Ordu
DOLAR9.5103
EURO11.1082
ALTIN546.28

ORDU BİR ELMAS MÜCEVHER GİBİ DOĞRU İŞLENMEZSE YAZIK OLUR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU BİR ELMAS MÜCEVHER GİBİ DOĞRU İŞLENMEZSE YAZIK OLUR
Abone ol

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması Jüri Başkanlığı’nı üstlenen Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Nihat Şen, doğasıyla ve diğer kültürel-çevresel Ordu’nun bir elmas mücevher gibi olduğunu belirterek bunun doğru işlenmesi halinde değerine değer katacağını aksi durumda ise değerini kaybedeceğini söyledi.    

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması Jüri Başkanlığı’nı üstlenen Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Nihat Şen’le yarışma üzerine bir röportaj yaptık. İşte o röportaj:  

NASIL HAYATA GEÇİRİLECEĞİ AÇIKLANACAK

Soru: Projeler yapıldı ödül törenlerinde teslim edildi. Projeler hayata geçecek mi? Nasıl ve ne zaman geçecek?   

Burada ilk 3 ve mansiyonlar belirlendi. Bu projeleri tekrar kendi içinde değerlendireceğiz. Ufak tefek değişiklikler olacak. Sayın Bakanın şöyle bir hedefi vardı. Belirli bölgelerde yerleşim alanları tahsis edeceğiz. Bununla ilgili İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı önce plan çalışmaları yapacak. Bu plan çalışmaları yapıldıktan sonra da hazırlanan projeler o plana göre bir standartta oturtulacak. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir tarih ve program açıklanacak.

KEŞKE ORDU’DAN DAHA ÇOK KATILIM OLSAYDI 

Soru: Türkiye’deki mimar çevrelerinden nasıl tepkiler aldınız?

Türkiye’de bu kampsam da yapılan tek yarışma. Bugüne kadar böyle bir yarışma olmadı. Bunu biz Türkiye’de de örnek olacağını düşünüyoruz. İçerik olarak yarışmaya katılan, müracaat eden arkadaşlarımız konuya çok hassasiyet gösterdiler. Ciddi araştırmalar yaptılar ve farklı bakış açıları getirdiler. Mimar arkadaşlarımızda bu ışığı bu heyecan var katılanlarda. Ödül törenin de bu ışık ve heyecan vardı.

Arkadaşlarımız da bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi istiyorlar. 1. olarak da hem İmar ve Şehircilik Daire başkanlığı bünyesinde sayın Bakanın talimatlarıyla bu projeler biraz daha somutlaştırılıp hayata geçecek. Katılan yarışmacılar büyük bir heyecan duydular. Gözlerinde o ışığı gördük. Çok heyecanlandıklarını ifade ettiler. Katıldıklarından dolayı da çok memnun olduklarını söylediler.

Ordu Mimarlar Odasına kayıtlı yaklaşık 200 mimar var. Biz Ordu’dan katılımın daha fazla olması ümit ederdik.  Başka şehirlerden de katılımcılar vardı. Bizi bu çok memnun etti. Keşke bizim Ordu ve ilçelerinden daha fazla mimar arkadaşımız katılım gösterseydi. Ordu’dan sadece 8 katılım oldu.

OLUMLU ÖRNEKLER YAYGINLAŞMAYI SAĞLAYACAKTIR

Soru: Ordu Büyükşehir Belediyesi ruhsat verilirken bu projeleri ya da bunun gibi projeleri yapacaksınız diye bir şart getirebilir mi?

Bu soruya cevabı sayın Bakan verecektir. Çünkü İmar ve Şehircilik bu konuda daha net cevap verirler. Ama biz yaptığımız projelerde ve Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi bu projelerin yaygınlaşmasını da bekliyoruz. Öncellikle örneklerinin Belediye tarafından yapılması çok önemli. Vatandaşlarımız gerçekleştiğin de çok daha fazla ikna olacaklardır. Bence bu onlara da teşvik edecektir.

Ama şahsi olarak belli standartlar yöresel imarlar vatandaş tarafından uygulanabildiğini kolaylaştırmak için standartların, projelerin belirlenip hazır proje olarak kırsalda konut yapmak isteyen vatandaşlarımıza bu hizmet verilebilir. Böylece yöresel mimarı yaygınlaşabilir. Böyle bir şeyin uygulanıp uygulanmayacağını hem bakan hem de ilçe belediyeleri karar verir. Bana göre bu konuda hassasiyet gösteren biri olarak Ordu, belli başlı havzalardan oluşur. Bu havzalarda coğrafi konumuna göre projeler üretilir, bu projelere çok cüzi bir fiyata verilmeli ve denetlenmeli.

ORDU BİR ELMAS DOĞRU KESİLMEZSE YAZIK OLUR

Soru: Bu yarışmanın Ordu yapılaşma tarihi açısından önemi ve değeri nedir?

Ordu yüz ölçümü olarak çok fazla dağınık yerleşim yerlerine sahip. Bu projede biz mahalle projeleri hazırladık. Mahalleyi, komşuluk ilişkilerini geliştiren projeler, dağınık yapıdan ziyade bir arada olabilen projeyi uygun gördük. Yarışmacılardan da bu bağlamda projeler bekledik. Bugüne kadar bilinçsizce kötü yapılaşma örneği gösterdik. Sadece Ordu değil ilçeleriyle beraber. O bizim eski evlerimizin ne kadar değerli olduğunu, doğal afetlerle daha önemli ve daha kayda değer olduğunu anladık.

Bu nedenle diyoruz ki sadece bir bina cephesinden ziyade o yörenin malzemelerinin, o bölge de kullanılması lazım. Bunun için bu mimari tarih bence. Hatta bir tık daha ileri götürmektir. Hazırladığımız bu proje nedeniyle beraber bu birbirine mecz edilerek muhteşem yaşam yerleri ortaya çıkabilir. Ordu coğrafi yapısı ve doğal güzelliği ile genel anlamda bugüne kadar değişen iklim koşullarından kaynaklı önümüzde ki yıllarda çok cazibeli bir bölge haline gelecek.

Bunu yıllardır söylüyorum yangınlar, sel felaketleri vs. her geçen gün biraz daha artıyor. Küresel ısınmadan kaynaklı daha mükemmel yeşil Ordu’yu tercih ediyorlar. Elimizde ki elması düzgün kesemezsek, elimizde ki elmasın normal bir maden taşından farkı olmaz.  Bunu bir sanat eseri gibi bölüp dizayn edersek her bir parçası muhteşem bir değer kazanır. Belediyelerin ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bu hassasiyeti Bakanın gördüğünü düşünüyorum. Bakanın liderliği ve önderliği ile sahaya uygulanabilir olması çok önemli.

Bununda ilk örneklerini yapacak olan belediyelerdir. Büyükşehir Belediyesi ciddi anlamda büyük sorumluluk düşüyor. Bu işin planlaması önemli. Bu işin finansmanı önemli. Bu işin yapımı önemli. Plan uzun vadeli düşünerek yapılmalı. Eğer bu şekilde çalışma olduğunda ben Ordumuzun etnik değerlerine, kendi doğal kültürüne, turizm de, eko turizm de, mutfak kültüründe, el sanatları kültüründe çok daha fazla mesafeler kat edebileceğine inanıyorum. Bunu yapabilmenin tek şartı bu işi bilen kişinin hayata geçirmesi kaydıyla.

DEĞERLERİMİZ BİZE DEĞERLİ KILAR

Soru: Yıllar önce Anadolu Türk evleriyle ilgili bir kitap okumuştuk. Orada da Karadeniz evlerinin Anadolu Türk evlerinin dışı en süslü içi en sade olarak tanımlamıştı. Dışı doğayla uygun en uygun ev olarak tanımlamıştı. Bu projelerde bu tür izler yapılara yansıtılmış mı yansıtılmamış mı acaba?

Bu vaat ettiğiniz bütün değerleri, Ordu içinde zaten özle layık bir proje. O bölgenin genel kültürünü,  malzemesini yansıtan araştırmalar yapılarak bu projeler oldu. Projelere bu beklentilerimizin yansıtıldığını tüm jüri olarak zaten kabul ettik. Sadece ufak, tefek değişiklikler olabilir. Ana tema olarak bizim aradığımız özellikleri doğayla olan ilişkisini ödül verdiğimiz projelerde yakaladığımızı söyleyebilirim.

Soru: Çok teşekkür ederiz.

Rica ederim ben bu imkan için teşekkür ederim.    


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar: Fındıkta beklenti 30 liraydıÖnceki Haber

FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar: Fındıkta...

ÖLMEDİ ÖLDÜRÜLDÜ KATİLİ BULUN!Sonraki Haber

ÖLMEDİ ÖLDÜRÜLDÜ KATİLİ BULUN!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar