Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

ORBEL'den Teleferik Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORBEL'den Teleferik Açıklaması
Abone ol
Boztepe Teleferiğinin neden çalışmadığıyla ilgili iddiaların gündeme gelmesinden yaklaşık 10 gün sonra ORBEL tarafından açıklama yapıldı. Teleferik konusunu ilk kez Ordu’nun gündemine getiren Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Muhsin Emri Demiröz ise açıklamanın tüm soru işaretlerine cevap vermediğini söyledi.      

ORBEL tarafından teleferik ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. O açıklama ş u şekilde; 2011 yılında faaliyete geçen Teleferik Tesisimizin rutin bakım ve kontrolleri, bu güne kadar imalatçı firma olan Leitner Ltd. Şti’ nin hazırlamış olduğu Manuel Bakım Kılavuzu doğrultusunda teknik ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Tesisimizin ağır bakımları ise (20.000/40.000/50.000 saat) Leitner Ltd. Şti.’ nin yurt içi ve yurt dışı yetkili teknik personelleri tarafından yapılmaktadır. Leitner Ltd. Şti. tarafından Mart-Nisan 2020’ de yapılması planlanan 40.000 İşletim Saati Bakımı (halat kısaltma, hat revizyonu, vibrasyon analizi, tahribatsız muayeneler, alt ve üst istasyon çark astarı değişimi, elektrik hizmeti ve bakımı), Dünya genelinde yaşanan Pandemi nedeniyle yurt dışından gelecek teknik personellerin seyahat yasağından dolayı Ekim-Kasım 2020’ de yapılmıştır.

 

Kasım 2020’ de tamamlanan ağır bakım 30 ay garanti kapsamında olmasına rağmen ve NDT (halat içi kırıklar için röntgen) halat muayenesinin de 3 yılda bir yani 2024 yılında yapılması gerekirken, teknik ekibimizin öngörüsü doğrultusunda Haziran 2021 de kontrol amaçlı tekrar yapılmıştır. Yapılan muayene sonucunda halatın; Nisan 2020’ de yapılan muayene değerleriyle 40.000 ağır bakım sonrası değerleri karşılaştırıldığında; manyetik alan kaybının %5,88 olduğu (max %6) ve halattaki kırık sayısının üst sınır değerlere yaklaştığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine Leitner Ltd. Şti.’ ne yazılı olarak bilgi verilerek durum hakkında görüş istenmiştir. Leitner Ltd. Şti. ile yapılan görüşmeler neticesinde, tesisin kapatılarak halat değişiminin yapılması gerektiği yazılı olarak tarafımıza bildirmiştir.

 

Ayrıca, teknik ekibimizin yurtiçi ve yurtdışından konunun uzmanlarıyla yaptığı görüşmeler neticesinde; biniş sayılarının azaltılarak ve tesis hızının yarıya düşürülerek çalıştırılabileceği önerilmiştir. Ancak teknik ekibimizin yapmış olduğu değerlendirme sonucunda; tesisin çalıştırılmasının güvenlik riski oluşturacağı ve tüm sorumluluğun üretici Leitner Ltd. Şti.’ de kalması ve yetkili servis anlaşmasının devam ettirilmesini sağlamak amacıyla tesisin işletmecilik faaliyetlerinin durdurulması kanaatine varılmıştır.

Özetle; halatta yaşanan söz konusu manyetik alan kaybı, tesisimizde çalışan yetkin personelin dikkati ve özeni ile ortaya çıkarılmış ve oluşması muhtemel bir riskin önüne geçilmiştir. Dünyada yaşanan pandemi ve teleferik halatının özel bir üretim sürecinin olması nedeniyle işletmecilik faaliyetlerinin başlamasının 20 hafta sürmesi öngörülmektedir. Tüm bu süreçler neticesinde; Teleferik Tesisi yetkili firma tarafından bakıma alınmış olup, teknik ve hukuki tüm süreçler titizlikle takip edilmektedir.

 

Kuttu…

 

ZARARI KİM KARŞILAYACAK DAVA AÇILDI MI?

Teleferik konusunu ilk kez Ordu’nun gündemine getiren Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Muhsin Emri Demiröz  ise ORBEL’in açıklamasını şu şekilde değerlendirdi: Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORBEL AŞ tarafından işletilen Boztepe Teleferik hattı hakkında yapmış olduğumuz açıklama ve sormuş olduğumuz sorulara istinaden oluşan kamuoyu tepkisine ORBEL AŞ’den bir açıklama yapılmış. Açıklamada teleferik hattını inşa eden Leitner Firması ile ORBEL AŞ arasında yaşanan teleferik bakım ve onarım sürecine yer verilmiş. ORBEL’in teknik personelleri tarafından teleferik halatında kırılmalar tespit edildiği ve buna rağmen Leitner firmasının “daha az kişiyi yarıya indirilmiş hat hızı ile taşımaya devam edebilirsiniz!” açıklamasına rağmen hat durdurulmuştur. Şimdi merak edilen şudur; Bu teleferik hattının durmasından doğan maddi kayıpları kim karşılayacaktır? Leitner firması hakkında bir dava açılacak mıdır? Leitner firması teleferik hattı çalışmaya devam edebilir diyerek bir faciaya kapı araladıysa bunun yasal

Bu hattın halat yenilenmesi ve diğer bakımlarına dair maliyet nedir? Leitner firması bu açıklamaya karşı ne cevap vermiştir?”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYBASTILI DÜNYA 2’NCİSİ GÜREŞÇİDEN BAŞKAN GÜLER’E ZİYARETÖnceki Haber

AYBASTILI DÜNYA 2’NCİSİ GÜREŞÇİDEN BAŞKA...

FINDIK KURUTMA MAKİNELERİNE BÜYÜK İLGİSonraki Haber

FINDIK KURUTMA MAKİNELERİNE BÜYÜK İLGİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar