Ordu
DOLAR18.64
EURO19.3099
ALTIN1043.9
reader

ORDU İÇİN UYUZ UYARISI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU İÇİN UYUZ UYARISI
Abone ol
Ordu Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Uzm. Dr. Göktürk Dere, geçen sene bu zamanlar uyuz salgını yaşanan Ordu’da uyuz hakkında Orduluları uyardı.

Dere şu açıklamayı yaptı: Sarcoptes scabiei vom hominis adı verilen bir parazitin neden olduğu çok kaşıntılı ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Nasıl bulaşır? Hastalığın görülme sıklığı sonbahar ve kış aylarında artış gösterir. Okul, kışla, huzurevi gibi kalabalık yerlerde çok daha kolay yayılabilen uyuz hastalığı, aile bireyleri arasında da sıklıkla bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık deri teması sonrasında bulaşabileceği gibi ortak kullanılan yatak, çarşaf ve kıyafetler yoluyla da bulaşabilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

 

Parazit hastaya bulaştıktan 4-6 hafta sonra başlayan, özellikle geceleri ve sıcakta artan kaşıntı en önemli belirtisidir. Parmak araları, bilek, koltuk altları, kasık, dirsek, kadınlarda meme uçları ve çevresi, erkeklerde genital bölge sıklıkla kaşınan bölgelerdir. Çocuklarda yüz, avuç içi ve ayak tabanında da kaşıntı olabilir. Hastalığın tipik lezyonu içinde parazitin kendisi veya yumurtalarının bulunduğu tünel olarak adlandırılan yapılardır. Bunun dışında kaşıntıya bağlı yaralar, küçük sulu kabarcıklar da görülebilmektedir.

 

TEDAVİSİ NASILDIR?

 

Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin, o anda aktif şikayetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmeleri çok önemlidir. Önerilen ilaçlar boyundan aşağıya tüm vücuda uygulanmalı ve önerilen süre zarfında vücutta kalmalıdır. Önerilen süreden önce yıkanan bölgelere ilaç tekrar sürülmelidir. Parazitle ilacın temasını kolaylaştırabilmek için tedavi uygulanmadan önce duş alınması ve keselenme önerilmektedir. Son 1 hafta içinde kullanılmış tüm kıyafet, çamaşır ve yatak takımlarının en az 60 derecede yıkanması ve ütülenmesi gereklidir. Yıkanamayacak eşyaların poşet içerisinde ağzı bağlı şekilde 7 gün saklanması yeterli olacaktır. Başarılı bir tedavi sonrasında bile kaşıntının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 ORDU’DA HACKER OPERASYONUÖnceki Haber

 ORDU’DA HACKER OPERASYONU

YAYALARA ÖNCELİK DURUŞU- HAYATA SAYGI DURUŞUSonraki Haber

YAYALARA ÖNCELİK DURUŞU- HAYATA SAYGI DU...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar