Ordu
DOLAR13.5421
EURO15.4644
ALTIN790.94
reader

ORDU REKOLTESİ YÜZDE 25 DÜŞÜK OLACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU REKOLTESİ YÜZDE 25 DÜŞÜK OLACAK
Abone ol
Geçen hafta etkili olan fırtına ve dolunun fındık bahçelerinde zarara yol açtığını  belirten Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Hasar tespit çalışmaları sürüyor. Fındık rekoltesinde genelde yüzde 25'e varan bir düşüş görüleceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Ordu'da bu ayın ilk haftasında etkili olan sağanak ve fırtına, yüksek kesimlerde dolu yağışına dönüştü. Altınordu, Ulubey, Kabadüz ve Gölköy’de  ceviz büyüklüğünde yağan dolu, fındık bahçelerinde zarar yol açtı. Dolu yağışı sonrası bazı fındık çotanakları dallarından koptu, fırtına ise dalların kırılmasına neden oldu. Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odaları bahçelerde hasar tespiti yaptı.

HATIRI SAYILIR ZARAR VAR

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, hasar tespit çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dolu yağan bölgelerde lokal zararların oluştuğunu belirten Akça, "Geçen hafta içerisinde hem AFAD yetkililerinin hem de ziraat odaları birliğinin yapmış olduğu uyarı sonucu bölgemizde sahil kesimlerde yağış yaşandı, yüksek kesimlerde bu yağış doluya dönüştü. Bu dolu sonucunda fındık bahçelerinde lokal olarak yağan bölgelerde hatırı sayılır bir zarar oluştu. Çünkü fındık çotanakları artık gelişti, büyüdü veya elle tutulur hale geldi. Dolu da bundan dolayı ürüne zarar verdi. Buralarda oluşan zararların tespitleri ziraat odalarımızın mühendisleri tarafından ve tarım il müdürlüğündeki yetkili arkadaşlarımız tarafından tespitleri yapıldı. Özellikle dolu vuran bölgelerde yapılan tespitlerde lokal olarak yüzde 50-60'lara varan hasarların oluştuğu görüldü." diye konuştu.

REKOLTEDE YÜZDE 25'E VARAN DÜŞÜŞ

Nisan ayında yaşanan zirai don afetinde ise 70 mahallede yüzde yüze varan hasarların meydana geldiğini kaydeden Akça, fındık rekoltesinde bu yıl yüzde 25'lere varan düşüş yaşanmasını beklediklerini söyledi. Akça, "Nisan ayı içerisinde bir zirai don gerçekleşti. Özellikle Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon'un 150-300 rakım arasında olan bahçelerde lokal olarak zarar oluştu. Buradaki zararda da Ordu olarak yaklaşık 9 ilçede 70 mahalleyi kapsayan alanda bir zarar oluştu. Buradaki zararlar da TARSİM yetkililerinin yapmış olduğu birebir çalışmalarda yüzde 50 ile yüzde yüze varan zararlar tespit edildi ve raporlarına yazdılar. Biz bu zararların fındık rekoltesinin genelinde yüzde 20-25 bir etki yapacağını düşünüyoruz. Çünkü zirai don yaşadığımız bölge fındık üretiminin yüksek olduğu bölgelerdi. Bundan dolayı da fındık rekoltesinin genelinde yüzde 20 ile 25'e varan bir düşüş görüleceğini tahmin ediyoruz." ifadelerinde bulundu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIKLA BİRLİKTE ÜRETİLECEK DEĞERİ BİNLERCE LİRAÖnceki Haber

FINDIKLA BİRLİKTE ÜRETİLECEK DEĞERİ BİNL...

 ULUBEY’DEKİ ŞİKÂYETLERİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEMELİSonraki Haber

 ULUBEY’DEKİ ŞİKÂYETLERİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEME...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar