Ordu
DOLAR18.4773
EURO17.744
ALTIN964.95
reader

ORDU MERALARININ YÜZDE 75’İ ISLAH EDİLDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU MERALARININ YÜZDE 75’İ ISLAH EDİLDİ
Abone ol
Ordu’da mera alanların tamamında tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları tamamlandığı, ıslah çalışmaları ise tüm hızıyla devam ettiği açıklandı.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, mera alanlarının ot verimini ve kalitesini artırmak amacıyla Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 37 adet "Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi" uygulandı ve mera alanların yüzde 75'inde ıslah çalışması yapıldığını söyledi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Mera ve yaylaklar hayvancılık açısından çok önemli bir yere sahip olup, ülkemizde ve dünyada hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanmasında en çok tercih edilen ve kullanılması zaruri olan alanlardır." dedi.

YÜZDE 75’İ ISLAH EDİLDİ

Mera ve yaylak alanlarının ot verimini ve kalitesini artırmak amacıyla çok önemli çalışmaların yapıldığını vurgulayan Yılmaz, "İlimizin 49 bin 535 hektar kayıtlı mera ve yaylak alanı bulunmaktadır. İlimiz hayvanlarının kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılamak ve üreticilerimize destek olmak amacıyla, bu güne kadar İl Müdürlüğümüz tarafından 37 adet "Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi" uygulanmıştır. Bu projelerden 31 adetinde çalışmalar tamamlanmış, 6 adet projede ise çalışmalara halen devam edilmektedir. İlimizde ıslah projesi uygulanan mera ve yaylak alanı toplam 36 bin 942 hektar olup, Müdürlüğümüz tarafından yürütülen bu çalışmalar sonucunda İlimiz mera alanlarının yüzde 75'i ıslah edilmiş, bu alanların ot verimi ve ot kalitesinde önemli oranda artış sağlanmıştır." ifadelerini kullandı.

YENİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: "İlimiz mera ve yaylak alanlarında, ıslah çalışmaları kapsamında sadece son iki yıl içerisinde 27 adet su deposu305 adet suluk (sıvat), 60 adet kaşınma kazığı tesis edilmiş, mera ve yaylaklarda kullanılmak üzere 137 ton kompoze gübre alımı yapılmıştır. Devam eden ıslah projelerinden 4 adedinin toplam alanı 24 bin 731 hektar olup, proje uygulaması 2023 yılı sonuna kadar devam edecektir.  Ayrıca Akkuş İlçemizde bulunan yaklaşık 4 bin 860 dekar alana sahip Geyikoba Yaylası ile ilgili 2021 yılı içerisinde mera ıslah projesi hazırlanmış ve Bakanlığımız görüşüne sunulmuştur. Bakanlığımızca onaylanması halinde 2022 yılında uygulanmaya başlanacaktır." ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AMATÖRDE 2 HAFTA GERİDE KALDIÖnceki Haber

AMATÖRDE 2 HAFTA GERİDE KALDI

KARADENİZ'DE BALIK STOKU AZALIYORSonraki Haber

KARADENİZ'DE BALIK STOKU AZALIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar