Ordu
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
reader

ORÇEV: BİLİRKİŞİ HEYETİ DENİZ DOLGUSUNU UYGUN BULMADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORÇEV: BİLİRKİŞİ HEYETİ DENİZ DOLGUSUNU UYGUN BULMADI
Abone ol
Ordu Çevre Derneği’nin Melet Irmağı ve Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesinin  “ÇED gerekli değildir” kararına karşı Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada Bilirkişi Raporu, “ÇED Gerekli Değildir” kararını uygun bulmadı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesinin Cumhuriyet, Gülyalı ilçesinin Turnasuyu Mahallelerini kapsayan Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmakları arasında yapmayı planladığı, deniz dolgusu ve kıyı düzenleme, yürüyüş ve bisiklet yolu adıyla hazırladığı proje için Ordu Valiliği tarafından “ ÇED Gerekli değildir.”  kararı verilmişti. Ordu Çevre Derneği, proje ile denize zarar verileceği, ekolojik korumanın olmadığı iddiasıyla “ÇED gerekli değildir” kararının bozulması için Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkemenin görevlendirdiği Bilirkişi Heyeti proje alanında yaptığı inceleme sonrası hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Rapor, “ÇED gerekli değildir” kararının uygun olmadığı yönünde oldu.

 

KAMU YARARI YOK

 

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu adına yapılan açıklamada Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projenin kamu yararının da olmadığı vurgulanarak, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Rıhtım ile Turnasuyu Irmağı arasındaki alanda deniz dolgusu ve kıyı düzenlemesi adı altında kamu yararı olmayan parça parça projeler yaparak denizi yok ederek halkın denize ulaşımını ortadan kaldırıyor. OBB’nin deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projelerine açtığımız davaları kazandık. Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasındaki yeni projenin de diğerlerinde olduğu gibi halkın denize ulaşımını engelleyen, denize zarar veren proje olduğunu belirterek alınan “ÇED gerekli değildir” kararına karşı dava açtık. Mahkemenin görevlendirdiği Bilirkişi Heyeti yerinde yaptıkları incelemenin raporunu mahkemeye ilettiler. Hazırlanan rapor haklılığımızı bilim insanları görüşüyle de kanıtlandı.” denildi.

 

SONUCU BEKLİYORUZ

 

 

Kıyı dolgularıyla ilgili kazandıkları iki dava olduğunu ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararlara uymadığı vurgulanan açıklamada, “Şimdi sıra mahkemede. Mahkeme gün verecek ve duruşmalı mahkeme olacak. Mahkemenin Bilirkişi Heyeti raporunu dikkate alarak karar vereceğini umuyoruz. Son karar mahkemenin. Deniz dolgusu ve kıyı dolgularıyla ilgili kazandığımız ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin uymadığı diğer davalar lehimize sonuçlandığı için aynı özellikte olan bu davanın da lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz. Bilirkişi Heyeti raporunun sonunda “Ordu Büyükşehir Belediye tarafından yapılması planlanan “Kıyı Boyu Bisiklet ve Yürüyüş Yolu” projesi ile ilgili olarak Ordu Valiliğince verilen “ Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir” kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüş ve kanaatindeyiz.” denilmektedir. Bu rapor bizim haklılığımızı kanıtladı.” denildi. ORDU OLAY

        


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TERZİ FİKRİ KABRİ BAŞINDA ANILDIÖnceki Haber

TERZİ FİKRİ KABRİ BAŞINDA ANILDI

EL OKUMA SİSTEMİ GERİ GELİYOR VURGUN PEŞİNDELERSonraki Haber

EL OKUMA SİSTEMİ GERİ GELİYOR VURGUN PEŞ...

Yorum Yazın

NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE
KORONADA 2,5 KAT VAKA ARTIŞI VAR DİKKAT!
SİLAHLA OYNARKEN KARDEŞİNİ VURDU!
ERTELENMESİ SEVİNDİRİCİ ANCAK YETERLİ DEĞİL! 
ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN İTİBARINI BİR KERE DAHA YERLE BİR ETTİ
OSKİ’DEN ULUBEY’E 13 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İKİZ DEV KURBANLIKLAR 150 BİN TL 
KUMRU’DA KORSAN TAKSİCİYE 9 BİN TL CEZA!
Batuhan Er 52 Orduspor'da
KALE ÖMÜRCAN’A EMANET
3’ÜNCÜ LİGDE GRUPLAR BELLİ OLDU
ORDULU GEZGİN BİSİKLETİ İLE YOLLARDA
“FINDIKTA DA KUR KORUMALI TABAN FİYAT İSTİYORUZ”
Mercan'ın küpe takma hayali gerçek olacak
SAHTE İCRA MÜDÜRÜ 4 BİN LİRA DOLANDIRDI
BİR HAFTADA 10 BİN 328 KONTROL
UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar