ortamı değiştir’ diyorum ben. İlk önce iş kendinde başlıyor. Motivasyon, içinde başlıyor. Ondan sonra yapamayacağın bir iş yok zaten. Aile ortama önemli değil bunlara takılmayın. Benden daha fazla Özlem Türeci ve Uğur Şahin var. Onların da geldiği yerler belli ve neler yaptıkları ortada. O yüzden nereden geldiğiniz nerede doğdunuz pek önemli değil. Buradaki imkanları da kullanırsanız başarırsınız. Burada imkanlar var ve bunları biliyorum. Türkiye’de her şey çok kötü Avrupa’da her şey çok iyi havası yaratılmasını ben hiç sevmiyorum. Çünkü öyle değil. Biz de Avrupa’da çok çalıştık. Siz de başarılı olursunuz ben bundan eminim.  Haber: Yasin Çanakçı                                           

 

                 

 

Kutu…

 

TÜRKİYE’DE DOĞSAYDINIZ DR. DİLEK GÜRSOY OLABİLİR MİYDİNİZ?  

 

Dr. Gürsoy bir kız öğrencinin ‘her ne kadar Türkiye şartlarını özmüş ve burada imkan olduğunu düşünüyorsanız da Türkiye’de kalsanız bu kadar ilerleyebileceğinizi düşünüyor musunuz?’ sorusunu ise şöyle cevapladı: Annem değişmeyeceğine göre muhtemelen öyle olacaktı diye düşünüyorum. Dediğim gibi Türkiye’de son zamanlarda çok geziyorum. Çok imkan var. Vakıflar var. Önce biz kendimiz harekete geçeceğiz ki bunlara ulaşabilelim. Onlar seni bulmayacak. Sen onlara ben buradayım, bunları yapabiliyorum diyeceksin. Avrupa’da doğduğum için daha mı şanslıyım Türkiye’de doğsam daha mı iyi olurdu daha mı kötü olurdu? Ben nasibe de inan bir insanım. Doktor almasaydım da hemşire olsaydım o zaman da iyi bir hemşire olurdum diye düşünüyorum. Belki yine bir hemşire olarak medyatik olurdum. İlla kalp cerrahı olmak da bir yerlere gelmek… Burada o var ve bu beni çok üzüyor; Amerikalı olsun de ne olursa olsun. Amerika’da her şey daha iyi havası… Değil siz de çok iyisiniz. Eğitiminiz de çok iyi. Ne kendinizi ne de okuduğunuz yerleri küçümseyin.                                   

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ERDOĞAN AKYÜREK GÜVEN TAZELEDİÖnceki Haber

ERDOĞAN AKYÜREK GÜVEN TAZELEDİ

PERŞEMBE 75 SIRA BİRDEN GERİLERDİ!Sonraki Haber

PERŞEMBE 75 SIRA BİRDEN GERİLERDİ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar