Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

ORDU MİLLİ EĞİTİMİN SORUNLARI MECLİSTE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU MİLLİ EĞİTİMİN SORUNLARI MECLİSTE
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis Bütçe Görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanlığı oturumunda Ordu’yla ilgili taleplerini dillendirdi:

ORDU İÇİN ÖZEL EĞİTİM KAMPÜSÜ

Bazı illere özel eğitim kampüsü sözünüz var, bundan Ordu'ya bekliyoruz yani atölyesinin, eğitim alanlarının, spor alanlarının olduğu özel eğitim kampüsü bekliyoruz çünkü Ordu'da bazı ilçelerde çok yüksek engellerimiz var. Biz arsasını size tesis ederiz, Ordu için bir özel eğitim kampüsü rica ediyoruz.

 

PERŞEMBE’YE TURİZM OTELCİLİK MESLEK OKULU

Perşembe ilçesinde turizm otelcilik meslek okulu sözü vermiştiniz ancak bunun uygulama oteli yok, hâlâ onu bekliyoruz. İlave olarak Ordu, turizmde gelecek vaat ediyor, hem kayak tesisimiz var hem de yayla turizmimiz olacak. Altınordu veya Gülyalı merkezli bir ikinci turizm lisesi bekliyoruz.

 

ORDU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’NÜN ANORMAL İŞLERİ

Ordu Üniversitesi Rektörü, -YÖK Başkanına buradan sesleniyorum- çok anormal işler yapıyor ve sadece ben değil, AK Parti vekilleri de diğer vekillerimiz de rahatsız. Geçtiğimiz günlerde AK Parti vekili de bu konuda televizyondan açıklama yaptı. Çok çalışkan bir Tıp Fakültesi Başhekimimiz var, herkesin ihtiyacına koşan, benim de AK Parti'nin de, bütün vekillerin, bütün vatandaşların. Kadro vermemek için kişisel husumet yaratıp doçentlikten yukarı gitmesin diye... Çok az bulunan bir branş, Türkiye'de sayısı az olan bir branşta, Ordu gibi bir yer böyle bir insan kazanmış ve sağlık ocağı gibi bir mekânda yıllardır tıp fakültesi hastanesi hizmeti götürüyor binası olmayan bir yerde, eskiden öğretim üyeleri kaçıyordu, şimdi onları orada tutmayı başardı, o insanı kazanma adına, lütfen, rektör bu kişisel husumetinden vazgeçsin, YÖK Başkanını da bu konuda uyarıyorum.

 

İLÇELERİMİZİN OKUL SORUNLARI

Ordu'da birçok ilçede okul sorunlarımız var. Gölköy ilçemizde 11 okul yıkıldı, sadece 2 tanesi yapıldı. Akkuş ilçemizde 2 tane okul ikili eğitimde, 1 okul ise, 1 yer daha doğrusu, 2 ilkokul 1 apartman dairesinin zeminine sıkışmış durumda eğitim yapıyor. Orada arsa da temin edildi, onun da özellikle bir an önce bitirilmesinde fayda var.

Kabataş ilçemizde enteresan bir durum var, Kabataş Anadolu Lisesi, yedi yıldır şehir merkezinden 5 kilometre uzakta göçmen hayatı yaşıyor. Burada bir de ikili eğitim var, yine bir Osman Özyurt Ortaokulu da oraya sıkıştırılmış durumda. Tam yedi yıldır öğrencilerin tuvaleti yok, su yok, köylüler su taşıyorlar, yemek yiyecekleri yer yok. Hakikaten insanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Yedi yıldır hâlâ ihalesinin yapılmaması da çok enteresan. İkili eğitim nedeniyle sabah 06.30'da öğrenciler gelip gece 21.00'de evlerine varıyorlar, dersler de seksen dakika, teneffüs verilmiyor.

Sabah öğrenciler ilk derslerde uyuyorlar, akşam da ders çalışmadan yatmak zorunda kalıyorlar.

 Bir de özel okullarla ilgili bir cümle ekleyebilir miyim? Kamudaki öğretmenlerimize yüzde 85'e varan zamlar oldu, özel okullarda tabii bu zamlar aynı şekilde verilemedi. Neden? Çünkü özel okullarda ücretler yüzde 36-37'yle sınırlandığı için... Tabii, biz, eğitim kamuda olsun, ücretsiz olsun isteriz ama sonuçta bir açığı kapatıyor, orada da bir kamu hizmeti var, o yüzden oradaki, özel okullardaki öğretmenlerin de belki kamu eliyle biraz desteklenmesinde fayda görüyorum.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OKULLARDA GÜVENLİK, FALÇATA, KANTİN ZAMLARIÖnceki Haber

OKULLARDA GÜVENLİK, FALÇATA, KANTİN ZAML...

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE ORGAN BAĞIŞI EĞİTİMİSonraki Haber

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE ORGAN BAĞIŞI EĞİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar