Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
reader

ORÇEV:  OBB’yi Yasalara ve Mahkeme Kararlarına Uymaya Çağırıyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORÇEV:  OBB’yi Yasalara ve Mahkeme Kararlarına Uymaya Çağırıyoruz
Abone ol
Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Tayfur Gürsoy Parkı önünde kumsala yapılmak istenen kafenin adrese ihale biçiminde yapıldığını belirterek, “OBB yasalara ve mahkeme kararlarına uymuyor, keyfi davranıyor” açıklaması yaptı.

Tayfur Gürsoy Parkı’nda kumsalda çalışma olduğu yerde yapılan basın açıklamasına partisi, sendika ve dernek temsilcileri de katılarak destek verdi.

Basın açıklamasını Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül yaptı. Gönül; “ Ordu 2014 yılında büyükşehir (tam şehir) oldu. Büyükşehir olduktan bir yıl sonra Ordu Altınordu sahilleri doldurulmaya başlandı. Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi sahillerimize “çökmeye” başladı. Bu tarihten itibaren Ordu şehir olduğundan bu yana böyle eziyet görmedi. 2015 yılında bir önceki belediye yönetimi (O da AKP’li) Ordu Altınordu rıhtımından başlayarak sahilimizi hukuksuz olarak doldurmaya başladı. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu almadığı için Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 85 bin TL ceza kesilmişti.” dedi.

MAHKEME OBB’NİN HUKUKSUZLUĞUNU ONADI

Gönül açıklamasında OBB’ye açtıkları davalar hakkında da bilgi vererek, “Sahilin doldurulmasının yasalara aykırı olduğunu iddia ederek İdare Mahkemesine dava açtık. Mahkeme de dolgunun yasadışı olduğunu onayladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne açmış olduğumuz yedi dava bulunuyor. Yedi davanın hepsi de sahil dolgusuyla ilgili. Bu davaların üçünde nihai karar çıktı. İkisi lehimize sonuçlandı, birine yerel mahkeme lehimize karar verdi, üst mahkemede devam ediyor. Diğer davalar ise devam etmektedir. Rıhtım üzerinde yapılan tesisi için hukuksuz diyor. Tayfur Gürsoy Parkı’nda ise nihai karar çıktı.  Bu kararda da kıyı kenar çizgisine ve şehir planlamasına aykırı denmektedir.” diye konuştu.

 

TÜM SAHİLLERDE DOLGU PROJESİ VAR

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararlarına uymadığını aktaran Gönül, “Ben mahkeme kararlarını tanımam” diyor. İskele (rıhtım) ile Melet Irmağı arasındaki dolgu için açtığımız dava devam ediyor. 3 kez bilirkişi raporu lehimize çıktı. Dördüncü ek rapor da lehimize oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi bu mahkemelere karşın Melet Irmağı ağzının doğu yönünde mendirek ve balıkçı barına yapıyor. Irmak ağzına balıkçı barınağı yapmak akla, bilime aykırı. Burası için de dava açtık. Bitmedi; OBB, Melet Irmağı’nın doğu tarafından başlayıp Turnasuyu Irmağı’nın batısına kadar olan kumsal alanı doldurma projesi var. Bisiklet yolu, fuar ve eğlence alanı yapacakmış. Buraya da dava açtık. Ordu Büyükşehir Belediyesi bunlarla da yetinmiyor. Ordu’nun tüm sahillerini dolduracağım diyor. Fatsa’da da bir projesi var. Ona da Fatsalı arkadaşlar dava açtı.” şeklinde konuştu.

İHALEYİ HANGİ AK PARTİLİ İSME VERDİNİZ

Gönül açıklamasında yapılan çalışmalarla kumsallar yok ediliyor diyerek, “Civil Deresi’nin batı mahmuzunun olduğu, basın açıklamasını yaptığımız yere gelince; OBB burayı bir şirkete 600 bin TL’ye ihale etmiştir. İhaleyi alan şirket AKP İl yönetiminden Muhittin Konca mı? Ne amaçla ihale etmiştir? Mahmuzun doğu tarafını ise, daha önceki projede olmamasına rağmen kanopark adı altında doldurdu. Üstelik de buraya açtığımız davanın Bilirkişi Heyeti raporu lehimize çıkmıştır. Bu mahmuzlar Bilirkişi Heyetinin raporuna aykırıdır.” dedi.

 

OBB’Yİ YASALARA UYMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Gönül, OBB’yi yasalara ve mahkeme kararlarına uymaya çağıran Gönül sözlerine şöyle tamamladı: “Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni mahkeme kararlarına ve yasalara uymaya davet ediyoruz. ORÇEV olarak OBB yasalara uymadığı ve mahkeme kararlarını uygulamadığı takdirde OBB’ye ve bu projelere onay veren yetkililer hakkında dava açacağımızı duyuruyoruz. Son kez sesleniyoruz: Buradaki çalışma sonlandırılmalı; Bilirkişi Heyeti raporlarına göre uygulama yapılmasını istiyoruz. Ayrıca Bilirkişi Heyeti raporlarının lehimize iken ve mahkemenin devam etmesinden dolayı buralarda her hangi bir proje çalışması yapılamayacağını bir kez daha vurguluyoruz. OBB’yi keyfi uygulamalara son vermeye çağırıyoruz.”  ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK FİYATININ 40 TL’Yİ GÖRMESİ BEKLENİYORÖnceki Haber

FINDIK FİYATININ 40 TL’Yİ GÖRMESİ BEKLEN...

İŞTE ORGAN NAKİLLERİNDE DÜNYAYI KURTARACAK FATSALI HEKİM!Sonraki Haber

İŞTE ORGAN NAKİLLERİNDE DÜNYAYI KURTARAC...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar